Zabezpieczenie roszczenia w 2025 roku
akredo.plZadłużeniaKomornikZabezpieczenie roszczenia - Jak się do niego przygotować w 2025 roku?

Zabezpieczenie roszczenia - Jak się do niego przygotować w 2025 roku?

Do zabezpieczenia roszczenia dochodzi najczęściej w momencie, gdy wierzyciel podejrzewa ryzyko, że jego dłużnik potencjalnie dąży do ukrycia swojego majątku. W takim przypadku wierzyciel może wystąpić do sądu o zabezpieczenie roszczenia. Jest to zazwyczaj sytuacja ostateczna, w przypadku której wierzyciel wyczerpał już wszelkie metody na odzyskanie pożyczonych środków finansowych. Udzielenie zabezpieczenia roszczenia dokonuje się w drodze egzekucji przez komornika, dlatego to właśnie sąd nadaje postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia klauzulę wykonalności z urzędu. W polskim prawie wierzycielowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczenia. Tym samym uniemożliwia to dłużnikowi rozporządzenie swoim majątkiem, co z kolei mogłoby przynieść niekorzystne skutki dla wierzyciela oraz roszczeń, których dochodzi. Jednymi ze sposobów zabezpieczenia roszczeń pieniężnych mogą być: obciążenie nieruchomości, która obowiązana jest hipoteką przymusową, zajęcie wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego, ruchomości lub różnego rodzaju praw majątkowych. Wypełniony wniosek musi zawierać podstawowe informacje, takie jak adresy obu stron, adres sądu, istniejące roszczenie oraz dokumenty, które będą stanowić dowód. Przy składaniu wniosku należy uwzględnić opłatę sądową, która będzie się różnić w zależności od etapu złożenia wniosku. Warto mieć na uwadze, że zabezpieczenie roszczenia będzie wiązać się z poniesieniem przez wierzyciela obowiązkowej opłaty w wysokości 100 złotych, która wynika głównie z opłaty sądowej w sprawach o roszczenia majątkowe. Z kolei w przypadku uiszczenia opłaty sądowej w sprawach o roszczenia niemajątkowe należy liczyć się z uiszczeniem opłaty w wysokości 40 złotych. Głównym celem zabezpieczania roszczeń jest zapewnienie możliwości ich egzekucji.

Sylwia Przyboś
Sylwia Przyboś, 30.08.2023 r

Czym jest zabezpieczenie roszczenia?

Zabezpieczenie roszczenia to termin prawny odnoszący się do środków, które strona może podjąć w celu zapewnienia, że jej roszczenie zostanie zaspokojone w przyszłości, jeśli okaże się ono uzasadnione. Art. 730 Kodeks postępowania cywilnego wskazuje, że możliwe jest złożenie w każdej sprawie cywilnej – zarówno w przypadku roszczeń majątkowych, jak i niemajątkowych – żądania udzielenia zabezpieczenia roszczenia. O zabezpieczeniu roszczenia możemy mówić w momencie, gdy wierzyciel uzna, że istnieje ryzyko, w związku z którym dłużnik potencjalnie dąży do ukrycia majątku. W takim właśnie przypadku wierzyciel może wystąpić do sądu o zabezpieczenie roszczenia. Jest to sytuacja, w przypadku której wierzyciel wyczerpał już wszelkie metody na odzyskanie pożyczonych środków finansowych.

Kto udziela zabezpieczenia roszczenia?

Udzielenie zabezpieczenia roszczenia wykonuje się w drodze egzekucji przez komornika. W związku z tym to właśnie sąd nadaje postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia klauzulę wykonalności z urzędu.

Jak dokonać zabezpieczenia roszczenia na 6 sposobów?

Aby dokonać zabezpieczenia roszczenia, należy złożyć odpowiedni wniosek w sądzie wskazując dowody na istnienie roszczenia oraz uzasadnienie potrzeby jego zabezpieczenia. W polskim prawie wierzycielowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczenia. Takie zabezpieczenie udzielane jest w formie postanowienia sądu. Uniemożliwia to tym samym dłużnikowi rozporządzenie swoim majątkiem, co mogłoby przynieść niekorzystne skutki dla wierzyciela oraz roszczeń, których dochodzi. W art. 747 Kodeksu postępowania cywilnego wskazany został katalog z przewidzianymi sposobami zabezpieczenia roszczeń pieniężnych, co może nastąpić poprzez:

  1. Obciążenie nieruchomości, która obowiązana jest hipoteką przymusową,
  2. Zajęcie wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego, ruchomości lub różnego rodzaju praw majątkowych,
  3. Zakaz zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  4. Ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem, gospodarstwem rolnym lub zakładem, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa lub są jego częścią,
  5. Ustanowienie zakazu zbycia lub obciążenia nieruchomości, w przypadku której księga wieczysta zaginęła, uległa zniszczeniu lub po prostu jej nie ma,
  6. Obciążenie statku, także tego w budowie hipoteką morską.

