Czym są Visa i MasterCard?
Visa i MasterCard to dwie z najbardziej rozpoznawalnych międzynarodowych sieci kart płatniczych. Są to konkurenci na rynku usług płatniczych, oferujący podobne usługi z różnicami w zakresie opłat, korzyści dla użytkowników kart i globalnej akceptacji.
Czym charakteryzuje się Visa?
Visa to globalna firma technologiczna specjalizująca się w płatnościach cyfrowych. Nie wydaje bezpośrednio kart kredytowych, debetowych ani przedpłaconych konsumentom, ale zapewnia infrastrukturę technologiczną dla banków i instytucji finansowych, które wydają karty z logo Visa. Visa umożliwia szybkie, bezpieczne i wygodne transakcje elektroniczne między konsumentami, przedsiębiorstwami, bankami i rządami na całym świecie.
Co wyróżnia MasterCard?
MasterCard również jest międzynarodową firmą technologiczną w branży płatności cyfrowych. Podobnie jak Visa, MasterCard nie wydaje kart bezpośrednio konsumentom. Zamiast tego, oferuje sieć przetwarzania płatności, która umożliwia bezpieczne i efektywne przetwarzanie transakcji kartami wydanymi przez banki i inne instytucje finansowe. MasterCard wspiera różnorodne produkty i usługi płatnicze, w tym karty kredytowe, debetowe, przedpłacone i inne programy płatnicze.
Możliwości kart Visa i MasterCard
Marki Visa i MasterCard umożliwiają nam płatności gotówkowe w sklepach na całym świecie, możliwość wpłacania i wypłacania pieniędzy z bankomatów, jak i funkcje chroniące nasze transakcje, jak opcja chargeback. Do możliwości obydwu kart płatniczych możemy zaliczyć:
- Płatności bezgotówkowe — zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych;
- Wypłaty i wypłaty z bankomatów — wszystkie bankomaty w naszym kraju przyjmują karty obu dostawców;
- Płatności zbliżeniowe — domyślne obaj dostawcy wymagają kodu PIN od kwoty 100 zł, jednak bank wydający kartę może mieć tu inne zasady;
- Płatności mobilne — wszyscy najwięksi dostawcy tej technologii honorują karty zarówno Visa, jak i MasterCard;
- Procedura chargeback — czyli możliwość zażądania zwrotu pieniędzy z transakcji kartą.
Które karty są popularniejsze w Polsce? MasterCard czy Visa?
Karty Visa są popularniejsze w Polsce od kart MasterCard, jednak nie jest to znaczna różnica. Wedle danych NBP z 2024 roku, 55,7% kart płatniczych na rynku to karty Visa, a 44,2% obsługuje MaterCard. Polski rynek jest niemal idealnie podzielony między dwóch największych dostawców kart płatniczych na świecie. Nie ma w tym przypadku. Obaj dostawcy mają bardzo podobną ofertę i korzyści płynące z korzystania z ich kart.
Które karty są lepsze do transakcji za granicą? MasterCard czy Visa?
Karty Visa są lepsze do transakcji za granicą dla Polskiego klienta, ponieważ zapłacimy mniej za jej przewalutowanie. Kiedy używasz karty Visa lub MasterCard w innym kraju, przewalutowanie transakcji odbywa się według kursów ustalonych przez te firmy i to właśnie wtedy zauważymy największą różnicę między kartami Visa i MasterCard.
Jak przebiega przewalutowanie transakcji kartą Visa?
Przy przewalutowaniu płatności kartą Visa walutą rozliczeniową jest polski złoty. Oznacza to, że transakcja, nawet w mniej popularnych walutach, zostanie przewalutowana tylko raz. Z założenia jest to tańsze rozwiązanie, zależnie jednak od prowizji banków może okazać się w niektórych sytuacjach droższe od użytkowania karty MasterCard.
Jak przebiega przewalutowanie transakcji kartą MasterCard?
Podczas przewalutowań kartą MasterCard walutą rozliczeniową jest euro lub dolar. Czyli nasz zakup zostanie najpierw przeliczony na jedną z tych walut, a następnie ponownie przewalutowany na złotówki. Takie, dwuetapowe przewalutowanie może być mniej korzystne dla klienta, ponieważ każda wymiana waluty pociąga za sobą stratę na kursie.
Programy promocyjne dla użytkowników kart Visa i MasterCard
Karty Visa i MasterCard często oferują dodatkowe programy promocyjne, które mogą zwiększyć ich atrakcyjność dla użytkowników. Warto jednak pamiętać, że konkretne korzyści zależą od konkretnej karty i jej poziomu (np. standard, gold, platinum), a także od banku wydającego kartę. Jednym ze sposobów przyciągnięcia klientów są programy lojalnościowe, w których udział brać mogą tylko posiadacze karty z konkretnym logo. Dodatkowo z programami tymi wiążą się czasowo ograniczone promocje, oferty (jak zniżki na bilety na wydarzenia sportowe czy artystyczne) czy konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.
