Czym są płatności pomiędzy rachunkami?
Płatności pomiędzy rachunkami są formą płatności, dzięki której możliwe jest przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z jednego konta na drugie. Ten prosty sposób przesłania środków pieniężnych z jednego konta bankowego na drugie, odbywa się bez użycia kart debetowych i kredytowych.
Płatności między rachunkami A2A (account to account)
Płatności A2A są stosunkowo nową formą nowoczesnej bankowości umożliwiającą planowanie płatności przy użyciu polecenia zapłaty. Jest to bez wątpienia obiecująca forma płatności, która umożliwia natychmiastowy transfer środków do sprzedawcy bez udziału zbędnych pośredników. Co więcej, w płatnościach A2A dokonywanie zakupów online jest o wiele szybsze niż w przypadku innych form płatności. Wygoda w dokonywaniu płatności polega na tym, że bez względu na to, czy kupujący dokonuje zakupów przy użyciu przeglądarki internetowej, czy telefonu komórkowego, dzięki płatności A2A może on opłacić swoje zakupy jednym kliknięciem, bez konieczności podawania przez niego danych karty płatniczej.
Główne funkcje płatności A2A
Główne funkcje płatności A2A to:
- Możliwość dokonania szybkiego przelewu środków pieniężnych między kontami,
- Możliwość przekazania przelewu za pomocą bankomatu,
- Niektóre banki oferują funkcję łączenia rachunków umożliwiającą wygodne dokonywanie płatności na konto,
- Możliwość przekazania przelewu za pomocą aplikacji lub bankowości internetowej
- Brak konieczności korzystania z kart płatniczych,
- Zwiększenie liczby sfinalizowanych transakcji.
Rodzaje płatności A2A
W przypadku płatności A2A możemy wyróżnić 2 główne rodzaje płatności:
- Płatności typu push,
- Płatności typu pull.
Główną różnicą między tymi dwoma rodzajami płatności jest sposób, w jaki są one inicjowane oraz przetwarzane.
Płatności A2A typu push
Płatności A2A typu push polegają na tym, że płatnik samodzielnie przesyła środki ze swojego konta bankowego na konto odbiorcy. Poza tym, że płatności typu push wykorzystuje się często w płatnościach jednorazowych, to w dodatku mogą być one inicjowane poprzez interfejsy API. Oznacza to, że interfejsy API mogą służyć konsumentowi, jako powiadomienie lub przypomnienie, aby podjęli konkretne działanie w celu dokonania przelewu.
Płatności A2A typu pull
Płatności A2A typu pull polegają z kolei na automatycznym pobieraniu środków pieniężnych z kont klientów przez firmy. W związku z tym ten rodzaj płatności ma największe zastosowanie w przypadku subskrypcji lub innych cyklicznych płatności, na przykład za usługę Netflix czy Spotify Premium. Wyrażenie zgody przez konsumenta jest więc niezbędne do tego, aby umożliwić firmom inicjowanie płatności typu pull z jego konta.
Bezpieczeństwo płatności A2A
Płatności A2A zapewniają duże bezpieczeństwo konsumentem przed celowymi oszustwami poprzez, chociażby konieczność uwierzytelnienia wieloskładnikowe. Uwierzytelnienie to wymusza od użytkownika konieczność potwierdzenia swojej tożsamości. Na zmniejszenie ryzyka oszustwa płatniczego przyczynia się również to, że w płatnościach A2A nie ma konieczności korzystania z pośredników, jacy występują zwykle pod postacią kart kredytowych i debetowych.
Korzyści płatności A2A
Do największych korzyści płatności A2A możemy zaliczyć to, że:
- Z płatności A2A może skorzystać każdy, kto ma dostęp do konta bankowego,
- Dzięki łatwości i wygody w obsłudze przyczyniają się one do zwiększenia liczby sfinalizowanych sprzedaży,
- Płatności A2A charakteryzują się niskim kosztem transakcji,
- Umożliwiają one natychmiastowe dotarcie środków pieniężnych z rachunku bankowego do sprzedawcy.
Ryzyka płatności A2A
Ryzyka, jakie mogą wynikać z płatności A2A to:
- Choć uwierzytelnianie wieloskładnikowe zapewnia konsumentowi bezpieczeństwo, może być jednak dla niektórych użytkowników skomplikowane i uciążliwe,
- Płatności typu pull będą wymuszać na konsumencie konieczność wyrażenia zgody na pobieranie środków pieniężnych z jego konta.
Płatności account to account - podsumowanie
Płatności A2A (Account-to-Account) są nowoczesnym rodzajem transakcji bankowych umożliwiającym bezpośredni transfer środków pieniężnych z jednego konta bankowego na drugie. Do największych zalet płatności A2A przyczyniających się do ich upowszechnienia jest wygoda w ich obsłudze oraz natychmiastowość rozliczeń, dzięki eliminacji pośredników pod postacią kart płatniczych w procesie płatności. Wyróżniamy dwa rodzaje płatności A2A, typu push, w którym konsument ręcznie przesyła pieniądze na określone konto oraz typu pull, w którym to firmy pobierają automatycznie płatności z kont klientów za ich zgodą. Pomimo tego, że płatności A2A przynoszą konsumentowi wiele korzyści, warto wziąć jednak pod uwagę, chociażby konieczność w przeprowadzaniu uwierzytelniania wieloskładnikowego. Niemniej jednak jest to wciąż stosunkowo nowa forma transakcji bankowej, która bez wątpienia będzie jeszcze udoskonalana.
Komentarze