Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Ile zapłacimy za przelewy zagraniczne?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 1 osób

Wykonywanie przelewów stało się swojego rodzajem normą – spłacamy rachunki, robimy zakupy, opłacamy niezbędne do życia produkty. Wszystko to jest wygodne, szybkie i umożliwia obrót pieniędzy w sposób bezgotówkowy. Jednym słowem – oznaka technologii i rozwoju. Nie wychodząc z domu, ze swojej kanapy, zupełnie za darmo, możemy przelewać daną kwotę naszym odbiorcom. No właśnie – czy każdy przelew jest zupełnie bezpłatny? Jak długo idzie przelew zagraniczny i czy faktycznie jego wykonanie nic nie kosztuje?

 

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Przelewy zagraniczne, jak sama nazwa wskazuje, zostają przelewane na konta bankowe, znajdujące się poza granicami Polski. Mogą być realizowane zarówno z rachunków walutowych i z kont prowadzonych w naszej, narodowej walucie. W przypadku tego drugiego, musimy podkreślić iż cena może być różnoraka – w zależności od banku, w którym mamy swoje konto. Przelewając kwotę w złotówkach na konto np. w euro, musimy daną kwotę przeliczyć. Sposób przeliczenia jest różny i zależny od cen sprzedaży w danym banku – czasem ten sposób może być dla nas bardzo niekorzystny, dlatego najrozsądniej jest sprawdzić tą informację przed wykonaniem danego przelewu.

Idąc tym tropem – łączne koszty wykonania przelewu zagranicznego walutowego, zależą od wielu, przeróżnych czynników decydujących. Oto kilka z nich:

  • Prowizja banku za przekierowany i zrealizowany przelew. W przypadku błędnych danych, wpisanych podczas wykonywania przelewu, prowizja zostaje zaciągnięta mimo tego. Dokładna jej kwota zależy od banku, w którym mamy założone konto. Uważajmy zatem podczas planowania wydatków zagranicznych – sprawdzajmy dokładnie dane. Odróżniajmy SWIFT (kod identyfikujący bank docelowy – składający się z 8, do 11 znaków) od IBAN (międzynarodowy sposób zapisywania rachunków bankowych, w przypadku Polski jest to PL)
  •  Sprawdźmy kto pokrywa koszty przelewu. Jeśli odbiorca – przelew jest realizowany z opcją BEN, jeśli po połowie z nadawcą – SHA, a jeśli całkowicie przez nadawcę – OUR.
lub
Wypełnij wniosek

Najczęściej wybierana jest opcja ostatnia – czyli ta, która obciąża nadawcę w stopniu całkowitym (w tym wypadku – nas). Koszty te mogą wynieść zarówno niewielką kwotę jak i znaczną – większość opiera się na procencie łącznej, przelewanej kwoty. Oferty dostępnych banków, pokazują, iż jest to najczęściej 0,25%. Ponadto, często wdrażane są granice górne i dolne wartości przelewu. Oznacza to iż nie możemy wykonać transakcji poniżej np. 20 zł. Najlepszym rozwiązaniem jest, jeszcze na etapie wybierania banku, przeanalizowanie wszystkich aspektów oferty. Poniżej przedstawiamy trzy popularne banki w Polsce, które oferują zupełnie inne warunki wykonywania przelewów poza granice naszego kraju:

  • MBank przelew zagraniczny -0,25% kwoty przelewu, min. 20 zł, max. 200 zł
  • przelew zagraniczny PKO – 50 zł, opłata dodatkowa 80 zł po wybraniu opcji OUR
  • przelewy zagraniczne ING – 0,25% kwoty przelewu, min. 50 zł, max. 200 zł

Czas księgowania tych przelewów, jest zależny od tego, jak wiele banków musi pośredniczyć w procesie przekierowywania pieniędzy. Im więcej banków – tym czas jest dłuższy. Najszybciej realizowane są przelew SEPA (o którym poniżej), następnie SWIFT (poza Unię Europejską) – czas księgowania wydłuża się do kilkunastu dni roboczych. W ofercie często spotykamy też tzw. przelewy Overnight, których realizacja jest natychmiastowa, jeśli zostanie on zlecony danego dnia, przed godziną 13:00

Istnieje także możliwość wykonania przelewów typu SEPA. Są one dużo tańsze (do 20zł), ale wykonywanie ich możliwe jest jedynie na terenie Unii Europejskiej. Jest to sposób na bezgotówkowe rozliczanie w euro – cechują się szybkością wykonywania przelewu (do ok 3 dni roboczych), brakiem banków pośredniczących (stąd w głównej mierze niższe koszty) i brakiem ukrytych czy dodatkowych kosztów.


lub
Wypełnij wniosek
2018.12.06 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]