Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Ukryte prawdy bankomatów: jak uniknąć płacenia prowizji za wypłaty w bankomatach?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,33 / 3 osób

Zasady wypłacania gotówki z bankomatów w ostatnim czasie uległy zaostrzeniu w wielu bankach. Surowa polityka prowizji objęła nie tylko wypłaty z obcych bankomatów. Dodatkowe obostrzenia dotyczące zasad korzystania ze swoich bankomatów wprowadziła znaczna część wiodących banków. Jak uniknąć płacenia wysokich prowizji za wypłaty z bankomatów?

 

Przyglądając się z bliska wysokości prowizji za jednorazową wypłatę z bankomatu, nie wygląda groźnie. Złotówka, może lekko ponad. O ile rozliczana jest w formie opłaty stałej. Inaczej prezentować się będzie, jeśli prowizja od wypłaty w bankomacie wyliczana jest procentowo względem wypłacanej kwoty. Pomijając już sytuację, w której wypłata z bankomatu zdarzy nam się częściej niż raz w miesiącu. Mistrz Pablo Picasso zwykł mawiać:”Poznaj zasady jak rzemieślnik, by móc je łamać jak artysta”. Jak opanować wiedzę o prowizjach za wypłaty w bankomatach by skutecznie ich unikać?

 

Era zera przeminęła, czyli koniec czasów bezpłatnych bankomatów?

 

Nagłe podwyższenie kosztów prowizji za usługi bankowe w 2017 roku oraz wprowadzenie licznych opłat dodatkowych przez banki, może być związane nie tylko z chęcią obniżenia kosztów działalności placówek (wiele banków zamknęło też gro swoich mniejszych przedstawicielstw). Mniej przyjazna klientom banków polityka opłat może też być wynikiem nałożenia na banki nowego rodzaju podatku. Podatek bankowy w 2017 roku, jako że nałożony pierwszy raz na pełnych 12 miesięcy sprawi, że banki wpłacą do budżetu państwa o blisko 20 % więcej niż dotychczas. Nic dziwnego, że szukają oszczędności…

 

lub
Wypełnij wniosek

 

Bez względu na powody tych zmian, warto zadbać o swój portfel. Nieznajomość prawa zawsze bardziej szkodzi niż pomaga. A zatem: jak wypłacać pieniądze z bankomatów nie narażając swojego rachunku na zbędne obciążenia?

 

Prowizje w bankomatach

 

Które banki nie pobierają prowizji za wypłaty z obcych bankomatów?

 

Aktualnie działających w Polsce banków, które nie pobierają dodatkowej prowizji za wypłaty z obcych bankomatów, jest na szczęście jeszcze 16. Jednak już trzy z nich obligują uprzednio do spełnienia pewnych warunków dla otrzymania tej dogodności. Bezkosztowe wypłaty z obcych bankomatów oferują banki:

1. Alior Bank
2. Bank BGŻ
3. Bank Pocztowy
4. BNP Paribas
5. Credit Agricole
6. Deutsche Bank
7. Eurobank
8. Getin Online
9. Idea Bank
10. NG Bank Śląski
11. mBank
12. Meritum Bank ICB
13. Nordea Bank Polska

Aby móc bezpłatnie wypłacać pieniądze z bankomatów w kolejnych trzech bankach, wystarczy spełnić proste wymogi.

14. Bank Millenium – musimy co miesiąc zasilać konto kwotą w wysokości 1000 zł i dokonać co najmniej jednej transakcji bezgotówkowej kartą debetową.

15. Plus Bank – musimy co miesiąc wykonać kilka transakcji bezgotówkowych, dokonanych kartami debetowymi wydanymi do rachunku, na kwotę co najmniej 400 zł. Dodatkowo spełnić musimy jeden z dwóch następujących warunków: co miesiąc zasilać konto kwotą w wysokości 1500 zł lub co miesiąc prawidłowo obsługiwać kredyt, którego średnie saldo wykorzystane w poprzednim miesiącu wyniosło minimum 1500 zł. Niespełniając tych warunków klient banku zapłaci każdorazowo za wypłatę z obcego bankomatu 3% min. 6 zł.

16. Toyota Bank – możemy korzystać z darmowych wypłat ze wszystkich bankomatach w Polsce, ale tylko 3 razy w miesiącu. Każda kolejna wypłata to koszt klienta o stałej wysokości 4,5 zł (Toyota Bank nie ma własnych bankomatów).

 

Jak bez strat wypłacać pieniądze z bankomatów?

