Opłata interchange - Wszystko, co powinieneś wiedzieć!
akredo.plPłatnościKartyOpłata interchange - Wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Opłata interchange - Wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Opłaty interchange są jedną z głównych części opłat, jaką nakłada się na akceptantów przez dostawców usług płatniczych świadczących usługę acquiringu za każdą z transakcji płatniczych realizowanych poprzez kartę. Oznacza to, że opłata interchange działa na zasadzie podatku, pobieranego przy każdej transakcji, która została dokonana przy użyciu karty płatniczej. Odbiorcą opłat interchange jest podmiot, który zwykle wydaje karty kredytowe i debetowe, czyli na przykład banki. Główną funkcją opłaty interchange jest zrównoważenie kosztów i ryzyk, jakie potencjalnie może ponieść wydawca karty. Umożliwienie masowego wydawania kart Mastercard wraz z ich powszechnym zaakceptowaniem przez sprzedawców. Do kolejnych funkcji opłaty interchange możemy zaliczyć możliwość masowego wydawania kart kredytowych i debetowych wraz z ich powszechnym zaakceptowaniem przez sprzedawców. Sama opłata interchange działa na zasadzie prowizji, którą pozyskuje bank za wartość każdej transakcji dokonanej przez danego konsumenta przy pomocy którejś we wspomnianych kart. Opłaty interchange ponoszą wszystkie te firmy, które obsługują terminale płatnicze, ponieważ są one agentem rozliczeniowym opłat interchange. Sama opłata interchange jest opłatą pobieraną procentowo lub kwotowo za każdą transakcję, która została zrealizowana za pośrednictwem kart płatniczych i stanowią one przychód dla ich wydawców. W przypadku kart debetowych nie może ona wynosić więcej niż 0,2% od wartości transakcji, a w przypadku kart kredytowych opłata Interchange nie może wynosić więcej niż 0,3% od wartości transakcji. Opłata interchange dla kart debetowych oraz prepaidowych VISA dla klientów indywidualnych wynosi 0,20%. Opłaty na rzecz państwowej administracji opłacane kartą VISA wynoszą 0,01%. Opłaty interchange przy użyciu karty Mastercard, zarówno opłaty transakcji krajowych, jak i wewnątrzeuropejskich wynoszą od 0,00191 do 0,003%.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 13.12.2023 r

Czym jest opłata interchange?

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/751 na dzień 29 kwietnia 2015 roku w sprawie opłat interchange w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę, pkt 10 określa, że: „Opłaty interchange są zwykle stosowane między należącymi do określonego systemu kart płatniczych dostawcami usług płatniczych świadczącymi usługę acquiringu a dostawcami usług płatniczych wydającymi karty. Opłaty interchange stanowią jedną z głównych części opłat nakładanych na akceptantów przez dostawców usług płatniczych świadczących usługę acquiringu za każdą transakcję płatniczą realizowaną w oparciu o kartę. Akceptanci z kolei wliczają te koszty stosowania kart – podobnie jak wszystkie inne ponoszone przez siebie koszty – w ogólne ceny towarów i usług”. Prościej mówiąc, opłata interchange jest opłatą, która jest uiszczana przez agenta rozliczeniowego. Agent ten działa na rzecz banku, który wydaje kartę z tytułu transakcji płatności tą kartą.

Cele opłaty interchange

Do głównych celów opłaty interchange należy:

  • Wyrównanie kosztów i ryzyk, jakie może ponieść wydawca karty w wyniku obsługi rachunku właściciela karty,
  • Umożliwienie masowego wydawania kart debetowych czy kredytowych, wraz z ich powszechnym zaakceptowaniem przez sprzedawców.

Jak działa opłata interchange?

Opłata interchange działa na zasadzie prowizji pozyskiwanej przez bank za wartość każdej transakcji, jaka została dokonana przez konsumenta przy pomocy karty kredytowej lub debetowej. Z kolei taksa interchange jest bezpośrednio pobierana od firm, które obsługują terminale płatnicze.

Kto ponosi opłaty interchange?

W teorii opłaty interchange ponoszą wszelkie firmy, które obsługują terminale płatnicze. To właśnie one są agentem rozliczeniowym opłat interchange. W praktyce jednak opłatę interchange pobiera akceptant, czyli sklep.

Ile wynosi opłata interchange?

Opłata intercharge wynosi 0,2 - 0,3% wartości transakcji. Przyjmuje się, że opłata Interchange dla kart debetowych nie może wynosić więcej niż 0,2% od wartości transakcji. Z kolei w przypadku kart kredytowych opłata Interchange nie może wynosić więcej niż 0,3% od wartości transakcji. Opłata interchange jest opłatą, którą pobiera się procentowo lub kwotowo za każdą transakcję, która została zrealizowana za pośrednictwem kart płatniczych i stanowią one przychód dla ich wydawców. W celu sprawdzenia aktualnej wysokości opłaty interchange warto odwiedzić strony internetowe kart Visa i Mastercard.

Przez kogo ustalana jest opłata interchange?

Opłata interchange ustalana jest przez organizacje kartowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, które zaczęły obowiązywać od 29 stycznia 2015 roku.  Należy przy tym mieć na uwadze, że organizacje te nie mają pełnej swobody w ustalaniu opłat, ponieważ nie próg 0,2% nie może zostać przekroczony w przypadku kart debetowych, natomiast 0,3%, jeśli mówimy o kartach kredytowych. Limity te nie obowiązują transakcji kart pochodzących od nowego na rynku producenta kart, którego działania nie przekroczyły jeszcze 3 lat i który nie współpracuje z producentem, który już od istenieje na rynku, jak Visa czy American Express.

Opłata interchange Visa

Opłaty interchange Visa to od 0,01 o 0,3%. Choć, jak już wspomnieliśmy organizacje kartowe, takie jak Via mają stosunkowo szeroką swobodę w ustalaniu opłat interchange, jednak nie mogą one przekraczać progów maksymalnych, czyli 0,2% w przypadku kart debetowych oraz 0,3% w przypadku kart kredytowych. W związku z tym opłata interchange kart debetowych oraz prepaidowych VISA dla klientów indywidualnych wynosi 0,20%, z kolei opłaty na rzecz państwowej administracji opłacane kartą VISA wynoszą 0,01%.

Opłata interchange Mastercard

Opłaty interchange przy użyciu Mastercard, opłaty transakcji krajowych i wewnątrzeuropejskich pozycjonują się od 0,00191 do 0,003%.

Opłata interchange - podsumowanie

Opłata interchange działa na zasadzie podatku, który pobierany jest od każdej transakcji, która została dokonana przy użyciu karty płatniczej. Z kolei odbiorcą tychże opłat jest podmiot, który zwykle takie karty wydaje, jak choćby bank. W przypadku transakcji za pośrednictwem kart debetowych maksymalna prowizja wynosi 0,2% wartości transakcji. Jeśli zaś chodzi o transakcje za pośrednictwem kart kredytowych, maksymalna prowizja wynosi 0,3% wartości transakcji. Jeśli chodzi o opłatę interchange kart debetowych oraz prepaidowych VISA dla klientów indywidualnych, to wynosi ona 0,20%, z kolei opłaty na rzecz państwowej administracji opłacane kartą VISA wynoszą 0,01%. Z kolei opłata interchange przy użyciu Mastercard dla opłat zarówno transakcji krajowych, jak i wewnątrzeuropejskich wynoszą od 0,00191 do 0,003%.

 

 

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5