Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Co to jest limit kredytowy na koncie?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 1 osób

Zbliża się koniec miesiąca – zobowiązania, wydatki, konieczność opłacania rachunków, spłaty długów i dodatkowe wydatki, spowodowały iż dostępne środki wynoszą… 0zł. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy tak trudna sytuacja ma jakieś wyjście, czy musimy zmierzyć się z rosnącymi, niemożliwymi do spłaty zadłużeniami? Co to jest limit kredytowy na koncie i czy jest on w stanie nam pomóc?

Tak!

Limit kredytowy to nic innego, jak otrzymanie dodatkowych środków, które pozostaną do naszej dyspozycji, po zaksięgowaniu na naszym rachunku osobistym. Jest to swoisty rodzaj debetu, który oczywiście należy uregulować. Warunki i dokładna kwota takiej pomocy, ustalana jest indywidualnie, w umowie zawartej z bankiem. Takie zapożyczenie spłacane jest automatycznie, co miesiąc, gdy tylko na koncie pojawią się nowe środki. Limit kredytowy przyznawany jest najczęściej na 12 miesięcy.

lub
Wypełnij wniosek

Jak otrzymać limit kredytowy?

Wnioskować o przyznanie limitu może każda osoba pełnoletnia, która założyła konto w wybranym banku i posiada stałe źródło dochodu. Źródło to musi zaakceptować bank, wraz z polskim adresem zamieszkania. Istnieją dwa sposoby składania wniosku. Po pierwsze – w oddziale bankowym, po drugie – za pomocą bankowości elektronicznej, przypisanej do konta. To jak dużo wniosków (i w jakiej formie) należy zgłosić, ustalane jest w sposób indywidualny, przez każdy bank. Najczęściej niezbędne są dokumenty tożsamości (tj. dowód osobisty) oraz zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach (np. renty, emerytury czy comiesięcznej pensji). To, na co przeznaczymy docelowo otrzymane środki, nie są elementem zainteresowania banku. Nie prowadzą ewidencji, bądź regulacji, na co otrzymamy limit może (lub nie może) zostać przeznaczony. Krótko mówiąc – można wykorzystać go w dowolny sposób.

Czy limit kredytowy kosztuje?

No właśnie, czy zaciągnięcie takiego zobowiązania ma ukryte koszty? Odsetki naliczane są od wykorzystanej kwoty z zaciągniętego limitu. Posłużmy się więc przykładem. Jeśli ustalony limit wynosi 10 tysięcy złotych, a my ostatecznie wykorzystamy tylko połowę tej kwoty, odsetki ustalane są od 5 tysięcy, a nie od kwoty początkowej. Odsetki pobierane są raz w miesiącu, a procentowanie nie powinno przekraczać 10% kwoty, czyli 4-krotności stopy lombardowej. Bywa tak, iż w przypadku przedłużenia limitu o kolejny rok, bank nalicza sobie prowizję, która dodatkowo obciąża nasze zobowiązania. Dodatkowymi kosztami może być nasza nieterminowość – stosowane w tym celu są kary umowne lub tzw. odsetki karne. Ich dokładna wartość i dokładne warunki otrzymywania limitu, są mocno identyfikowane z daną placówką. Aby poznać przykładowe warunki, przyjrzyjmy się dwóm, popularnym w Polsce bankom:

  •  limit kredytowy PKO – umożliwia zaciągnięcie limitu nawet do 150 tysięcy złotych. Spłaty dokonywane są z bieżących wpływów na dane, osobiste konto bankowe. Podpisanie umowy nie wymaga obecności w placówki banku – wszystko jest usprawnione w systemie online. Odsetki od wykorzystanej kwoty limitu, ponadto oferta szyci się 0% prowizją i RRSO 27,6%
  • limit kredytowy BZ WBK – narzuca limit na 12 miesięcy, z możliwością odnowienia. Obecnie proponowana jest 0% prowizja z tytułu udzielania i RRSO 11,5%. Oferta możliwa również dla nowych klientów banku.

W oby przypadkach, aby otrzymać daną kwotę, należy wykonać jedynie 3, proste kroki. Po pierwsze – należy wypełnić wniosek (online, telefoniczne lub w oddziale), następnie podpisać umowę w analogiczny sposób. Po podpisaniu umowy pieniądze przesyłane są na docelowo konto bankowe.


lub
Wypełnij wniosek
2018.12.06 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]