 

Zasady wypłat z bankomatów są różne, jak różne są rachunki i ich cechy w różnych (a jakże) bankach. Aby połapać się w ogólnych zasadach opłat z korzystania z bankomatów, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się zmianom w taryfie opłat w swoim banku. Następnie zorientować się w relacji swojego banku do wypłat w obcych bankomatach – poznać zasady i sposób naliczania prowizji od takiej transakcji. Warto mieć taką wiedzę, nawet jeśli z założenia staramy się korzystać z bankomatu „macierzy” – nigdy nie wiadomo w jakich okolicznościach przyjdzie nam wypłacać nagle pieniądze w obcym miejscu i nieznanym bankomacie. Nie dajmy się zaskoczyć niewiedzy, a świadomie zaoszczędzimy więcej.

 

lub
Wypełnij wniosek

 

Jakie kwoty warto wypłacać by uniknąć prowizji? Raczej większe jak mniejsze, choć w przypadku np. mBanku ilość transakcji wykonanych w miesiącu kartą debetową jest ważniejsza niż ich sumaryczna wysokość. Dzięki kilku operacjom w miesiącu nie będziemy płacić za posiadane konto i obsługę karty. Aby jednak korzystając z konta w mBanku ustrzec się przed opłatami związanymi z wypłatą z jego bankomatów, pamiętać musimy, by wypłacana jednorazowo kwota była nie niższa niż 100 zł. Każdy niższy nominał wypłacony z karty debetowej tego banku w bankomacie mBanku obciąży nasz rachunek prowizją w wysokości 1,30 zł. A po co.

 

Wysokość prowizji w bankomatach

 

Wysokość prowizji za wypłatę z obcych bankomatów w innych bankach

 

Dla wiedzy ogólnej i dobrej kondycji własnego portfela, dobrze jest się orientować w wysokości opłat prowizyjnych od wypłat w obcych bankomatach innych banków. Wyglądają następująco:

 

Bank: Citi Handlowy
Koszt wypłaty z bankomatu „obcego”: 3 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu „obcego”: 1 zł

Bank: Bank Pocztowy
Koszt wypłaty z bankomatu „obcego”: 15 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu „obcego”: 5 zł

Bank: Bank Zachodni WBK
Koszt wypłaty z bankomatu „obcego”: 15 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu „obcego”: 5 zł (Uwaga: 1 zł w bankomatach Millenium)

Bank: BOŚ Bank
Koszt wypłaty z bankomatu „obcego”: 5 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu „obcego”: 5 zł (powyżej dwóch wypłat w miesiącu, pierwsze dwie są bezpłatne)

Bank: Getin Bank
Koszt wypłaty z bankomatu „obcego”: 21 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu „obcego”: 3,5% min. 5 zł

Bank: Idea Bank
Koszt wypłaty z bankomatu „obcego”: 8,97 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu „obcego”: 2,99 zł

Bank: Inteligo
Koszt wypłaty z bankomatu „obcego”: 15 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu „obcego”: 5 zł (Uwaga: 0 zł w bankomatach WBK)

Bank: PKO Bank Polski
Koszt wypłaty z bankomatu „obcego”: 18 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu „obcego”: 3% min. 5 zł (Uwaga: 0 zł w bankomatach WBK)

Bank: Pekao S.A.
Koszt wypłaty z bankomatu „obcego”: 5 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu „obcego”: 2% min. 5 zł (powyżej dwóch wypłat w miesiącu, pierwsze dwie są bezpłatne)

Bank: Raiffeisen Polbank
Koszt wypłaty z bankomatu „obcego”: 8 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu „obcego”: 8 zł (powyżej dwóch wypłat w miesiącu, pierwsze dwie są bezpłatne)

Bank: Volkswagen Bank
Koszt wypłaty z bankomatu „obcego”: 4,5 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu „obcego”: 1,5 zł (przy wypłatach poniżej 400 zł)

 

Inne mechanizmy chroniące przed prowizją

 

Z jakich mechanizmów warto korzystać by swobodnie wypłacać gotówkę z dowolnego miejsca na świecie? Chcąc uniknąć opłat związanych z wypłatą gotówki w bankomacie, można też skorzystać z usługi cash back. Wciąż mało popularna w Polsce, z uwagi na zaostrzenie polityki prowizji w bankach, ma przed sobą szansę na rozwój. Nawet w tak zachowawczym finansowo i nieufnym względem nowości bankowych kraju jakim jest Polska. W końcu rzecz idzie o oszczędności, a sposobów na ich generowanie w Polsce nigdy dość.


lub
Wypełnij wniosek

 

2017.09.18 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]