Portfel elektroniczny LeoPay
akredo.plPłatnościPłatności mobilinePortfel elektroniczyLeoPay - płatności urządzeniami mobilnymi

LeoPay - płatności urządzeniami mobilnymi

Kiedyś, wielu Polaków korzystało z elektronicznego portfela LeoPay, który pozwalał im na przelewy zagraniczne oraz płatności kartą. Obecnie został on zastąpiony przez iCard. Jeżeli jednak interesuje cię historia tej platformy, przypomnimy jej funkcje i zalety.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 03.01.2023 r

Czym jest LeoPay?

LeoPay to portfel elektroniczny powstały w 2014 roku, z siedzibą w Londynie. Pierwotnie funkcjonował on podn nazwą LeuPay. Tę zmieniono po latach na LeoPay, aż do 2022 roku, gdy projekt został przejęty przez firmę iCard.

Jak działa LeoPay?

LeoPay pozwalał użytkownikom na przechowywanie i transfer środków pieniężnych z darmowego konta, w sposób podobny do rachunku osobistego w banku. W odróżnieniu od innych, podobnych usług, LeoPay zapewniał użytkownikom numer IBAN, dzięki czemu mogli wykonywać również międzynarodowe przelewy bankowe SEPA oraz SWIFT.

Jak korzystać z LeoPay?

Rejestracja na LeoPay miała charakter dwuetapowy. Najpierw należało zarejestrować się na stronie serwisu, podając swoje dane osobowe i kontaktowe. Następnie konieczne było pobranie aplikacji mobilnej. Za jej pomocą przechodziło się weryfikację selfie, pokazując kamerze telefonu aktualny dokument osobisty, a następnie swoją twarz. Na końcu sesji weryfikacyjnej dodatkowo należało podać kod SMS, aby potwierdzić swój numer.

Mimo, że proces ten był czasochłonny, pozwalał on na weryfikację konta bez przelewów bankowych. Po przejściu całego procesu użytkownik otrzymywał swój numer IBAN, pozwalając mu na wykonywanie i przyjmowanie przelewów. Do konta można było również wyrobić karty płatnicze Visa.

Funkcje i możliwości LeoPay?

LeoPay obsługiwał klientów indywidualnych oraz biznesowych, oferując im:

 • Darmowe konto z numerem IBAN
 • Możliwość wykonywania przelewów.
 • Opcję wyrobienia do 10 kart VISA na różne waluty.
 • Obsługę różnych walut, w tym EUR, USD, GBP, BNG, CHF, JPY, HRK.
 • Możliwość wypłaty środków z bankomatów za pomocą karty.

Ile kosztuje korzystanie z LeoPay?

Założenie i prowadzenie konta LeoPay było darmowe. Użytkownicy mogli spotkać się z opłatami za przelewy, wypłaty z bankomatów oraz wyrobienie karty płatniczej.

Banki współpracujące z LeoPay

Ponieważ LeoPay udostępniał numer IBAN swoim użytkownikom, możliwe było wykonywanie i przyjmowanie przelewów od dowolnego banku na świecie. Dotyczyło to również przelewów międzynarodowych.

Bezpieczeństwo LeoPay

LeoPay podlegało nadzorowi Maltańskiemu Urzędowi Nadzoru finansowego MFSA. Nie była to jednak instytucja bankowa, przez co nie podlegała ochronie gwarancji bankowej. Mimo braku tego zabezpieczenia, gdy w 2018 roku LeoPay wycofał swoją ofertę z krajów poza Unią Europejską, zobowiązał się on do wypłaty środków byłym klientom w ciągu dwóch miesięcy.

Wady i zalety LeoPay

LeoPay nie odbiegało w żaden znaczny sposób od oferty konta bankowego. Dzięki temu ten portfel elektroniczny był bardzo praktyczny dla codziennych finansów, jak i pracy przedsiębiorców. Jego główną wadą był wymagający i czasochłonny proces rejestracji, który dla wielu okazywał się dużo bardziej kłopotliwy, niż obiecał to serwis.

Zalety

 • Portfel elektroniczny z numerem IBAN
 • Dostęp do nawet 10 walut
 • Możliwość wyrobienia karty płatniczej
 • Wypłata gotówki z bankomatów

 

Wady

 • Wieloetapowa rejestracja
 • Konieczność pobrania aplikacji mobilnej już w celu samej rejestracji

 

Portfel elektroniczny LeoPay - podsumowanie

LeoPay to już nieaktywna ale w swoim czasie popularna platforma finansowa. Usługa ta posiadała mieszaną opinię a internecie, w dużym stopniu z uwagi na kontrowersję związaną z wycofaniem się z globalnego rynku i ograniczeniu działalności do użytkowników z UE. Było to jednak wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, którym zależało na szybkiej wypłacie środków z bankomatów.

Często zadawane pytania

Czy z LeoPay można korzystać bez dostępu do internetu?
LeoPay wymagał dostępu do internetu przynajmniej w telefonie, aby w pełni korzystać z jego funkcji.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5