Uznanie zadłużenia
akredo.plZadłużeniaUznanie długu - Jak je interpretować?

Uznanie długu - Jak je interpretować?

Uznanie długu jest deklaracją między dwoma stronami - dłużnikiem i wierzycielem. Termin uznania długu sugeruje, że dłużnik zdaje sobie sprawę z obowiązku zapłaty względem kredytodawcy, jednak wcale nie musi robić tego wprost. W związku tym powstał podział na uznanie właściwe oraz niewłaściwe. W uznaniu właściwym dłużnik zazwyczaj na piśmie oznajmia, że jest w pełni świadomy posiadanego długu i wszelkich konsekwencji, jakie wynikają z podpisanej umowy. Z kolei w uznaniu niewłaściwym dłużnik zdaje sobie sprawę z posiadania długu, jednak nie jest to deklaracja, która została odnotowana w umowie między dłużnikiem, a kredytodawcom. O świadomości posiadanego zadłużenia świadczą kroki podejmowane przez dłużnika, które objawiają się na przykład prośbą o spłacenie długu w ratach.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 02.08.2023 r

Czym jest uznanie długu?

Uznanie długu jest oświadczeniem, niekoniecznie pisemnym, w którym dłużnik potwierdza, że ma on świadomość posiadanego długu względem kredytobiorcy. Potwierdzenie może odbyć się przez pełnomocnika osoby zadłużonej, co daje mu zabezpieczenie przed możliwością przerwania biegu przedawnienia roszczenia.

Podział uznania długu

Uznanie długu dzielimy na właściwe oraz niewłaściwe. Chociaż, w każdym podziale dłużnik potwierdza, że jest świadomy posiadanych zobowiązań finansowych, to jednak w każdym z nich przejawia się to w inny sposób.

Uznanie właściwe długu

We właściwym uznaniu długu to, że kredytobiorca jest w pełni świadomy posiadanych należności finansowych względem kredytodawcy, wyrażone jest zazwyczaj poprzez umowę zawartą między kredytodawcą a kredytobiorcą. Umowa nie tylko z góry określa wysokość należności, ale i termin, do którego dłużnik zobowiązuje się spłacić roszczenie.

Niewłaściwe uznanie długu

W niewłaściwym uznaniu długu kredytobiorca również wykazuje, że jest w pełni świadomy posiadanego roszczenia względem kredytobiorcy, jednak nie potwierdza tego żaden dokument zawarty między dwoma stronami, a raczej czyny podjęte przez dłużnika, czyli:

  • kredytobiorca prosi o rozłożenie kredytu w ratach,
  • wnosi prośbę o zniesienie części odsetek,
  • domaga się zniesienia roszczenia,
  • prosi o wykaz aktualnego salda zadłużenia.

Co daje wierzycielowi uznanie długu?

Uznanie długu to przede wszystkim możliwość odzyskania przez niego należności. Proces ten przebiega znacznie sprawniej, jeśli dłużnik wcześniej zdecydował się na właściwe uznanie długu, poprzez pisemne wyrażenie zobowiązania do spłaty należności finansowej wobec kredytodawcy.

Kolejną z konsekwencji jest brak możliwości przedawnienia się długu, co w konsekwencji sprawia, że wierzyciel nie będzie zmuszony upominania się o przysługujące mu należności. W praktyce uznanie długu jest korzystniejsze dla kredytodawcy, ponieważ uzyskanie spłaty przebiega szybciej i nie jest narażone na potencjalne udowadnianie na drodze sądowej, jakie zachowania dłużnika świadczyły o tym, że uznał on dług, jak jest to zazwyczaj w przypadku niewłaściwego uznania długu.

Co umożliwia uznanie roszczenia długu?

Uznanie roszczenia długu umożliwia:

  1. Dochodzenie swoich praw w postępowaniu nakazowym przez kredytodawcę.
  2. Przerwanie biegu przedawnienia wierzytelności, a w konsekwencji brak konieczności egzekwowania należności, jakie przysługują wierzycielowi.

Uznanie roszczenia - podsumowanie

Przy uznaniu długu warto, aby zarówno kredytobiorca, jak i wierzyciel wiedzieli, jakie zobowiązanie prawne to za sobą niesie. W przypadku wierzyciela uznanie długu jest zabezpieczeń prawnym utrwalonym na umowie, dzięki czemu dłużnik zobowiązany jest do zapłacenia należności w określonej z góry kwocie oraz terminie. Jeśli zaś chodzi o dłużnika, warto, aby uznanie roszczenia odbyło się w obecności pełnomocnika. Dzięki temu nie narazi się na firmę windykacyjną, która licząc na nieświadomość dłużnika, potencjalnie może chcieć wymusić na nim uznanie długu pod postacią umowy.

Często zadawane pytania

Czy oświadczenie woli o uznaniu długu można cofnąć?
To zależy. Przy niewłaściwym uznaniu długu nie ma możliwości jego cofnięcia lub uchylenia się od niego, ponieważ jest ono oświadczeniem wiedzy, tak więc istnienie długu pod postacią przerwy przedawnienia nastąpiło w sposób niezależny. Jeśli zaś chodzi o właściwe uznanie długu, to dłużnik może cofnąć oświadczenie woli, powołując się na jego przedawnienia i tym samym anulować obowiązek zapłaty roszczenia.
Czy uznanie długu musi mieć formę pisemną?
Nie. Uznanie długu może, ale nie musi mieć zawsze formy pisemnej. W przypadku niewłaściwego uznania długu, tym co wskazuje na świadomość dłużnika posiadanego zobowiązania względem wierzyciela, mogą być rozmowy telefoniczne, w których prosi o odłożenie długu w ratach lub wiadomości SMS. Z kolei właściwe uznanie długu zawsze ma pisemną formę umowy, w której dłużnik swoim podpisem zobowiązuje się do spełnienia warunków w niej zawartych.
Czy uznanie długu przerywa bieg przedawnienia?
Tak, uznanie długu przerywa bieg przedawnienia, ponieważ w momencie składania przez dłużnika oświadczenia, termin przedawnienia roszczenia zaczyna się od nowa.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5