Czym jest bańka spekulacyjna?
Bańka spekulacyjna, jak sama jej nazwa na to wskazuje, jest procesem, w którym napędzana przez aktualnie panującymi trendami rośnie tak długo, aż do momentu, gdy w wyniku gwałtownego spadku cen następuje jej, tak zwane pękniecie. W związku z tym jest procesem przejściowym i napędzanym przez masowe kupowanie aktywów w chwili, gdy już trwa ich eskalacja.
4 fazy bańki spekulacyjnej
Aktualnie możemy wyróżnić 4 fazy bańki spekulacyjnej, począwszy od etapu inwestycji, po tak zwaną manię aż do nastąpienia krachu.
- Faza ukryta - Na etapie tej fazy najczęściej korzystają osoby, które są wtajemniczone w potencjał, jakie mogą mieć dane aktywa. Informacja o trendzie na nie rozprzestrzenia się w momencie, gdy zaczyna ono drożeć.
- Faza świadoma - W tej fazie już nie tylko wtajemniczeni inwestorzy mają świadomość, że warto zacząć w coś inwestować. Co więcej, inwestycja pomimo wzrostu cen aktywów wciąż jest atrakcyjna, więc decyduje się na nią coraz więcej osób. To właśnie w tej fazie przy rosnących cenach następuje pierwsza okazja, czyli tzw. pułapka na niedźwiedzie, która zwiastuje pierwszą przecenę.
- Faza manii - Nazwa tej fazy ma głębokie uzasadnienie w tym, co w niej następuje. To właśnie na tym etapie o popycie na danym trend mówią już wszyscy i nie chodzi już tylko o środowisko inwestorów, ale i o wszelkiego rodzaju mediach. Przez szeroki rozgłos następuje szaleństwo inwestowania w trend, często kosztem zaciągania w tym celu kredytów. Niestety okazja na inwestycję miała miejsce w fazie I, ponieważ w fazie manii ceny potrafią być nawet dwudziestokrotnie wyższe.
- Krach - W tej fazie możemy wyróżnić tak naprawdę 2 etapy — tak zwaną pułapkę na byki, czyli moment poprzedzający krach na giełdzie, który jest sygnałem ostrzegającym dla akcjonariuszy, aby zacząć sprzedawać aktywa. Niedługo po tym zazwyczaj następuje krach, czyli pęknięcie bańki w wyniku czego ceny zaczynają drastycznie spadać.
Kiedy pęka bańka spekulacyjna?
Pęknięcie bańki spekulacyjnej ma realny wpływ na rynek, dlatego też moment jej pęknięcia nazywany krachem powoduje silne emocje i poruszenie w mediach. Kiedy zatem pęka bańka spekulacyjna? Następuje to dokładnie w momencie, gdy wartość aktywów w wyniku napędzania ich popularności osiągnęła już najwyższy możliwy poziom. Od tego momentu ceny będą już tylko spadać, co często się dzieje w bardzo szybkim czasie. W związku z tym akcjonariusze starają się działać możliwie jak najszybciej i ratować swój kapitał.
Skutki pęknięcia bańki spekulacyjnej
Pęknięcie bańki spekulacyjnej niesie za sobą wiele konsekwencji i to nie tylko dla inwestorów, ale także dla reszty społeczeństwa, którzy, choć bezpośrednio nie mają styczności z tą nadaktywnością rynkową, to skutki mogą się mimo to na nich odbić. Do najważniejszych skutków należą:
- załamanie rynku,
- bogaci inwestorzy się bogacą, podczas gdy większość akcjonariuszy pełni rolę dawców kapitału, tracąc przy tym pieniądze,
- straty dla akcjonariuszy,
- zmniejszenie wydatków na konsumpcję społeczeństwa,
- negatywny wpływ na gospodarkę.
Bańki spekulacyjne 2025 - podsumowanie
Bańki spekulacyjne są bez wątpienia ważnym procesem, który nie tylko ma realny wpływ na gospodarkę, ale i na społeczeństwo. Świadomość tego, co oznaczają jej poszczególne etapy, będzie pomocna przy zachowaniu większej czujności przez akcjonariuszy, tym bardziej że jest to proces tymczasowy i wyjątkowo niestabilny, przy którym to nie umiejętności stricte ekonomiczne mają znaczenie, a aktualnie panujące trendy. Przykładem dużej niestabilności, jaka związana jest z bańką spekulacyjną, jest znany każdemu wielki kryzys finansowy, jaki nastąpił w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych. Najlepszym rozwiązaniem zdaje się nieuleganie panującej atmosferze, a chłodna i rzeczowa ocena inwestycji.
Komentarze