Przelew SEPA - najważniejsze informacje
akredo.plPłatnościPrzelewyPrzelewy SEPA - najważniejsze informacje

Przelewy SEPA - najważniejsze informacje

Przelewy SEPA to inicjatywa Unii Europejskiej mająca na celu ułatwienie i ujednolicenie transakcji elektronicznych w państwach członkowskich. Dzięki SEPA, transfer środków między krajami UE odbywa się tak sprawnie jak wewnętrzne transakcje krajowe. System ten został stworzony, aby zwiększyć mobilność ekonomiczną w Europie i obniżyć koszty transakcji. Zarządzany przez Europejską Radę Płatności, SEPA działa na zasadzie regulacji procesów bankowych, co sprawia, że jest niewidoczny dla użytkowników końcowych. Główną zaletą jest to, że przelewy SEPA są darmowe i szybkie, ale mają ograniczony zasięg i są dostępne tylko w walucie euro. Dla transakcji poza strefą SEPA, alternatywą jest system SWIFT. W skrócie, SEPA to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie dla transakcji w Europie.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 08.03.2023 r

Czym są przelewy SEPA?

SEPA to inicjatywa unii europejskiej mająca na celu ujednolicenie procesu transakcji elektronicznych tak, aby transfer środków między państwami członkowskimi przebiegał możliwie podobnie do transferu krajowego. Nadzieją unii jest, że jej obywatele będą w stanie dokonywać zakupów w domu, co za granicą. Ma to zwiększyć mobilność ekonomiczną pracowników, tworząc ujednolicony rynek usług płatniczych i w efekcie zmniejszając ceny.

Aby zrealizować swoją wizję Unia Europejska stworzyła zasady regulacji płatności euro między państwami członkowskimi a z czasem również innymi krajami, które zostały częścią SEPA. Nazwa jest skrótem dla Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (Single Euro Payments Area). Zarządzaniem i regulacją tego przelewu bankowego zajmuje się Europejska Rada Płatności, często nazywana skrótem EPC.

Jak działa system SEPA

System SEPA działa na podstawie regulacji procesów bankowych, przez co jego techniczny aspekt jest w większości niewidoczny dla użytkowników. Unia Europejska ustanowiła cztery schematy przetwarzania płatności, na podstawie których państwa członkowskie regulują sposób przetwarzania płatności elektronicznych w euro.

Zlecając przelew międzynarodowy jeżeli zaznaczymy kod kierunkowy kraju odbiorcy w trybie SEPA, system bankowy będzie wiedział jak dostarczyć środki, oraz ile musimy za tę usługę zapłacić.

Jak wykonać przelew SEPA?

Aby zlecić przelew SEPA wystarczy wybrać opcję przelewu międzynarodowego. W formularzu na przelew SEPA podajemy adres IBAN do konta bankowego odbiorcy. W tym celu należy podać dwuliterowy skrót nazwy kraju, w którym odbiorca posiada konta, a następnie numer jego konta. Przykładowo, kod krajowy polski to PL.

Czas i koszt realizacji przelewów SEPA w polskich bankach

Nieodzownym kosztem przelewu SEPA jest przewalutowanie transakcji na euro, ponieważ tylko w tej walucie mogą być wykonywany przelewy tego rodzaju. Ponadto, jeżeli odbiorca posiada konto w walucie innej od euro, jego bank ponownie przewalutuje otrzymaną kwotę na walutę narodową.

Poza kosztami przewalutowania, nie poniesiesz żadnej dodatkowej opłaty za przelew SEPA. Ma to związek z regulacjami które wskazują, że przelewy tego typu mają mieć koszt zgodny ze zwykłym przelewem krajowym. Ten jest w polsce darmowy, przez co przelewy SEPA również stają się bezpłatne.

Bezpieczeństwo systemu SEPA

System SEPA jest bezpieczny. Przelew zachowuje charakter niemal identyczny do zwykłej wymiany środków przy przelewie krajowym. Nadawca dołącza wyłącznie informacje, do jakiego kraju mają zmierzać jego środki.

Alternatywy dla przelewów SEPA

System przelewów SEPA został utworzony z myślą o krajach Unii Europejskiej oraz transakcjach w euro. Chcąc przesłać środki w innej walucie lub do krajów spoza strefy SEPA, będziesz musiał skorzystać z przelewów SWIFT.

System SWIFT obsługuje banki w ponad 200 krajach dzięki specjalnym kodom identyfikującym poszczególne banki. Transakcje tego rodzaju są droższe i mogą trwać aż do trzech dni. Rozwiązanie to jest jednak bardziej uniwersalne.

Zalety i wady przelewów SEPA

Przelewy SEPA są darmowe, szybkie i wygodne. W jeden dzień możemy dostarczyć środki na konto dowolnej osoby mieszkającej w strefie SEPA. Niestety system posiada ograniczony zasięg oraz jest limitowany do przelewów w euro.

Zalety przelewów SEPA:

  • Przelew międzynarodowy w jeden dzień.
  • Brak opłat za przelew.

Wady przelewów SEPA:

  • Strefa SEPA liczy obecnie tylko 36 krajów członkowskich.
  • Walutą przelewu może być wyłącznie euro.

Przelewy SEPA - podsumowanie

Zaprojektowany przez Unię Europejską system przelewów SEPA jest jednym z najkorzystniejszych rozwiązań z punktu widzenia klienta, zwłaszcza w przypadku transferów w walucie euro. Niestety nie można korzystać z niego wszędzie, gdy jednak zamierzamy wysłać pieniądze do krajów SEPA, warto rozważyć to rozwiązanie.

Często zadawane pytania

Czy Polska jest w systemie SEPA?
Tak, jako kraj członkowski Unii Europejskiej Polska znajduje się w SEPA.
Skąd wziąć kod SEPA? / Jaki jest mój numer SEPA?
Twój numer do przelewów sepa jest twoim numerem konta bankowego poprzedzonym literami PL.
Czy przelew SEPA to przelew SWIFT?
Nie, są to oddzielne rodzaje przelewów. Możesz poznać go w naszym artykule o systemie SWIFT.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5