Jakie korzyści oferuje MasterCard?
Marka MasterCard oferuje program MasterCard Bezcenne Chwile. Jest to oferta, w którym zbieramy punkty za zakupy w sklepach konkretnych marek, które później możemy wymienić na atrakcyjne nagrody z katalogu. Znajdziemy w nim zarówno nagrody rzeczowe, jak i vouchery, bony czy zniżki. Program posiada ponad 70 partnerów, w tym sklepy Carrefour, Circle K, Empik, RTV Euro AGD czy Douglas.
Jakie korzyści oferuje Visa?
Użytkownik karty Visa ma dostęp do programu Visa Benefit. Jest to seria promocji i rabatów oferowanych przez partnerów programu. Jeżeli mamy wystarczająco prestiżową kartę Visa, może się okazać, że za zakupy w niektórych sieciach sklepów zapłacimy 20% mniej. Możemy też dostać rabat na rezerwacje stolika w restauracji, lub dostęp do specjalnego wydarzenia. Visa regularnie organizuje nowe programy promocyjne dla klientów z kartami premium. Do sieci partnerów należą m.in. Deichmann, TelePizza, Helios, Glovo czy Empik.
Czy wszyscy klienci mogą korzystać z promocyjnych programów Visa i MasterCard?
Nie każdy klient skorzysta ze wszystkich akcji promocyjnych Visa i MasterCard. To banki wydające kartę mają wpływ na to, czy będziemy mogli brać udział w danym programie. Nie każda karta Visa upoważnia do udziału w ofertach i nie każda kopia karty MasterCard da nam dostęp do Bezcennych Chwil. Część banków w ogóle nie wspiera programu, a inne mogą go ograniczać, np. tylko do kart kredytowych.
Jakie wydarzenia i organizacje mają w swoich partnerach MasterCard oraz Visa?
Visa i MasterCard to również znani partnerzy wydarzeń i organizacji sportowych. Oferują oni nie tylko środki, ale również obsługę rozwiązań handlowych stosowanych przez różne organizacje.
MasterCard jest partnerem wydarzeń:
- UEFA Champions League,
- Turniejów tenisowych Roland Garros i Australian Open,
- Cyklu golfowego PGA Tour,
- Amerykańskiej ligi baseballa MLB,
- Grupy żeglarskiej Royal New Zealand Yacht Squadron,
- Zawodów e-sportowych w grze League of Legends.
Visa jest między innymi partnerem:
- Igrzysk Olimpijskich i paraolimpijskich do 2032 roku,
- Kobiecej UEFA Champions League,
- Fédération Internationale de Football Association FIFA ,
- Obydwu zespołów Red Bull Formula One,
- Ligi futbolu amerykańskiego NFL (od 1995 roku) i SuperBowl.
Visa, MasterCard… a może inny wydawca?
Dominacja marek Visa i MasterCard na polskim rynku nie oznacza, że jesteśmy ograniczeni do wyboru jednej z nich. Klienci biznesowi w Polsce mogą stosować karty American Express. Jest to trzecia największa marka w USA słynąca ze swojej prestiżowej oferty. Klienci korporacyjni mogą ubiegać się też o karty Diner’s Club wydawane przez Discovery Financial. Wiąże się z nimi pewien prestiż, co przejawia się w darmowych ubezpieczeniach, korzystnych kursach wymiany walut czy możliwością wejścia do saloników VIP na lotniskach.
Visa czy MasterCard — podsumowanie
Chociaż MasterCard i Visa mają niemal duopol na usługi kart płatniczych na świecie, ich oferta jest do siebie niezwykle zbliżona. Kartami z logo obu tych firm wykonamy płatności bezgotówkowe, wypłacimy gotówkę z bankomatów, zapłacimy mobilnie czy skorzystamy z funkcji chargeback. Największe różnice zaobserwować możemy podczas korzystania z kart za granicą — Visa zawsze przewalutowuje do polskiego złotego, MasterCard zaś do euro lub dolara. Jednak prawdziwe różnice między poszczególnymi kartami wyznaczają tu banki i ich oferty. Nie w każdej instytucji znajdziemy interesujące nas edycje kart Visa czy MasterCard. Gdy wybierzemy już bank w którym chcemy mieć konto, decyzja między tymi dwoma wydawcami kart nie będzie już tak znacząca. Warto sprawdzić przewidywalne opłaty dla płatności międzynarodowych w naszym koncie osobistym, a jeśli mamy dostęp do programów promocyjnych Benefits lub BezcenneChwile, warto je porównać i zdecydować, który bardziej nas interesuje.
Komentarze