Numer IBAN - wszystko co musisz wiedzieć
akredo.plKontaNumer konta bankowegoNumer IBAN - wszystko co musisz wiedzieć

Numer IBAN - wszystko co musisz wiedzieć

Każdy Polak, który posiada konto w Polskim banku posiada rachunek z numerem IBAN. Do czego służy ten numer i kiedy jest potrzebny? To bardzo proste! IBAN to system identyfikacji banków, który umożliwia transakcje transgraniczne, bez konieczności podawania wielu danych. Przede wszystkim maksymalnie zmniejsza ryzyko wystąpienia błędu przy przelewie walutowym. Sprawdź czym dokładnie jest numer IBAN!

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 27.02.2023 r

Czym jest numer IBAN?

Numer IBAN (ang. International Bank Account Number) to Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego, który umożliwia i znacznie ułatwia realizowanie przelewów transgranicznych SEPA oraz SWIFT.

Numer ten służy identyfikacji kraju nadawcy i odbiorcy przelewu, co można rozpoznać po identyfikatorze. Identyfikator to dwuliterowy kod kraju - w przypadku Polski jest to PL.

Standard IBAN został stworzony i wprowadzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych do identyfikowania kont bankowych, aby uprościć obsługę transakcji w Unii Europejskiej.

Obecnie system identyfikacji IBAN obejmuje 79 krajów, głównie Europy, Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Lista krajów członkowskich systemu jest poszerzana. Przedstawiamy pełną listę uczestników systemu IBAN:

Kod Państwo Liczba znaków wraz z kodem IBAN
AD Andora 24
AE Zjednoczone Emiraty Arabskie 23
AL Albania 28
AT Austria 20
AZ Azerbejdżan 28
BA Bośnia i Hercegowina 20
BE Belgia 16
BG Bułgaria 22
BH Bahrajn 22
BR Brazylia 29
BY Białoruś 28
CH Szwajcaria 21
CR Kostaryka 22
CY Cypr 28
CZ Czechy 24
DE Niemcy 22
DK Dania 18
DO Dominikana 28
EE Estonia 20
EG Egipt 29
ES Hiszpania 24
FI Finlandia 18
Wyspy Alandzkie
FR Francja 27
FO Wyspy Owcze 18
GB Wielka Brytania 22
Wyspa Man
GE Gruzja 22
GI Gibraltar 23
GL Grenlandia 18
GR Grecja 27
GT Gwatemala 28
HR Chorwacja 21
HU Węgry 28
IE Irlandia 22
IL Izrael 23
IQ Irak 23
IS Islandia 26
IT Włochy 27
JO Jordania 30
KW Kuwejt 30
KZ Kazachstan 20
LB Liban 28
LC Saint Lucia 32
LI Liechtenstein 21
LT Litwa 20
LU Luksemburg 20
LV Łotwa 21
LY Libia 25
MC Monako 27
MD Mołdawia 24
ME Czarnogóra 22
MK Macedonia Północna 19
MR Mauretania 27
MT Malta 31
MU Mauritius 30
NL Holandia 18
NO Norwegia 15
PK Pakistan 24
PL Polska 28
PS Palestyna 29
PT Portugalia 25
QA Katar 29
RO Rumunia 24
RS Serbia 22
SA Arabia Saudyjska 24
SC Seszele 31
SD Sudan 18
SE Szwecja 24
SI Słowenia 19
SK Słowacja 24
SM San Marino 27
ST Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 25
SV Salwador 28
TL Timor Wschodni 23
TN Tunezja 24
TR Turcja 26
UA Ukraina 29
VA Watykan 22
VG Brytyjskie Wyspy Dziewicze 24
XK Kosowo 20

Jak jest zbudowany numer IBAN?

Międzynarodowy numer rachunku bankowego IBAN składa się z:

  • dwuliterowego kodu kraju ISO 3166-1,
  • dwóch cyfry sprawdzających,
  • do trzydziestu znaków (liter lub cyfr) identyfikujących bank, posiadacza i szczegóły rachunku określanych jako BBAN (ang. Basic Bank Account Number – podstawowy numer rachunku bankowego).

Długość numeru konta bankowego wraz z kodem kraju zależy od poszczególnych krajów. W Polsce numer IBAN składa się z kodu: PL oraz 26 cyfr.

Numer ten zapisuje się dokładnie tak:

PLCC AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB

Tłumaczymy co oznaczają poszczególne symbole: CC - to suma kontrolna, AAAA AAAA - oznacza bank i jego oddział, BBBB BBBB BBBB BBBB - indywidualny numer nadawany danemu rachunkowi. Przerwy między cyframi służą wygodzie i lepszej przejrzystości.

