Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Życie ponad stan i jego konsekwencje: sprawdź symptomy i zmień złe nawyki

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,00 / 1 osób

Masz wrażenie, że dużo pracujesz, a i tak na nic Cię nie stać? Jesteś podatny na finansowe hossy i bessy początku i końca miesiąca? A może starcza Ci na bieżące wydatki, ale nie masz żadnych oszczędności? Czy jest szansa, że wydajesz więcej niż zarabiasz? Sprawdź symptomy życia ponad stan i zyskaj czas na reakcję!

Ciężka praca nie popłaca, jeśli źle gospodarujemy swoimi zasobami. Gdy ostatni tydzień miesiąca jest ekonomicznie „dłuższy od innych”, czas przyjrzeć się sposobom gospodarowania domowym budżetem. Wydaje Ci się, że zarabiasz zbyt mało? Każdy budżet można zoptymalizować. Choć wydaje Ci się, że nie musisz sprawdzać cen zakupów, często nie wiesz gdzie podziały się Twoje zarobki? A może już czujesz, że żyjesz ponad stan tylko nie wiesz jak zacząć panować nad wydatkami? Sprawdź symptomy i zyskaj czas na reakcję. Jak zapobiec przykrym konsekwencjom finansowej niefrasobliwości? Poznaj symptomy złego gospodarowania własnym budżetem i zrób z tej wiedzy użytek.

Symptomy życia ponad stan: spirala pożyczania

Nie zawsze życie ponad stan widoczne jest na pierwszy rzut oka. Gotówkowi utracjusze często wyglądają doskonale – markowe ubrania, drogie auta, wczasy w kurortach. Czasem bon vivant z zewnątrz w rzeczywistości ma dużo mniej niż osoba z pozoru skromna i niepozorna. Gospodarowanie majątkiem nie ma bowiem nic wspólnego z wyglądem zewnętrznym, a brak umiejętności zerwania z nawykiem pożyczania pieniędzy może być bardzo niebezpieczny. Poznaj symptomy życia ponad stan. Czy któreś zaobserwowałeś w swoim zachowaniu?

 • Zakupoholizm. Kupno nowego gadżetu, ciucha czy błyskotki to Twój najlepszy sposób na dobry humor? Po ciężkim dniu w pracy najlepiej odpoczywasz w centrum handlowym przymierzając nowe rzeczy? A może buszujesz w Interncie i zamawiasz „jednym kliknięciem” tony produktów z dostawą do domu?
 • Niefrasobliwość finansowa. Wchodzisz do supermarketu i kupujesz wszystko co tylko wpadnie Ci w oko? Nie znasz cen podstawowych produktów żywnościowych? Nie potrafisz porównać cen w różnych sklepach?
 • Bezrefleksyjne pożyczanie. Masz poczucie, że jakąkolwiek kwotę nie pożyczysz, spokojnie i bez konsekwencji oddasz ją już za miesiąc? Gdy nie starcza Ci na jakąkolwiek zachciankę, od razu sięgasz po „kredyt na dowolny cel” lub pożyczasz od znajomych? A gdy za miesiąc oddajesz pożyczone sumy okazuje się, że… znów musisz pożyczyć?
 • Nieświadomość ekonomiczna. Właściwie to nie wiesz ile masz kredytów i jak są oprocentowane? Nie wiesz co to jest RRSO i nie czytasz zbyt dokładnie umów kredytowych? Kredyty w bankach bierzesz lekko, a jak w jednym banku się nie uda, to próbujesz do skutku w innym?
 • Brak planowania. Nie planujesz z wyprzedzeniem kosztów miesięcznych rachunków, wyjazdów czy opłat za szkołę i paliwo? Wydajesz dużo zaraz po wypłacie, czekając później z wytęsknieniem kolejnego przelewu? Nie zapisujesz żadnych wydatków?
 • Brak oszczędności. Nie oszczędzasz bo uważasz, że na wszystko możesz zarobić? Nie masz nawyku odkładania na czarną godzinę? Nie inwestujesz, nie odkładasz na koncie oszczędnościowym, nie kupujesz akcji?

Jeśli którykolwiek z symptomów jest Ci znany z codziennego życia, wiedz że stąpasz po cienkim lodzie życia ponad stan. Na szczęście znając mechanizmy pomocne w wychodzeniu z długów można przesterować swoje nawyki na dobry tor. Wyjście z pętli zadłużenia jest możliwe. Wymaga tylko dobrego planu, dyscypliny i organizacji. Warto, gdyż spłacenie długów i mądre zarządzanie zasobami to prosta droga do niezależności i wolności finansowej.

lub
Wypełnij wniosek

Czy spirala zadłużenia jest do opanowania?

Jak wyjść z impasu pożyczania? Jeśli co miesiąc pożyczasz pieniądze, aby utrzymać ten sam poziom życia, nigdy nie pozbędziesz się długów. Co więcej – ich ilość i wielkość w pewnym momencie Cię przytłoczą. Nie da się pożyczać w nieskończoność bez konsekwencji. Jak więc przesterować swoją codzienną rutynę w stronę wychodzenia z długów i przestać pożyczać pieniądze? Spróbuj na początku wprowadzić w życie następujące działania:

 1. Podsumuj wszystkie długi – kredyty w bankach, pożyczki w instytucjach pozabankowych, kwoty pożyczone u znajomych. Uszereguj je w kolejności zaczynając od tych, których spłata ni cierpi zwłoki (np. z uwagi na szybko rosnące odsetki).
 2. Policz minimalne koszty swojego życia czyli za jaką kwotę miesięcznie jesteś w stanie przeżyć.
 3. Skonsoliduj wszystkie kredyty.Wybierz najtańszy kredyt konsolidacyjny i połącz wszystkie dotychczasowe kredyty w jeden z niższą ratą. Wydłużając spłatę kredytu w banku zyskasz niższą ratę miesięczną – to pozwoli Ci łagodnie wprowadzić nowe nawyki w zarządzaniu domowym budżetem do codziennej rutyny.
 4. Przy konsolidacji kredytów w banku dobierz kwotę, która pozwoli Ci na spłatę zobowiązań pozabankowych. Spłać je od razu i zapomnij, a powziętą w banku kwotę włącz do kredytu konsolidacyjnego. Dzięki temu wszystkie zobowiązania spłacać będziesz jedną niższą ratą.
 5. Zacznij oszczędzać. To najlepszy moment żeby zacząć – zobowiązania spłacasz jedną niższą ratą, masz czystą kartę i możesz na nowo planować mądry sposób wydatkowania pieniędzy. Każdego miesiąca odkładaj 1/3 swoich dochodów. Naucz się gospodarować tym, co zostaje. Choć początki będą trudne, nie zniechęcaj się. Zobaczysz z jaką satysfakcją już w niedługim czasie będziesz mógł spojrzeć na swoje oszczędności.

lub
Wypełnij wniosek

 

2017.09.25 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]