Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak płacić by nie tracić: kiedy opłaca się płacić kartą, a kiedy gotówką?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 1 osób

Choć statystyczny Polak w teorii wciąż woli płacić gotówką niż kartą, to jednak karta płatnicza na stałe wpisała się w naszą codzienność. Kiedy opłaca się płacić kartą a kiedy gotówką i jak korzystać z dobrodziejstw bankowości by nie przepłacać?

Płacenie gotówką jest szybkie i wygodne. Trzeba jednak zawsze przewidzieć wcześniej ile jej będziemy potrzebować. Z kartą nie ma tego problemu – zawsze masz wszystko przy sobie, jednak taka możliwość zaburza pełną kontrolę wydatków…

 

Plusy i minusy płacenia kartą i gotówką

 

Choć najlepszym rozwiązaniem dla domowego budżetu jest planowanie wydatków z wyprzedzeniem, karta płatnicza to prawdziwe dobrodziejstwo bankowości w nagłych przypadkach.

Sprawdza się na wakacjach czy w czasie służbowej podróży jako bufor bezpieczeństwa gotówkowego, ot na wszelki wypadek (opóźnienia lotu i nieprzewidzianego noclegu, dodatkowej opłaty za bagaż itd).W razie kradzieży również łatwo jest ją zablokować i nie stracić pieniędzy z konta (w przeciwieństwie do skradzionej gotówki – sprawcy i kwoty próżno szukać po fakcie). Korzystanie z karty płatniczej wiąże się jednak często z dodatkowymi kosztami (prowizje, opłaty za prowadzenie konta i karty).

lub
Wypełnij wniosek

Aby nie zachłysnąć się benefitami korzystania z karty płatniczej, warto poznać wszystkie „ukryte prawdy” jej użytkowania:

 

  • Posiadanie karty płatniczej kosztuje. Banki często posługują się mechanizmem usuwania opłaty za posiadanie karty w zamian za minimalną liczbę transakcji kartą (od dwóch w miesiącu). Jeśli nie korzystamy z karty, lub korzystamy z niej za rzadko – zapłacimy za to.
  • Wypłata gotówki za pomocą karty płatniczej z różnych bankomatów kosztuje. I nie są to małe sumy (od kilku do kilkunastu, a za granicą nawet kilkudziesięciu złotych). Niektóre banki (np. mBank) mają możliwość wykupienia usługi (ok. 5 zł miesięcznie), z którą wypłata w większości bankomatów na terenie kraju będzie bezpłatna. Dotyczy to również wypłat w konkretnych bankomatach (np. Euronet) poza granicami kraju.
  • Wysokość wypłacanej kwoty z bankomatu za pomocą karty płatniczej nie jest bez znaczenia. Wypłacając mniejsze sumy (np. 20 zł, 50 zł) możemy zapłacić dodatkową prowizję za wypłatę. W niektórych bankach dopiero wypłata sum powyżej 100 zł nie jest objęta nałożeniem dodatkowej prowizji za wypłatę banknotu o niskim nominale (mBank). Jak skompilujemy wypłatę małego nominału w bankomacie, w którym nie mamy darmowej usługi, w skrajnych przypadkach możemy zwyczajnie nie mieć czego wypłacać.
  • Częste wypłaty małych sum w bankomatach zwyczajnie się nie opłacają. Zasadniej jest wypłacić zaplanowaną wcześniej sumę i rozporządzać nią w miesiącu. Prowizje od wypłaty zaczynają się od 2,5 zł i w zależności od banku, można je jedynie zmniejszyć lub zamknąć w widełki pakietu (5 zł miesięcznie i mamy „darmowe” wypłaty w wielu bankomatach). Darmowe czyli za 5 zł. No właśnie.
  • Od momentu wejścia w życie zbliżeniowych kart płatniczych, transakcje bezgotówkowe do 50 zł są nawet szybsze od gotówkowych (nie trzeba czekać na wydanie reszty). To często zachęca do częstszego z nich korzystania.
  • Niektóre banki zwracają kilka procent od każdej transakcji kartą płatniczą, co zachęca do jej używania. Warto jednak sprawdzić, czy taka możliwość jest dostępna konkretnie w naszym banku.
  • Zakupu biletu lotniczego, rezerwację hotelu czy zakupu biletów do wybranego teatru online dokonać możemy wyłącznie za pomocą karty płatniczej lub karty kredytowej. Podobnie jest z niektórymi sklepami online – płatność gotówką przy odbiorze nie zawsze wchodzi w grę. Chcemy zrobić tam zakupy – musimy zapłącić kartą płątniczą.
  • Gdy uczymy się kontroli wydatków, warto przerzucić się wyłącznie na transakcje gotówkowe. Z czasem, gdy nabierzemy większych umiejętności w gospodarowaniu własnymi zasobami, będziemy mogli wprowadzać do wybranych transakcji kartę płatniczą. Początkowo jednak nie sprzyja ona kontroli wydatków. Czego oczy nie widzą…
  • Jeśli jednak potrafimy ograniczyć wydatki płacąc wciąż kartą bankomatową, do ograniczenia płatności gotówką zachęcić nas może fakt, iż pieniądze papierowe znalazły się wśród 7 najbardziej zanieczyszczonych przedmiotów codziennego użytku. Zajmując miejsce zaraz po telefonie komórkowym, są tak samo nafaszerowane bakteriami i brudem co koszyki sklepowe, szminki, klawiatury komputera, gąbki do mycia naczyń czy suszarki do rąk w publicznej toalecie. Tak, my też spojrzeliśmy w tym momencie na swój telefon…

 

Nawyki płatnicze Polaków: kartą czy gotówką?

 

W wyniku sondażu przeprowadzonego na zlecenie portalu pożyczek społecznościowych Give & Take wynika, że Polacy najchętniej płacą kartą za większe zakupy (spożywcze, ubraniowe, RTV i AGD, przeloty i rezerwacje hoteli) oraz na zagranicznych wyjazdach (wygoda nie noszenia ze sobą łatwej do skradzenia gotówki i niewygodnego grubego portfela). Chętniej za to gotówką Polacy płacą za drobne usługi (naprawy, przejazdy taksówką), a także w miejscach powszechnie znanych z niedostatków terminali płatniczych, jak targowiska, osiedlowe sklepiki czy komunikacja miejska. Gotówką również najczęściej realizowane są napiwki w restauracjach. Pobożni Polacy przychodzą z gotówką do kościołów. Płacą nią też za wszystkie udzielane rodzinie sakramenty (śluby, pogrzeby, chrzciny). Często też, nie chcąc pozostawiać na wyciągu z karty śladu pewnych zakupów, Polacy wyjmują z bankomatów większe sumy gotówki na zakupy, którymi nie chcą się chwalić przed bliskimi (np. kolejną różową sukienką czy zbyt drogim sprzętem narciarskim). Stopniowo jednak karty płatnicze i przelewy wypierają transakcje gotówkowe, a świat uparcie dąży do wyparcia pieniądza papierowego jako środka płatności.


lub
Wypełnij wniosek
2017.08.25 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]