Portfel elektroniczny - zalety i najważniejsze informacje

Portfel wirtualny to aplikacja, w której możesz trzymać wszystkie swoje karty płatnicze bez konieczności używania plastikowych kart. Przeczytaj artykuł i dowiedz się dlaczego warto zacząć korzystać z płatności mobilnych w portfelu elektronicznym!

Portfel elektroniczny LeoPay
03.01.2023 r

LeoPay to nieaktywny już portfel elektroniczny. Przynajmniej nie w pierwotnej formie, ponieważ zstąpił go iCard. Przypominamy jednak, co oferował portfel internetowy z numerem IBAN.

ecoPayz - płatności urządzeniami mobilnymi
03.01.2023 r

ecoPayz: do 10 darmowych rachunków walutowych, 50 walut do dyspozycji, bezpłatne przelewy online na całym świecie, płacisz tylko za konwersję walut.

iCard - płatności urządzeniami mobilnymi
03.01.2023 r

Elektroniczny portfel iCard udostępnia klientom karty płatnicze, wirtualne, oraz numery IBAN, dzięki którym mogą wykonywać przelewy SEPA i SWIFT. Poznaj szczegóły oferty!

NETELLER - płatności urządzeniami mobilnymi
03.01.2023 r

NETELLER to portfel elektroniczny rozwijany przez Paysafe Group. Wyróżniają go niskie koszta transferów zagranicznych, zakupy kryptowalut i zwiększone bezpieczeństwo.

Portfel elektroniczny Samsung Pay
03.01.2023 r

Portfel elektroniczny od Samsung zapowiadany od lat, świetnie spełnia swoje funkcje już w 20 krajach na świecie. Sprawdź czy możesz już korzystać z płatności Samsung Wallet w Polsce!

Portfel elektroniczny Skrill
21.12.2022 r

Skrill to popularny portfel elektroniczny oferujący możliwość transakcji krajowych i międzynarodowych. Wyróżnia się on dobrym kursem walutowym oraz obsługą kryptowalut.

Xiaomi Pay - płatności urządzeniami mobilnymi
21.12.2022 r

Xiaomi poszerzyło zakres funkcji swoich urządzeń o płatności zbliżeniowe. Jeżeli twój zegarek lub opaska mają funkcję NFC, możesz teraz zapłacić w sklepach z Xiaomi Pay.

Visa Click Pay - płatności urządzeniami mobilnymi
25.11.2022 r

Visa Click Pay to idealna alternatywa dla standardowej karty płatniczej oraz gotówki. Sprawdź jak Visa Click Pay ułatwi Ci życie!

PayPal - płatności urządzeniami mobilnymi
25.11.2022 r

PayPal to idealne rozwiązanie dla osób często kupujących w sklepach online na całym świecie oraz tych rozliczających się w wielu walutach. Sprawdź jak PayPal ułatwi Ci życie!

Google Pay - płatności urządzeniami mobilnymi
25.11.2022 r

Google Pay to idealna alternatywa dla standardowej karty płatniczej oraz gotówki. Sprawdź jak Google Pay ułatwi Ci życie!

Masterpass - płatności urządzeniami mobilnymi
25.11.2022 r

Masterpass to idealna alternatywa dla standardowej karty płatniczej oraz gotówki. Sprawdź jak Masterpass ułatwi Ci życie!

Portfel elektroniczny Amazon Pay
25.11.2022 r

Amazon Pay to ciekawa alternatywa dla płatności w zagranicznych sklepach internetowych. Sprawdź czy przyda Ci się taki portfel cyfrowy!

Apple Pay - płatności urządzeniami mobilnymi
25.11.2022 r

Apple Pay to idealna alternatywa dla standardowej karty płatniczej oraz gotówki. Sprawdź jak Apple Pay ułatwi Ci życie!

Czym jest portfel elektroniczny?

Jest to aplikacja finansowa służąca do płatności zbliżeniowych i przez Internet. Portfel wirtualny z powodzeniem zastępuje tradycyjne karty płatnicze oraz gotówkę - wystarczy telefon lub zegarek, aby móc szybko i bezpiecznie płacić za zakupy oraz usługi na całym świecie!  

Niektóre z e-portfele służą tylko do płatności online - są to aplikacje, które bezpiecznie przechowują dane kart płatniczych, dzięki czemu nie trzeba wpisywać numeru karty, daty ważności i kod CVV przy każdej płatności. Wystarczy proste potwierdzenie. Inne aplikacje portfela onlinie są uniwersalne: pozwalają wygodnie  płacić kartą w Internecie, jednak są dedykowane płatnościom zbliżeniowym.

Do wyboru jest wiele różnych aplikacji różniące się od siebie funkcjami, przykładowo Google Pay umożliwia przechowywanie kart lojalnościowych a Apple Pay zapłacisz weryfikując się Face ID. Przedstawiamy najpopularniejsze e-porfele dostępne w Polsce - sprawdź co możesz zrobić z ich pomocą!

Jak działają portfele elektroniczne?

