Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Kiedy księgowane są przelewy? Sprawdź kiedy otrzymasz swój przelew

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,00 / 1 osób

Zacieramy ręce, czekamy i sprawdzamy regularnie swoje konto bankowe. To znak, że czas na naszą pensję, której niecierpliwie nie możemy się już doczekać. Wiemy, że został on wykonany, pracodawca wypełnił formularz i… cisza. Czy w takim razie popełnił jakiś błąd? Czy bank ma niepokojącą awarię? Czy mamy czym się przejmować i należy niezwłocznie odwiedzić daną placówkę? Przecież bank księguje przelewy cały czas, prawda? Cóż, nieprawda. System księgowania przelewów jest bardzo specyficzny i inny dla poszczególnych placówek. Sprawdźmy zatem kiedy księgowane są przelewy w najpopularniejszych bankach.

 

Co to jest przelew elixir, czyli rodzaje przelewów

Zanim przejdziemy do konkretów, związanych z opisem systemów księgowania, poświęćmy chwilę na same rodzaje przelewów. Obecnie wyróżnić możemy: Elixir, SORBNET oraz tzw. przelew ekspresowy. Ten pierwszy, znany jest jako przelew tradycyjny, oparty na teletransmisji danych. W wielu przypadkach to właśnie go wykonujemy, chcąc opłacić codzienne zobowiązania czy comiesięczne rachunki. System ten, najczęściej, wykorzystywany jest do wykonania tzw. poleceń zapłaty, obsługi czeków czy dowodów wpłaty. Czas ich księgowania zależy od banku – zarówno naszego jak i placówki odbiorczej. Przelewy w obrębie tego samego banku, czyli tzw. wewnątrzbankowe są wykonywane najszybciej, zazwyczaj w przeciągu kilku, do kilkunastu minut.

lub
Wypełnij wniosek

Przelew typu SORBNET to system rozliczeń wysokokwotowych. Jest to wyjątkowo bezpieczny i często wykorzystywany sposób, na przesyłanie większych kwot (np. zaliczek czy darowizn). Czas oczekiwania jest dużo krótszy niż w przypadku typu Elixir – na księgowanie czeka się krócej niż 1 godzinę. Co ważne, nie posiada on żadnych ograniczeń, a jego dokonanie wymaga uiszczenia dopłaty w wysokości ok 30zł.

Istnieje jeszcze trzecia opcja, polegająca na dokonywaniu przelewów natychmiastowych (ekspresowych). Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość wykonywania przelewów bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia, a czas oczekiwania na zaksięgowanie nie przekracza 15minut. Wykorzystywany do tego system nosi nazwę BlueCash. Dzięki automatycznemu wykonywaniu odpowiednich, dwóch przelewów wewnątrz banku, uzyskujemy efekt zbliżony do wykonywania przelewu wewnętrznego typu Elixir.

 

Księgowanie przelewów – o co chodzi?

Jeśli dotychczas myślałeś iż bank pracuje 24/7, wykonując i realizując wszystkie przelewy wychodzące i przychodzące, nie zważając uwagi na czas, miejsce i bank – byłeś w błędzie. Każdy bank ustala określone, stałe godziny – głównie aby usprawnić proces oraz móc swobodnie obracać dostarczonymi pieniędzmi. Posłużmy się przykładem, aby lepiej zrozumieć dany proces. Wyobraźmy sobie iż na ostatnią chwilę, rzutem na taśmę, przypominamy sobie o niezapłaconym rachunku za prąd. Wykonujemy przelew w piątek o godzinie 21:00, licząc iż dotrze on jak najszybciej do odbiorcy. Wykonując zwykły przelew elektroniczny, musimy się liczyć z tym iż w tym, danym dniu, przelew nie zostanie zaksięgowany. Co więcej – zostanie on odebrany dopiero w najbliższy dzień roboczy (w tym przypadku – w poniedziałek). Dokładna godzina jest już kwestią do dyskusji, bowiem każdy bank ma indywidualne godziny księgowania i wykonywania przelewów. Najczęściej są to trzy różne pory w ciągu dnia. Najpopularniejsze banki prezentują swoje godziny następująco:

  •  księgowanie przelewów pko – o godz. 11:30, 15:10, 17:30
  • księgowanie przelewów mbank – o godz. 11:15, 15:00, 18:15
  •  księgowanie przelewów ing – o godz. 11:00, 15:00, 17:30

lub
Wypełnij wniosek
2018.12.06 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]