Czym są pożyczki na BLIK?
Pożyczki na BLIK oferują wypłacanie kwoty zobowiązania bez konieczności podawania swojego numeru konta. Takie rozwiązanie jest atrakcyjne dla klientów ceniących sobie dyskrecję i mających obawy o bezpieczeństwo swoich danych. Brak ograniczeń czasowych, takich jak sesje wychodzących przelewów, również jest dużym atutem tego rozwiązania. Mimo iż sam proces wnioskowania o pożyczkę online z BLIKiem nie różni się znacząco od rozwiązań już obecnych na rynku, taka opcja byłaby atrakcyjna dla wielu klientów. Zwłaszcza, tych którzy cenią sobie nowinki technologiczne i już korzystają w dużym zakresie z tego systemu. Jednak wygoda klientów, szybkość transakcji czy ewidentne ułatwienie, jakim jest brak konieczności podawania numeru konta, nie są póki co wystarczającymi argumentami dla wprowadzenia tego typu rozwiązań na szerszą skalę.
Kto oferuje pożyczkę na BLIK?
Niestety, obecnie na polskim rynku nie znajdziemy oferty pożyczek na BLIK. Żaden bank ani firma rynku pozabankowego nie proponuje klientom tego typu usługi. Jeszcze niedawno pożyczka na BLIK była dostępna w Provident Polska w porozumieniu z Santander Bank Polska. Obecnie jednak próżno szukać takiego produktu w ofercie któreś z tych firm. Co ciekawe spłata pożyczki za pomocą systemu BLIK jest dostępna w kilku firmach sektora finansowego (np. Wonga). Trudno powiedzieć dlaczego taka forma zaciągania zobowiązania nie znalazła szerszego zastosowania na naszym rynku, zważając na popularność samego systemu BLIK i liczbę jego użytkowników.
Zalety pożyczek na BLIK
Zalety pożyczek na BLIK:
- Szybkość - system BLIK nie działa jak tradycyjne przelewy, które wypłacane są w tzw. sesjach wychodzących. Oznacza to, że od otrzymania pozytywnej decyzji pożyczkowej do pojawienia się ustalonej kwoty na naszym koncie mijałyby zaledwie minuty. Dodatkowo BLIK działa również w weekendy, święta czy podczas godzin nocnych.
- Dyskrecja - brak konieczności informowania pożyczkodawcy o naszym numerze konta bankowego jest atrakcyjna dla wielu klientów. Cenią oni swoją prywatność i im mniej informacji przekazują osobom trzecim - tym lepiej.
- Wygoda - cała procedura starania się o pożyczkę i jej spłacania obsługiwana byłaby z za pomocą smartfona. Tego typu rozwiązania są już obecne na rynku (np. w pożyczkach online), jednak posiadanie kolejnego wyboru bez konieczności poświęcania wygody - wielu klientów bardzo sobie to ceni.
- Łatwa spłata - nie tylko od strony technicznej pożyczki na BLIK są łatwe do spłacenia. Zazwyczaj opiewałyby bowiem na niezbyt wysokie kwoty, a co za tym idzie - nie byłyby duży mobciążeniem dla domowego budżetu pożyczkobiorcy.
Nie może dziwić zainteresowanie klientów pożyczkami na BLIK. Ich potencjalne zalety dla wnioskodawców są ogromne i jeszcze przyspieszając i usprawniając cały proces starania się o finansowanie.
Alternatywy dla pożyczek z BLIKiem
Jeżeli bardzo zależy nam na niektórych aspektach pożyczek na BLIK, ale gotowi jesteśmy poświęcić pewne ich cechy, na rynku znajdziemy kilka alternatyw. Przyjmując, że naszym priorytetem jest uniknięcie wypłaty kwoty pożyczki bezpośrednio na konto bankowe, część pożyczkodawców może mieć ofertę, która spełni nasze życzenie. Pierwszym jej wariantem jest pożyczka z obsługą domową/dojazdem do klienta. Zarówno podpisanie umowy, jak i przekazanie pieniędzy następuje wtedy w miejscu zamieszkania pożyczkobiorcy. Drugim zaś jest, nieco zapomniany ale wciąż wystepujący w ofertach firm pożyczkowych, czek GIRO. Pożyczka na czek GIRO zrealizowany może być w dowolnej placówce Poczty Polskiej - w okienku obsługa wypłaci nam wskazaną na nim kwotę w gotówce. Niestety w obu tych przypadkach tracimy inną zaletę pożyczek na BLIK - czyli natychmiastowe otrzymanie środków. System BLIK nie czeka na sesje przelewów w banku, działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. We wskazanych wyżej sposobach przekazania pożyczki będziemy musieli poczekać kilka dni na wizytę kuriera/otrzymanie pocztą czeku. Jeśli zależy nam na czasie warto skorzystać z pożyczki w 15 minut.
Pożyczka na BLIK a płatności odroczone
Nieco inną metodą skorzystania z dodatkowych środków z pomocą systemu BLIK są płatności odroczone. Metoda ta dostępna jest już w wielu bankach, a polega na przeniesieniu daty płatności w przyszłość (najczęściej do 30 dni). Dzięki temu już dzisiaj możemy cieszyć się zakupem np. w sklepie internetowym, zaś uregulowanie rachunku zostawić na moment, gdy będziemy mieli wystarczające środki na koncie (np. po wypłacie). Jeszcze do niedawna możliwość korzystania z tego systemu zależała od naszego banku. Jeżeli udostępniał taką opcję w swojej aplikacji mobilnej - świetnie, jeżeli jednak nie, mogliśmy jedynie obejść się smakiem. Obecnie jednak sam BLIK udostępnia taką możliwość w formie usługi “BLIK płacę później”. Nie jest więc to pożyczka na BLIK per se, jednak trzeba przyznać, że system płatności odroczonych może trafić w potrzeby i spełnić wymagania części klientów.
Pożyczki na BLIK - podsumowanie
Popularność BLIKa wśród polskich konsumentów sprawiła, że wielu z nich zainteresowanych byłoby pożyczką opartą o ten system. Mimo tego, że takie rozwiązanie było testowane w przeszłości przez Provident Polska, obecnie żaden pożyczkodawca nie ma go w swojej ofercie. Pewną alternatywą dla ceniących wygodę i dyskrecję mogą być płatności odroczone “BLIK płacę później” czy pożyczki z dojazdem do domu lub wypłacane za pośrednictwem czeku GIRO.
Komentarze