Portfel elektroniczny to aplikacja do płatności, która wykorzystuje moduł NFC w telefonach oraz zegarkach, a także wirtualna karta do płatności w Internecie. Na czym polegają te dwie funkcje?

 • NFC - jest to moduł komunikacji między urządzeniami, w przypadku płatności portfelem wirtualnym między telefonem a terminalem płatniczym; smartfon z NFC generuje taki sam sygnał jak chip karty płatniczej, którą dodaliśmy do portela wirtualnego - szybkie zbliżenie telefonu do czytnika co zastępuje użycie karty.
 • Wirtualna karta - portfele wirtualne jak PayPal czy Masterpass służące do szybkich płatności w sklepach online, bez konieczności wpisywania danych z karty - aby zapłacić jedną ze swoich kart wystarczy zalogować się do portfela; jest to rozwiązanie dla osób które często robią zakupy przez Internet i płacą kartą debetową lub kredytową - aplikacja gwarantuje szczególne bezpieczeństwo transakcji.

Jak korzystać z e-portfela?

Aby zacząć korzystać z portfela wirtualnego potrzebne są:

 • smartfon, tablet, zegarek lub komputer z dostępem do Internetu - zakres funkcji jest różny zależnie od aplikacji;
 • adres e-mail
 • aktywny numer telefonu,
 • kartę debetową do konta bankowego lub kartę kredytową.

Jeśli spełniamy wszystkie wymagania wystarczy pobrać aplikację portfela lub wejść na stronę internetowej usługi. Kolejny etapem jest rejestracja konta i dodanie karty. Kartę można dodać na dwa sposoby:

 • robiąc jej zdjęcie, tak aby aplikacja mogła zeskanować niezbędne dane,
 • ręcznie wpisując numer karty, datę ważności oraz kod CVV.

Następnie wystarczy prosta aktywacja przez aplikację bankowości mobilnej lub kod SMS, i gotowe. Aktywowaną kartą można dokonywać płatności praktycznie od razu.

Portfel wirtualny zapewnia wygodę płatności telefonem, bez fizycznej karty i portfela. W przypadku transakcji w sklepach stacjonarnych zapłacisz zbliżeniem telefonu. Za zakupy online zapłacisz bez wpisywania numerów karty - wystarczy zalogować się na portfel wirtualny i potwierdzić płatność wybraną kartą.

Najpopularniejsze portfele elektroniczne

Na rynku można znaleźć kilka godnych zaufania i sprawdzony aplikacji portfeli wirtualnych.

Na urządzeniach mobilny dominują dwie aplikacje:

 • Apple Pay na urządzeniach z oprogramowaniem iSO - marki Apple,
 • Google Pay na urządzeniach mobilnych z Androidem.

Dostępnych jest znacznie więcej aplikacji portfeli elektronicznych innych operatorów, o nieco innym przeznaczeniu lub zakresie funkcji. Niektóre z nich służą tylko do obsługi limitu kredytowego udostępnianego w ramach karty wirtualnej. Pod względem najlepiej ocenianych i najczęściej używanych e-portfeli w Polsce należy wspomnieć o:

 • Masterpass od Mastercard - bezpieczne płatności online kartami płatniczymi jednym kliknięciem,
 • PayPal - połączenie konta i portfela z możliwością obsługi 25 walut i darmowych płatności w PLN i EUR,
 • Samsung Wallet - aplikacja płatności mobilnych dedykowana użytkownikom urządzeń Samsung; do portfela możesz dodać karty płatnicze, lojalnościowe, dokumenty, bilety a nawet wirtualny klucz do auta,
 • ecoPayz - usługi płatności w ramach konta walutowego z kartą płatniczą na atrakcyjnych warunkach - szczególnie opłacalna jest ofert przelewów EUR,
 • LeoPay - jeden z pierwszych portfeli wirtualnych, który zyskał olbrzymią popularność, oferując konkurencyjne stawki wymiany walut,
 • Revolut - portfel elektroniczny z dostępem do 29 walut,
 • ZEN - polski portfel elektroniczny: 30 walut, darmowe przelewy SEPA, cashback, dodatkowa ochrona zakupów również w planie ZEN Free - dostępne także pakiety Gold i Platinum,
 • Paysafecard - portfel elektroniczny o dużej anonimowości, dzięki wykorzystaniu funkcji kart przedpłaconych,
 • Neteller -  portfel elektroniczny do przechowywania środków i wykonywanie płatności internetowych oraz zakup i sprzedaż kryptowalut,
 • Skrill - portfel elektroniczny, który umożliwia płatności saldem za pomocą adresu e-mail,
 • Visa Click Pay - portfel elektroniczny pozwalający na szybkie, łatwe i bezpieczne płatności bez wpisywania haseł, numeru karty i wypełniania długich formularzy,
 • Amazon Pay - portfel elektroniczny, który umożliwia płacenie za zakupy w Internecie klientom firmy Amazon,
 • Xiaomi Pay - portfel elektroniczny oferowany przez firmę Xiaomi.

