Czym jest sanacja długów?
Sanacja długów nazywana również postępowaniem sanacyjnym to nic innego, jak prawne i faktyczne czynności, które mają na celu polepszyć sytuację ekonomiczną dłużnika. W związku z tym sanacja w dużym stopniu przywraca dłużnikowi utraconą zdolność do wykonywania zobowiązań oraz chroni go przed egzekucją.
Kiedy można skorzystać z postępowania sanacyjnego?
Z postępowania sanacyjnego przedsiębiorca może skorzystać w momencie, gdy jego sytuacja biznesowa jest zagrożona i przynosi więcej strat niż zysków. W związku z powyższym z postępowania sanacyjnego może skorzystać właściwie każdy dłużnik, który posiada zdolność restrukturyzacyjną, czyli zdolność do występowania w postępowaniu restrukturyzacyjnym w charakterze dłużnika.
Kto wszczyna postępowanie sanacyjne?
Postępowanie sanacyjne następuje na wszczęcie dłużnika za pomocą wniosku, który powinien złożyć do sądu gospodarczego. Dłużnik nie musi składać wniosku na własną rękę, ponieważ może to zrobić przez osobistego wierzyciela, kuratora kodeksowego oraz pełnomocnika procesowego.
Kim jest zarządca sanacyjny i jaka jest jego rola?
Zarządca sanacyjny to osoba, która sprawuje zarząd majątkiem dłużnika w postępowaniu sanacyjnym. W związku z tym pełni on istotną rolę w sporządzeniu spisu inwentarza oraz zarówno opracowaniem, jak i wdrożeniem planu restrukturyzacyjnego. Zarządcą sanacyjnym może być osoba, która:
- jest licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym,
- jest osobą fizyczną lub spółką handlową,
- posiada zdolność do czynności prawnych.
Jak przebiega postępowanie sanacyjne?
Postępowanie sanacyjne przebiega w sposób usystematyzowany i składa się ze złożenia wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego, rozpoznania wniosku oraz postanowienia o rozpoczęciu lub odmowie otwarcia postępowania sanacyjnego.
Złożenie wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego
Procedura sanacyjna rozpoczyna się w momencie złożenia wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego do miejscowego sądu restrukturyzacyjnego. Wniosek powinien spełniać wszystkie warunki pisma procesowego. Jest to szczególnie ważne, ponieważ niedociągnięcia formalne będą skutkować koniecznością ich uzupełnienia przez wnioskodawcę, co z kolei spowoduje czasowe wydłużenie się przebiegu całego postępowania.
Rozpoznanie wniosku
Rozpoznanie wniosku nie trwa zazwyczaj dłużej niż dwa tygodnie od dnia jego wpływu. W przypadku konieczności wyznaczenia rozprawy sądowej termin może wydłużyć się do około sześciu tygodni.
Postanowienie o rozpoczęciu lub odmowie otwarcia postępowania sanacyjnego
Sąd po rozpoznaniu złożonego wniosku o otwarcie sanacji może wydać postanowienie, w którym:
- postanawia otworzyć postępowanie sanacyjne - gdy rozpocznie się sanacja, następuje wdrożenie systemów działań naprawczych i zawarcie układu z wierzycielami.
- postanawia odmówić otwarcia postępowania sanacyjnego - w takim przypadku dłużnikowi przysługuje prawo do zaskarżenia wydanego postanowienia.
Czym jest masa sanacyjna?
Zgodnie z artykułem 294 ustawy o prawie restrukturyzacyjnym: "Z dniem otwarcia postępowania sanacyjnego mienie służące prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz mienie należące do dłużnika stają się masą sanacyjną". W związku z tym w dniu otwarcia postępowania sanacyjnego mienie służące prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz mienie dłużnika stają się masą sanacyjną. Ustalenie składu masy sanacyjnej należy do zarządcy i jest bardzo istotne, ponieważ służy do zabezpieczenia majątku dłużnika na czas trwania sanacji. Określenie składników masy sanacyjnej odbywa się poprzez dogłębne zbadanie przez zarządcę dokumentów przedsiębiorstwa osoby zadłużonej, w tym dokumentów księgowych, a nawet ksiąg wieczystych.
Jakie są etapy sanacji długów?
Sanacja długów przebiega w 7 etapach:
- Złożenia wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego,
- Rozpoznania wniosku,
- Wydania postanowienia o otwarciu postępowania sanacyjnego,
- Wydania planu restrukturyzacyjnego i spisu wierzytelności,
- Wdrożenia działań sanacyjnych,
- Głosowania wierzycieli nad układem,
- Uprawomocnienia postanowienia o zatwierdzenie układu.
Ile trwa postępowanie sanacyjne?
Postępowanie sanacyjne trwa w Polsce zwykle około dwóch, a czasami nawet 3 lat. Choć powinno trwać około rok od dnia złożenia wniosku o jego otwarcie, należy uwzględnić wydłużony czas oczekiwania ze względu na to, że w zależności od sprawy sądowej, czas trwania będzie się zmieniał.
Koszt postępowania sanacyjnego
Stała opłata od wniosku o otwarcie postępowania wynosi 1000 zł. Dłużnik musi się przy tym liczyć z pokryciem kosztów wynagrodzenia zarządcy w postępowaniu. Ostatecznie to właśnie sąd na końcowym etapie określa wysokość wynagrodzenia, uwzględniając stopień skomplikowania sprawy czy sumę wierzytelności. W związku z tym całkowite koszty postępowania restrukturyzacyjnego ciężko określić z góry, ponieważ czynniki takie jak sytuacja przedsiębiorstwa czy skala jej działalności także mają na to wpływ.
Postępowanie sanacyjne — podsumowanie
Postępowanie sanacyjne jest jednym z rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, którego głównym celem jest poprawienie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa dłużnika. Postępowanie sanacyjne jest szansą na uniknięcie upadłości. Dłużnik powinien mieć na uwadze, że podczas trwania postępowania sanacyjnego nie może on zarządzać swoją firmą. Postępowanie sanacyjne trwa zwykle od dwóch do trzech lat i nie może się odbyć bez udziału zarządcy, który ustala skład masy sanacyjnej. Szacuje się, że około 200 zł wynosi koszt uproszczonego wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego.
Komentarze