Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak nie trafić do Rejestru Dłużników: sprawdź czym się różni wpis do BIG od wpisu do BIK

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 1 osób

Negatywna informacja na nasz temat w BIG skutecznie uniemożliwia starania o kredyt. Bać się trzeba. A jak ratować? Zobacz czym się różni Biuro Informacji Kredytowej (BIK) od Biura Informacji Gospodarczej (BIG), jak sprawdzić czy jesteśmy wpisani oraz jak z rejestru się „wypisać”.

Czym się różni BIK od BIG i czy wpis do Biura Informacji Gospodarczej (BIG) niesie za sobą inne konsekwencje niż wpis do BIK? Zdecydowanie. Zobaczcie jak się ustrzec przed niechcianym wpisem do niechlubnego rejestru dłużników.

Czym jest wpis do Biura Informacji Gospodarczej (BIG) i czym się różni od wpisu w BIK?

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG) to instytucja, która przetwarza informacje dotyczące terminowej spłaty zobowiązań. Tak bankowych jak i pozabankowych (np. rachunki za prąd, gaz, telefon, pożyczki pozabankowe itp).

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) również gromadzi, przetwarza i udostępnia informacje dotyczące zaciągania i spłaty kredytów, ale wyłącznie przez klientów banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). W zdecydowanej większości (90%) dane przechowywane w BIK są pozytywne. Tylko jeśli zdarzały nam się opóźnienia w spłacie rat w bankach lub SKOK-ach, nasze dane w BIK przechowywane będą dłużej (nawet do 5 lat po zamknięciu spłaconego rachunku kredytowego). Wówczas mogą negatywnie rzutować na naszą historię kredytową.

Czemu zatem wpis do BIG jest tak groźny w porównaniu do wpisu w BIK? Negatywna informacja na nasz temat w BIG jest równoznaczna z brakiem możliwości otrzymania kredytu w ogóle. 

 

Kiedy możemy zostać wpisani do BIG?

 

Bank może wpisać swojego klienta do Biura Informacji Gospodarczej, jeśli jednocześnie zostaną spełnione dwie przesłanki: całkowita kwota zadłużenia osoby fizycznej przekracza 200 zł, a przedsiębiorcy – 500 zł (wyrok sądowy nie ma ograniczenia kwotowego) oraz gdy upłynęło 60 dni od harmonogramowego terminu spłaty powstałych zobowiązań.

Informacje do Biura Informacji Gospodarczej o swoim spóźnialskim kliencie może przekazać również wierzyciel (np. firma sprzedająca produkt lub usługę), gdy taki zapis przewiduje zawarta pomiędzy nimi umowa lub w przypadku uzyskania tytułu wykonawczego (w tym przypadku kryterium kwoty nie ma już znaczenia). Jeśli przekazującym informację o zadłużeniu do BIG jest konsument, podstawą musi być zawsze uzyskany tytuł wykonawczy (czyli np. towar wydano, zapłaty nie otrzymano).

 

Jak sprawdzić, czy nasze dane zostały przekazane do BIG?

 

Aby sprawdzić, czy nasze dane zostały przekazane do BIG, wystarczy pobrać raport o sobie:

 

KROK 1: wejdź na stronę https://www.big.pl/konsument/raport-o-sobie

KROK 2: pobierz bezpłatny raport o sobie

 

Pobierany raz na 6 miesięcy jest usługą bezpłatną.

 

Jak usunąć wpis z BIG?

Aby usunąć negatywny wpis o sobie z BIG, należy postąpić jak poniżej:

 

KROK 1: Spłać całą zaległą należność w instytucji, która wpisała Cię do BIG (np. firma udzielająca pożyczek poza bankowych),

KROK 2: Wyślij pismo do Centrali danej instytucji lub firmy od której miałeś pożyczkę, z prośbą o usunięcie Twoich danych z BIG (wzór pisma dostępny jest u konsultanta Akredo). Dołącz również potwierdzenie spłaty kredytu lub pożyczki.

 

Instytucja ma 30 dni na podjęcie decyzji. Pamiętaj jednak, że może ale nie musi pozytywnie odnieść się do Twojego pisma. Jeśli odpowiedź jest pozytywna i instytucja usunęła negatywne informacje o Twoim zadłużeniu z BIG, możesz ponownie starać się o kredyt.


lub
Wypełnij wniosek

 

2017.07.18 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]