Wniosek o zabezpieczenie roszczenia - jak powinien wyglądać?

To, jak powinien wyglądać wniosek o zabezpieczenie roszczenia, a właściwie jego wzór można bez problemu znaleźć w internecie. Należy pamiętać, że przy zabezpieczeniu roszczenia nie chodzi o jego odzyskanie, ale zarówno o jego ochronę, jak i zapewnienie egzekucji roszczenia. W związku z powyższym do wypełnienia wniosku należy podejść rzetelnie, ponieważ będzie to miało duży wpływ na ostateczny przebieg całego procesu. Wobec tego wniosek o zabezpieczenie roszczenia powinien spełniać wymagania stawiane pismom procesowym oraz dwa niezbędne elementy, czyli:

  • Określenie sposobu zabezpieczenia, a w przypadku roszczeń pieniężnych wskazanie kwoty zabezpieczenia, co jest kluczowe ze względu na wskazane w art. 187 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego oznaczenia.
  • Wskazanie okoliczności uzasadniających wniosek.

Odpowiednio wypełniony wniosek powinien zawierać podstawowe informacje, takie jak adresy obu stron, adres sądu, istniejące roszczenie oraz dokumenty, które będą stanowić tego dowód. Przy składaniu wniosku należy również uwzględnić opłatę sądową, która będzie się różnić w zależności od etapu złożenia wniosku.

W jakim czasie rozpatrywany jest wniosek o zabezpieczenie roszczenia?

Osoba zainteresowana złożeniem wniosku o zabezpieczenie roszczenia powinna to zrobić jeszcze przed wytoczeniem pozwu wraz z pozwem o zapłatę. Warto mieć również na uwadze to, że owo zabezpieczenie roszczenia musi mieć swoje uzasadnienie. W celu zabezpieczenia roszczenia wierzyciel musi w pierwszej kolejności zwrócić się o nie do sądu. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia zazwyczaj nie trwa dłużej niż tydzień od dnia, w którym wpłynął do sądu. Z racji, że nie jest to termin zobowiązujący sąd do jego przestrzegania, dlatego też nieprzestrzeganie go, nie pociąga do żadnych konsekwencji.

Ile kosztuje zabezpieczenie roszczenia?

Zabezpieczenie roszczenia wiąże się z poniesieniem przez wierzyciela obowiązkowej opłaty w wysokości 100 złotych. Jest to opłata wynikająca z opłaty sądowej w sprawach o roszczenia majątkowe. Z kolei w przypadku uiszczenia opłaty sądowej w sprawach o roszczenia niemajątkowe, należy liczyć się z uiszczeniem opłaty w wysokości 40 złotych. Jeśli wniosek o zabezpieczenie złożony zostanie w pozwie, w takim przypadku wierzyciel nie będzie zobowiązany do konieczności uiszczenia opłaty dodatkowej od wniosku o zabezpieczenie. Opłata sądowa będzie się różnić w zależności od etapu złożenia wniosku.

Zabezpieczenie roszczenia w 2025 - podsumowanie

Zabezpieczenie roszczenia jest niezbędne do skutecznej egzekucji w celu uzyskania orzeczenia zasądzającego roszczenie. Wniosek o zabezpieczenie najlepiej zawrzeć bezpośrednio w pozwie, a nie jako odrębne pismo, co chroni wierzyciela od poniesienia dodatkowej opłaty od wniosku o zabezpieczenie. Głównym celem zabezpieczenia roszczenia jest zapewnienie możliwości jego egzekucji. Wniosek o zabezpieczenie roszczenia może zostać złożony przez prokuratora, organizację pozarządową oraz każda osoba, która będzie posiadać interes prawny do rozstrzygnięcia sprawy na jej korzyść. Każdy ze wspomnianych podmiotów powinien mieć jednak na względzie to, że aby wniosek o zabezpieczenie był skuteczny, niezbędne jest uprawdopodobnienie roszczenia.

Często zadawane pytania

Czy można dokonać zabezpieczenia roszczenia pochodzącego z zagranicy?
Zgodnie z artykułem 1137 Kodeksu postępowania cywilnego polski sąd może dokonać zabezpieczenia roszczenia, jeśli jest to potrzebne dla dochodzenia roszczenia za granicą. Wniosek o zabezpieczenie roszczenia należy złożyć w sądzie rejonowym, w którego okręgu ma zostać przeprowadzony.
Co oznacza skrót KPC?
KPC, czyli Kodeks postępowania cywilnego, który jest najważniejszym aktem prawnym obowiązującym w Polsce. W głównej mierze normuje sądowe postępowanie cywilne, wyjątek stanowią jedynie postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5