Funkcje i możliwości portfeli elektronicznych

Podstawową funkcją każdego portfela elektronicznego są szybkie i bezpieczne płatności online oraz za zbliżeniowo za zakupy i usługi. Ta podstawowa funkcja jest realizowana bardzo skutecznie. Płatności z pomocą telefonu są znacznie szybsze niż kartą czy gotówką, szczególnie, że smartfona mamy pod ręką praktycznie non-stop.

Podobnie w przypadku zakupów online! Płacenie przez Internet nigdy nie było tak proste! Wystarczy jedno kliknięcie i potwierdzenie płatności np. przez odcisk palca (płatność z Apple Pay)! Nie trzeba logować się do banku czy przepisywać kodu BLIK.

Niektóre aplikacje oferują znacznie więcej niż gromadzenie kart płatniczych i wygodne płatności. W tej kwestii na szczególną uwagę zasługuje Google Pay, aplikacja która daje najwięcej funkcji dodatkowych. Portfel elektroniczny Google pozwala:

 • dodawać i korzystać z kart lojalnościowych do sklepów,
 • kupić i zarządzać biletem lotniczym - bez drukowania karty pokładowej,
 • dodawać bilety na wydarzenia kulturalne i śledzić najważniejsze informacje,
 • korzystać z wirtualnego kluczyka do auta - na razie tylko BMW.
 • Można się spodziewać, że coraz więcej aplikacji pójdzie tropem Google i rozszerzy zakres możliwości portfeli elektronicznych.
“Chociaż portfele wirtualne aktualnie, jeszcze nie mogą całkowicie zastąpić tradycyjnych portfeli, to na pewno mogą zmniejszyć ich grubość lub czasami pozwolić o nich zapomnieć. Z pewnością - płatności e-portfelem pozwalają na szybszą transakcję i zapewniają wysoką ochronę danych. Z drugiej strony, fizyczne dokumenty są cały czas niezbędne w codziennych sytuacjach.”

Ile kosztuje korzystanie z e-wallet?

Korzystanie z portfeli elektronicznych jest prawie zawsze darmowe. Aplikację portfela można pobrać ze sklepu z aplikacjami lub założyć ją na stronie internetowej. Płatności z pomocą portfela nie generują, żadnych opłat dodatkowych.

Jedyna opłata o jakiej należy wspomnieć to koszt wymiany walut np. w przypadku płatności PayPal - każda płatność w innej walucie niż PLN lub EUR, spowoduje naliczenie kosztów dodatkowych. O ewentualnych kosztach zostaniemy poinformowani przed zrealizowaniem transakcji.

Bezpieczeństwo portfeli cyfrowych

Autorzy każdej z aplikacji portfeli elektronicznych zapewniają o bezpieczeństwie danych z kart. W jaki sposób portfel elektroniczny dba o bezpieczeństwo Twoich danych poufnych oraz finansów?

 • Urządzenie, na którym korzystamy z portfela nie zapisuje danych z karty.
 • Dane karty - numer karty płatniczej, kod CVV oraz data ważności są zakodowane przez co praktycznie nie do odszyfrowania.
 • Nie musisz wpisywać danych karty przy zakupach online.
 • Możliwość włączenia dwuetapowej weryfikacji płatności.
 • Bezpieczne logowanie do aplikacji przez face ID, odcisk palca lub przez kod.

Wady i zalety portfeli elektronicznych

Wady:

 • Nie każdą kartę można dodać do portfela elektronicznego.
 • Portfele elektroniczne nie są akceptowane we wszystkich sklepach - szczególnie w przypadku płatności online.

Zalety:

 • Dyskrecja i bezpieczeństwo korzystania - nie musisz logować się do banku, ani wyciągać karty z portfela.
 • Szybkie płatności zbliżeniowe i internetowe.
 • Lżejszy portfel i wolne kieszenie.
 • Brak opłat za korzystanie z portfela wirtualnego.

e-portfele - podsumowanie

Portfele wirtualne stanowią ciekawą alternatywę płatności dla tradycyjnych kart płatniczych. Aplikację portfeli elektronicznych posiadają coraz większy zakres funkcji, zapewniają większe bezpieczeństwo i są akceptowane w większej liczbie sklepów.

Portfel elektroniczny może z powodzeniem zastąpić tradycyjny portfel, jednak należy pamiętać o ograniczeniach związanych z czasem pracy baterii w telefonie. Warto zacząć korzystać z aplikacji płatności mobilnych choćby z ciekawości - z pewnością docenisz szybkość i wygodę transakcji w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Często zadawane pytania o kartę kredytową w

Czy e-wallet jest anonimowy?
Nie, portfel elektroniczny nie jest anonimowy, gdyż zakładamy go na swoje dane i dodajemy karty płatnicze. Płatności z portfelem dają większą dyskrecję, jednak nie można uznać, że dają anonimowość. Za wyjątek od tej reguły można wziąć Paysafecard - przedpłacony portfel elektroniczny.
Czy z cyfrowych portfeli można korzystać bez dostępu do Internetu?
Tak, można z nich korzystać do realizowania płatności zbliżeniowych.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5