NFC  w płatnościach mobilnych
akredo.plPłatnościPłatności mobilineNFC - wszystko co trzeba wiedzieć

NFC - wszystko co trzeba wiedzieć

Dziś telefon lub nawet zegarek obsługujący moduł NFC posiada każdy. Jest to technologia, która wykorzystuje połączenie pomiędzy dwoma urządzeniami, w celu ustanowienia krótkiego ale stabilnego i szybkiego połączenia. Wykorzystywane jest w przesyłaniu danych, ale znacznie większą furorę NFC zrobiło wśród płatności online. Sprawdź czym jest NFC i jak ułatwia codzienne zakupy. Dowiedz się jak działa NFC i jak z niego korzystać.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 22.12.2022 r

Czym jest NFC?

NFC, czyli Near Field Communication (komunikacja bliskiego zasięgu) daje możliwość komunikacji dwukierunkowej między dwoma urządzeniami znajdującymi się w zasięgu nie większym niż 20 metrów względem siebie. Jest to system powszechnie stosowany w telefonach komórkowych, umożliwiających komunikację telefonu z terminalem płatniczym i dokonanie bezdotykowych transakcji gotówkowych. Niekiedy porównywany jest do technologii Bluetooth, jednak zastosowanie NFC daje większe możliwości. System NFC wykorzystywany jest chociażby w czytnikach biletów komunikacji miejskiej, a także dotykowe terminale płatnicze.

Jak działa NFC?

NFC wykorzystuje fale radiowe oraz indukcję elektromagnetyczną. Pozwala to na sparowanie sygnału, nawet jeśli jedna ze stron komunikacji nie posiada źródła zasilania (np. karta magnetyczna). Komunikacja NFC działa dwukierunkowo. Źródło wysyła dane, odbiornik je odbiera i przesyła informację zwrotną. Ustanowienie połączenia między nadajnikiem i odbiornikiem następuje automatycznie i zajmuje nie więcej, niż ułamek sekundy, co jest wyjątkowym uproszczeniem względem chociażby połączenia Bluetooth. Oba urządzenia muszą jednak spełniać pewne standardy, aby móc się ze sobą skomunikować. Częstotliwość którą wykorzystuje NFC wynosi 13,56 MHz, co daje możliwość przesyłać dane nawet z prędkością 848 kilobitów na sekundę.

Gdzie i kiedy wykorzystywane jest NFC?

NFC głównie kojarzymy z funkcją dostępną w smartfonie, która ułatwia, a raczej umożliwia płatności zbliżeniowe. Jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, gdyż właśnie w tym celu telefony oraz smartwatche zostały wyposażone w moduł NFC. Służy on do komunikacji pomiędzy urządzeniem użytkownika a terminalem płatniczym i działa w bardzo podobny sposób do karty płatniczej, której też wystarczy zostać zbliżoną na niewielką odległość do odbiornika. Połączenie ustanawiane jest automatycznie i w bardzo krótkim czasie, a następnie bardzo szybko zostaje zerwane. Całość komunikacji między urządzeniami nie trwa zwykle dłużej niż kilka sekund, co znacznie wpływa również na bezpieczeństwo takiej wymiany danych.

Powszechne zastosowanie NFC mają również terminale płatnicze. Gdyby nie posiadały stosownego modułu, komunikacja z telefonem nie byłaby możliwa. To właśnie z terminali płatniczych moduł NFC został zapożyczony i wepchnięty do telefonu komórkowego. Stosowany jest on ogólnie w urządzeniach, które obsługują płatności zbliżeniowe. Innym przykładem mogą być biletomaty w różnych miastach, które wykorzystują NFC zarówno w terminalu płatniczym, jak i w czytniku kart miejskich i biletów miesięcznych. Dzięki systemowi NFC w każdej chwili, zarówno a stacjonarnych biletomatach, jak i elektronicznych kasownikach w komunikacji miejskiej, możemy sprawdzić ważność biletu okresowego.

NFC wykorzystują również portfele elektroniczne typu GooglePay czy Apple Pay. Dostęp do komunikacji mają jednak dopiero po zaakceptowaniu transakcji przez użytkownika, lub po odpaleniu stosownej aplikacji. Można również ustawić ogólne, własne ustawienia - telefon dokona płatności po odblokowaniu ekranu, lub po prostu po zatwierdzeniu transakcji. W przypadku korzystania z aplikacji mobilnych banków, które takżę oferują obsługę płatności w standardzie NFC może być konieczne dodatkowe potwierdzenie transakcji - w samej aplikacji.

