Bank wspomagający cele publiczne kraju - poznaj bank rozwoju!
akredo.plBanki w PolsceBank rozwoju - bank wspomagający cele publiczne kraju!

Bank rozwoju - bank wspomagający cele publiczne kraju!

Bank rozwoju jest instytucją finansową stworzoną w celu zapewnienia finansowania projektów społecznych wspierających rozwój państwa. Polskim bankiem rozwoju jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Instytucja ma za zadanie wspierać sektor społeczno-gospodarczy naszego kraju. Zagraniczne banki rozwoju pełnią podobną funkcję. Główna różnica polega na tym, że zazwyczaj ich obszar działania jest większy. Niektóre produkty banków rozwoju przypominają oferty zwykłych banków komercyjnych. Ich przeznaczenie jest jednak bardzo różne. Na przykład, kiedy bank rozwoju oferuje pożyczki przedsiębiorcom, nie próbuje na nich zarobić, a raczej traktuje to jako inwestycję długoterminową, ponieważ rozwój małych i średnich przedsiębiorstw buduje dodatkowe miejsca pracy w kraju.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 24.11.2023 r

Czym jest bank rozwoju?

Bank rozwoju jest instytucją finansową, która w odróżnieniu od klasycznych banków nie jest nastawiona na zysk. Bank rozwoju zostaje powołany, aby wspierać poprawę warunków w kraju lub konkretnym regionie. Banki rozwoju zwykle finansują projekty infrastruktury lub nadzorują wsparcie społeczne. Głównym celem banku rozwoju jest długoterminowa korzyść dla szerszej społeczności.

Główne funkcje banków rozwoju

Główne funkcje banków rozwoju to:

  1. Finansowanie rozwoju - Banki rozwoju są odpowiedzialne za dostarczanie kapitału na finansowanie infrastruktury oraz projektów przemysłowych, które mogłyby okazać się zbyt ryzykowną inwestycją dla tradycyjnych banków nastawionych na zyski komercyjne.
  2. Wspieranie przedsiębiorców - Banki rozwoju mogą pomóc małym i średnim przedsiębiorcom w uzyskaniu pożyczki. Niewielkie firmy często mają problem z uzyskaniem opłacalnej pożyczki od klasycznych banków komercyjnych.
  3. Rozwój konkretnych sektorów gospodarki - Banki rozwoju często skupiają swoje usługi na tym, aby pomagać przedsiębiorstwom fundamentalnym dla sektora gospodarczego. W przypadku naszego kraju jest to przede wszystkim rolnictwo, ale także przemysł i usługi.
  4. Stabilizowanie gospodarki - Banki rozwoju promują stabilizację gospodarczą. Działają nie tylko podczas wzrostu, ale także starają się wspierać gospodarkę w momentach recesji.

Banki rozwoju odgrywają istotną rolę w promowaniu rozwoju gospodarki oraz zachowaniu jej stabilności. Bank rozwoju może mieć przydzielone różnorodne zadania w zależności od tego, w jakiej sytuacji ekonomicznej znajduje się aktualnie kraj.

Jakie produkty oferuje bank rozwoju?

Produkty oferowane przez bank rozwoju to:

  • Kredyty inwestycyjne (banki rozwoju udzielają kredytów na przykład w celu realizacji projektów infrastrukturalnych);
  • Pożyczki na rozwój działalności;
  • Pomoc w rozwoju sektora prywatnego w celu zwiększenia miejsc pracy w danym regionie;
  • Usługi doradcze dla przedsiębiorstw;
  • Pomoc we wprowadzaniu nowych technologii i praktyk biznesowych;
  • Finansowanie projektów publicznych.

Bank rozwoju w Polsce

Bank rozwoju jest w Polsce znany jako Bank Gospodarstwa Krajowego (w skrócie BGK). Jest istotną instytucją, która realizuje strategiczne cele w naszej gospodarce krajowej. Polski bank rozwoju odpowiada za finansowanie rozwoju infrastruktury, wspieranie innowacji oraz eksportu i zabezpieczania kapitału kluczowego dla narodu. Jako że Bank Gospodarstwa Krajowego jest bankiem państwowym, jego udziały należą w pełni do rządu. Dlatego instytucja jest odpowiedzialna także za sterowanie programami rządowymi w zakresie rozwoju społecznego i gospodarczego. Na czele BGK stoi rada nadzorcza, której prezesem jest Beata Daszyńska-Muzyczka.