Wszystkie cyfry numeru IBAN są identyczne z numerem rachunku nadanym przez bank. Aby “stworzyć” swój numer IBAN należy dodać kod PL przed numerem rachunku.

Funkcje numeru IBAN

Numer IBAN w prosty sposób optymalizuje system płatności i minimalizuje ryzyko wystąpienia błędu podczas realizowania prostych transakcji.

Podanie numeru konta odbiorcy w formacie IBAN oraz kod BIC jest wymagane podczas przelewów w euro do państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Bez tego numeru realizacja przelewu jest niemożliwa.

Wspominamy o kodzie BIC, jednak nie musisz znać tego kodu aby zrealizować przelew SEPA! Podając numer IBAN pozostałe dane dotyczące konta oraz banku zostaną uzupełnione automatycznie. Jest to bardzo przydatna, choć niezauważalna funkcja numeru IBAN.

Numery IBAN w bankach w Polsce

Dla każdego banku w Polsce, numer IBAN posiada ten sam kod: PL przed dwoma cyframi kontrolnymi. Pozostałe cyfry numeru bankowego różnią się w zależnie od banku, jednak nie są to różnice specyficzne dla IBAN, a wynikające z systemu identyfikacji obowiązującej w danym kraju.

Mowa tu o numerze identyfikacyjnym banku, który w przypadku Polskich numerów rachunków bankowych stanowią cyfry od 3 do 6 (nie liczymy identyfikatora IBAN, czyli PL). Po tym numerze, można zidentyfikować bank, w którym jest prowadzony dany rachunek.

Numer ten niezależnie od tego czy jest podany w formacie IBAN czy BBAN, będzie taki sam! Pamiętaj! Oba te numery dla Twojego konta będą takie same, z tą różnicą, że IBAN posiada identyfikator PL.

Numer IBAN - podsumowanie

Numeracja IBAN została wprowadzona w celu uproszczenia systemu płatności na rynku europejskim, szczególnie wśród krajów Unii Europejskiej. Od momentu uruchomienia systemu lista państw uczestniczących w ramach programu została mocno rozszerzona o kraje leżące również poza granicami Europy.

Każdy posiadacz rachunku posiada dwie wersje numeru swojego rachunku: do transakcji lokalnych - BBAN oraz zagranicznych - IBAN. Numery te są niemal identyczne z tą różnicą, że w IBAN zawiera kod państwa. Co ważne, do realizacji takiego przelewu niezbędny jest również kod BIC, jednak w ramach systemu IBAN dane niezbędne do zrealizowania transakcji są uzupełniane automatycznie - wystarczy sam numer konta bankowego!

Często zadawane pytania

W jakich krajach jest używany numer IBAN?
IBAN jest używany w 79 krajach na całym świecie. Listę członków systemu IBAN znajdziesz na początku tego artykułu.
Czy numer IBAN jest taki sam dla wszystkich krajów?
Nie, numery IBAN dla różnych krajów różnią się identyfikatorem - dwuliterowy kod. Przykładowo: PL rachunki w polskich bankach, DE rachunki w niemieckich bankach.
Jaka jest długość numeru IBAN w różnych krajach?
Długość numeru IBAN jest zmienna zależnie od systemu numeracji kont bankowych w różnych państwach. Liczbę znaków w numerze IBAN dla każdego kraju członkowskiego znajdziesz na początku tego artykułu.
Jak numer IBAN jest używany w wymianie informacji o rachunku bankowym pomiędzy bankami?
Po kodzie IBAN banki identyfikują pochodzenie rachunku bankowego ze względu na kraj, co umożliwia poprawne odczytanie informacji zawarty w numerze konta na temat samej instytucji oraz identyfikację posiadacza rachunku.
Czy numer IBAN jest potrzebny do płatności online?
Tak, jeśli płatność jest realizowana w ramach przelewu walutowego, w formie przelewu bankowego, numer IBAN jest potrzebny. Zazwyczaj, jest on wprowadzany automatycznie w ramach systemu bramki płatniczej - klient musi tylko potwierdzić płatność.
Jakie są konsekwencje wpisania złego numeru IBAN podczas przelewu?
Przelew nie zostanie zrealizowany.
Kiedy używany jest numer IBAN?
Numer IBAN jest wykorzystywany w ramach realizacji przelewów międzynarodowych. Służy identyfikacji jednostek bankowych ze względu na kraj i umożliwia zrealizowanie przelewu w ramach systemu SEPA oraz SWIFT.
Czy trzeba pisać PL przed numerem konta?
Tak, jeśli współpracujemy z kontrahentami lub klientami zagranicznymi warto zidentyfikować swój rachunek przez podanie kodu IBAN. W innym przypadku możemy mieć problemy z otrzymaniem przelewu.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5