Czym jest zwolnienie spod egzekucji komorniczej?
Zwolnienie spod egzekucji komorniczej oznacza zwrot zajętych przez komornika składników majątku w odpowiedzi na stosowny wniosek. W trakcie postępowania egzekucyjnego komornik zajmuje przedmioty którymi wedle jego wiedzy włada dłużnik, nie dochodząc tego, kto jest ich właścicielem. Jeżeli nastąpi pomyłka i zajmie on przedmioty należące do osoby trzeciej, musi ona ubiegać się o zwolnienie ich z egzekucji komorniczej. Proces ten nazywany jest również powództwem ekspedycyjnym lub powództwem interwencyjnym.
Kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie spod egzekucji komorniczej?
Wniosek o zwolnienie spod egzekucji komorniczej składamy wtedy, gdy zajęte przez komornika elementy majątku są naszą własnością, a nie własnością dłużnika. Może to mieć miejsce, gdy dłużnik mieszka z nami, lub zwyczajnie posiada powierzone mu przez nas przedmioty. Wniosek można złożyć od razu w momencie, w którym otrzymujemy informacje o zajęciu naszej własności.
Kto może złożyć wniosek o wyłączenie spod egzekucji komorniczej?
Wniosek składa właściciel majątku, który został niesłusznie zajęty przez komornika. Przykładowo, jeżeli komornik zajmie służbowy laptop lub telefon, pracodawca musi złożyć wniosek o zwolnienie wyposażenia firmy spod egzekucji komorniczej.
Wniosku nie składa dłużnik, gdy jego własności zostaną zajęte. W przypadku gdy komornik przejmie wynagrodzenie powyżej dozwolonej wartości (np. z renty) lub zajmie przedmioty niezbędne do życia czy pracy, które powinny być z niej wyłączone, należy złożyć na niego skargę. Jest to oddzielny proces od ubiegania się o zwolnienie spod egzekucji.
Jaki jest termin na wytoczenie powództwa przeciwegzekucyjnego?
Poszkodowany ma miesiąc na wytoczenie powództwa egzekucyjnego, od momentu, w którym dowiedział się o zaistnieniu sytuacji. Nie ma tu znaczenia, jak został poinformowany zajęciu składników jego majątku, ani przez kogo. Informację możemy otrzymać nawet ustnie bądź SMSem od samego dłużnika. Jeżeli powództwa nie rozpoczniemy w terminie, nasza własność przepadnie, a spóźniony wniosek zostanie odrzucony.
Co podlega ochronie na drodze powództwa przeciwegzekucyjnego?
W drodze powództwa egzekucyjnego, ochronie podlegają wszystkie elementy majątku, które nie były własnością dłużnika. W tym:
- prawo do własności i współwłasności,
- użytkowanie wieczyste,
- użytkowanie ruchomości,
- użytkowanie praw,
- spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu,
- wierzytelności,
- rachunki bankowe,
- inne prawa majątkowe.
Wniosek o zwolnienie spod egzekucji komorniczej
………..., dnia ………...
Powód:
…………………….
Zam. ……………...
…………………….
Pełnomocnik:
…………………….
Zam. ……………...
…………………….
Pozwany:
…………………….
Zam. ……………...
…………………….
Dłużnik:
…………………….
Zam. ……………...
…………………….
Sąd Rejonowy w ………………..
Sygn. akt postępowania egzekucyjnego: …………………….
Wniosek o zwolnienie spod egzekucji komorniczej
W imieniu własnym wnoszę o:
Wyłączenie spod egzekucji rzeczy ruchomych stanowiących własność wnioskodawcy, a zajętych w toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez …………………….…………………….……………………. [nazwa organu] na podstawie wystawionego przez ten organ tytułu wykonawczego nr ……………………. z dnia ……………………. przeciwko …………………….…………………….……………………. [imię i nazwisko wnioskodawcy - powoda]. Równocześnie wnoszę o zaniechanie podejmowania dalszych czynności egzekucyjnych w stosunku do ruchomości wskazanych szczegółowo w załączniku do niniejszego wniosku.
Zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych.
Uzasadnienie
…………………….…………………….…………………….…………………….…………………….…………………….…………………….…………………….…………………….…………………….…………………….…………………….…………………….…………………….…………………….…………………….…………………….…………………….
[Należy tutaj podać przyczynę złożenia skargi i dotychczasowy przebieg wydarzeń oraz powód toczącej się sprawy. Trzeba wskazać, jak przebiega egzekucja oraz wyjaśnić, dlaczego wnioskujemy o wyłączenie rzeczy spod egzekucji. Należy również wymienić wszystkie przedmioty do nas należące, a swoje uzasadnienie podeprzeć dowodami, które dołączymy do wniosku.]
……………………………............
(własnoręczny podpis)
Załączniki:
(dokumenty użyte w pisaniu uzasadnienia, w tym.:
1. wymienione ruchomości,
2. kserokopie dowodów zakupu ruchomości,
3. umowa najmu, itp.)
Gdzie i w jaki sposób złożyć wniosek o zwolnienie spod egzekucji komorniczej
Powództwo o zwolnienie spod egzekucji należy złożyć w sądzie, w którego okręgu toczy się postępowanie egzekucyjne. Informację na ten temat możemy uzyskać od samego dłużnika lub komornika zajmującego się sprawą.
Powództwo o zwolnienie spod egzekucji komorniczej - podsumowanie
Powództwo o zwolnienie spod egzekucji to prosty, formalny proces mający na celu odzyskanie dóbr, które uległy nieprawnemu, pomyłkowemu zajęciu. Jest to konieczne narzędzie, choć można być niezadowolonym z ograniczonej odpowiedzialności komornika względem sprawy. Najważniejsze aby na tego rodzaju sytuacje reagować natychmiastowo, ponieważ zbyt długa zwłoka może pozbawić nas szansy na odzyskanie naszej własności.
Komentarze