Banki rozwoju na świecie

Banki rozwoju na świecie działają na podstawie bardzo podobnego schematu do naszego krajowego Banku Gospodarstwa Krajowego. Główna różnica polega na tym, że większe instytucje mają również większy zasięg. Banki takie jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Inwestycyjny działają na arenie międzynarodowej.

Skupiają się na międzynarodowej infrastrukturze, zdrowiu publicznym, a nawet edukacji. Najczęściej zagraniczne banki rozwoju są efektem scalonych działań wielu państw, które wspólnie podejmują decyzję na temat zmian. Zagraniczne banki rozwoju podobnie jak BGK współpracują z rządami krajowymi.

Zagraniczne banki rozwoju działają na podstawie międzynarodowych regulacji, które są stale kontrolowane przez członków o różnej narodowości.

Czy banki rozwoju są bezpieczne?

Banki rozwoju są uważane za bezpieczne, ponieważ podlegają stałej kontroli. Ponadto w odróżnieniu od klasycznych banków nie są instytucjami nastawionymi na zyski komercyjne. Działanie banków rozwoju wspiera promowanie wzrostu gospodarczego oraz stabilności finansowej. Wszelkie działania banków rozwoju są regulowane przez rządy, które współpracują z podmiotem finansowym. Działalność banków rozwoju jest najczęściej skoncentrowana na długoterminowych inwestycjach. Mimo wszystko musimy mieć na uwadze to, że jak każda instytucja finansowa również bank rozwoju może być narażony na pewne ryzyka. Na przykład na ryzyko kredytowe, ryzyko walutowe podczas nagłego wahania kursów lub ryzyko operacyjne w przypadku niepowodzeń związanych z inwestycjami.

Wady i zalety banków rozwoju

Wady banków rozwoju:

  • Ryzyko niewypłacalności w przypadku kryzysu;
  • Brak konkurencji (ponieważ banki rozwoju są zwykle finansowane przez rząd);
  • Podatność na wpływy polityczne;
  • Ograniczone zasoby finansowe.

Zalety banków rozwoju:

  • Pomagają w rozwoju infrastrukturalnym;
  • Wspierają przedsiębiorstwa;
  • Wspierają gospodarkę.

Bank rozwoju - podsumowanie

Bank rozwoju w odróżnieniu od banków komercyjnych nastawionych na zarobek zostaje powołany po to, aby realizować cele mające na celu wsparcie gospodarki, edukacji oraz stabilizacji finansowej. W Polsce bank rozwoju działa pod nadzorem rządu. Pomaga zatem w realizacji programu rządowego, który ma na celu wspieranie gospodarki oraz obywateli.

Często zadawane pytania

Czym różni się bank rozwoju od zwykłego banku?
W odróżnieniu od zwykłego banku, bank rozwoju nie opiera się na chęci wypracowania jak największego zysku. Banki rozwoju wspierają gospodarkę i podejmują przede wszystkim długoterminowe inwestycje mające na celu podtrzymanie stabilizacji finansowej.
Kto kontroluje banki rozwoju?
W Polsce bank rozwoju jest kontrolowany przez rząd. Zagraniczne banki rozwoju są najczęściej kontrolowane przez specjalnie powołaną do tego komisję składającą się z zarządu o różnorodnej narodowości.
Czy bank rozwoju to bank komercyjny?
Nie. Bank rozwoju to nie bank komercyjny.
Kto może być klientem banku rozwoju?
Klientem banku rozwoju mogą być różne podmioty ekonomiczne. Na przykład przedsiębiorstwa starające się o dofinansowanie.
Kto jest właścicielem banku rozwoju?
Właścicielem banku rozwoju w Polsce jest Skarb Państwa.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5