Bezpieczeństwo NFC

Transakcje z wykorzystaniem NFC są wyjątkowo bezpieczne, choć nie można mówić, że są stuprocentowo pewne. Jest to na pewno opcja wygodniejsza i bezpieczniejsza niż noszenie pliku kart kredytowych oraz gotówki w portfelu. Wszystkie transakcje wykonywane za pośrednictwem NFC ulegają tzw. tokenizacji. To samo dzieje się z kartą podpiętą pod wirtualny portfel. Powoduje to, że fizycznie nasze środki są niemalże kompletnie bezpieczne, gdyż nawet utrata telefonu nie daje możliwości skorzystać z naszych zasobów. Często transakcje NFC dokonywane za pomocą telefonu, wymagają dodatkowego uwierzytelnienia poprzez czytnik linii papilarnych lub odblokowanie telefonu.

Co więcej, transakcje NFC parują jedynie dwa urządzenia - nadajnik i odbiornik - które są możliwie w najbliższym sąsiedztwie. Niweluje to możliwość zapłacenia za cudze zakupy przy kasie obok, gdyż korzystając z płatności zbliżeniowej, nadajnik szuka najbliższego odbiornika, nie dalej niż w promieniu 20 metrów. Istotne jest to, że żadne inne urządzenie nie bierze udziału w wymianie danych, co dodatkowo zabezpiecza transakcję. Tak samo, uspokajającą wiadomością powinno być to, że sama komunikacja między nadajnikiem i odbiornikiem to sekundy, jeśli nie ułamki sekund. Połączenie zostaje nawiązane w krótkim czasie na dosłownie moment, aby zamknąć całość transakcji. Jest to moment na tyle krótki, że nawet próba ingerencji osób trzecich nie ma najmniejszego sensu, nie mówiąc o potencjalnej skuteczności.

Zalety NFC

Korzyści płynące ze stosowania NFC są różnorakie. Po pierwsze, co chyba najważniejsze, daje nam możliwość dokonywał płatności przy pomocy telefonu lub zegarka. Jest to o tyle wygodne, że zarówno telefon jak i zegarek zwykle mamy przy sobie, co nie zawsze można powiedzieć o portfelu. “Imitowanie” karty płatniczej daje niemalże nieograniczone możliwości wykorzystywania płatności zbliżeniowych telefonem lub zegarkiem.

Można się dopatrywać również korzyści w samym module NFC, który ustanawia stabilne i szybkie połączenie umożliwiające wymianę danych. NFC pozwala na ustanowienie połączenia między dwoma telefonami posiadającymi ten moduł i wymianę danych w trybie szybkim. Transmisja prędkości 848 kilobitów na sekundę, daje naprawdę duże możliwości.

NFC w płatnościach mobilnych - podsumowanie

Wykorzystywanie standardu NFC w płatnościach mobilnych to zarówno wygoda jak i bezpieczeństwo. Posiadanie telefonu lub zegarka z modułem NFC pozwala nam w każdym punkcie handlowo-usługowym wyposażonym w terminal zbliżeniowy, dokonać transakcji, bez konieczności wygrzebywania portfela czy poszukiwania bankomatu w celu wypłacenia gotówki. Zarówno zegarek, jak i z racji czasów, telefon posiadamy prawie zawsze ze sobą. Jest to bardzo wygodna metoda płatnicza. Idzie za nią również bezpieczeństwo. Szybko ustanawiane i krótko trwające połączenie między nadajnikiem i odbiornikiem to dość specyficzna forma zabezpieczenia transakcji, które dodatkowo są stokenizowane - czyli przekształcone w konkretny komunikat płatniczy, nie wymagający przekazywania szeregu danych osobowych oraz tych związanych z rachunkiem płatniczym, czy samą kartę.

Często zadawane pytania

Czy NFC musi być włączone?
Nie, NFC nie wymaga aktywności po obu stronach połączenia.
Jak sprawdzić czy mam NFC?
Otwórz na urządzeniu “Ustawienia”. Wyszukaj „ NFC ”. Włącz opcję wykorzystania NFC. Jeśli nie widzisz opcji NFC, Twój telefon nie obsługuje płatności zbliżeniowych.
Czy można płacić telefonem bez NFC?
Telefon bez NFC nie obsługuje płatności zbliżeniowych, ale jeśli bank obsługuje tę opcję, możemy płacić za pośrednictwem jednorazowych 6-cyfrowych kodów BLIK.
Czy do płatności NFC potrzebny jest internet?
Połączenie z internetem nie jest konieczne aby skorzystać z płatności NFC.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5