Pożyczki kryptowalutowe 2025
akredo.plOszczędnościInwestycjeKryptowalutyPożyczki kryptowalutowe - pasywny zarobek na rynku kryptowalut

Pożyczki kryptowalutowe - pasywny zarobek na rynku kryptowalut

Pożyczki kryptowalutowe polegają na zdeponowaniu kryptowaluty, a następnie przekazaniu jej pożyczkobiorcy. Pożyczkodawca otrzymuje w zamian regularną spłatę odsetek, na której zyskuje pasywny zarobek. Wypłaty odsetek są dokonywane w zależności od wybranej pożyczki. Niektóre oferują codzienne wypłaty, inne z kolei wypłacają oprocentowanie co miesiąc. Platformy pożyczkowe dzielą się na zdecentralizowane i scentralizowane. Scentralizowana platforma pożyczkowa zazwyczaj jest prowadzona przez większą firmę, która kontroluje procesy wpłat i wypłat. Z kolei zdecentralizowane platformy pożyczkowe nie mają pośredników. Wszystkie operacje na zdecentralizowanych platformach są prowadzone za pośrednictwem smart kontraktów. Niezależnie od wyboru platformy pożyczkowej możemy liczyć na wysoką stopę rocznego zwrotu (nawet 20%). Należy pamiętać o tym, że pożyczki kryptowalutowe wymagają od pożyczkobiorców zdeponowania zabezpieczenia.

Rafał Maternik
Rafał Maternik, 24.07.2023 r

Czym są pożyczki kryptowalutowe?

Pożyczki kryptowalutowe są operacją polegającą na przekazaniu przez inwestorów posiadanych kryptowalut pożyczkobiorcom w zamian za regularny zwrot. Z kolei pożyczkobiorcy mogą pożyczyć wybraną kryptowalutę w zamian za zdeponowanie zabezpieczenia finansowego. Popularność tego rodzaju inwestycji wzrosła w 2020 roku.

Pożyczki kryptowalutowe często wymagają zabezpieczenia finansowego przewyższającego wartość pożyczonych kryptowalut. Taki depozyt ma za zadanie zabezpieczyć transakcję na wypadek gwałtownych wahań kursu kryptowaluty lub zerwania umowy.

Co wchodzi w skład pożyczki kryptowalutowej i jak działają pożyczki kryptowalutowe?

W skład pożyczki kryptowalutowej wchodzą dwa elementy: depozyty zabezpieczające oraz oprocentowanie pożyczek. Z perspektywy inwestora wygląda to podobnie do konta oszczędnościowego. Użytkownik wpłaca posiadane środki, a następnie platforma wypłaca mu odsetki zależne od umowy. Scentralizowane platformy wykorzystują zdeponowane kryptowaluty do udzielania pożyczek innym klientom lub innych celów inwestycyjnych.

Jak wziąć pożyczkę kryptowalutową?

Aby wziąć pożyczkę kryptowalutową, interesant musi zarejestrować się na platformie świadczącej takie usługi. Popularnymi przykładami firm dostarczających usługi pożyczkowe są platformy BlockFi i Aave. Użytkownicy wybierają rodzaj pożyczki, zabezpieczenie i kwotę.

Większość pożyczek jest wydawana natychmiast, ponieważ warunki umowy są zatwierdzane za pośrednictwem inteligentnych kontraktów.

Jak udzielić komuś pożyczki kryptowalutowej?

Żeby zostać pożyczkodawcą, należy zarejestrować się na platformie obsługującej pożyczki kryptowalutowe. Następnie wystarczy wybrać posiadaną przez nas kryptowalutę i przesłać środki na platformę. Należy pamiętać o tym, aby przed zdeponowaniem kryptowaluty w serwisie pożyczkowym zapoznać się z warunkami transakcji. Platformy pożyczkowe działają na własnych zasadach i mogą oferować różnorodne oprocentowanie zwrotne pożyczkodawcom.

W jaki sposób pożyczkodawca zarabia na pożyczkach kryptowalutowych?

Pożyczkodawca zarabia na pożyczkach kryptowalutowych deponując kryptowaluty na platformie, następnie otrzymuje regularne odsetki przedstawione w regulaminie serwisu. Zwrot w skali roku na platformach pożyczkowych jest o wiele większy od oprocentowania oferowanego przez klasyczne banki. Zdeponowane środki zostaną wykorzystane do udzielania pożyczek pożyczkobiorcom lub zostają zainwestowane przez właścicieli platformy w inny sposób. W zamian dostawca usługi wypłaca pożyczkodawcy regularne odsetki.

Pożyczki kryptowalutowe a poziom bezpieczeństwa

Teoretycznie pożyczki kryptowalutowe oferują wysoki poziom bezpieczeństwa oraz wyższy zarobek niż konta oszczędnościowe w bankach. Niestety w praktyce wygląda to inaczej. Z jednej strony niemal każda pożyczka jest odpowiednio zabezpieczona. Dlatego pożyczkodawca zawsze może odzyskać swoje straty w przypadku niewypłacalnego pożyczkobiorcy przez likwidację transakcji.

Jednak musimy mieć na uwadze to, że podczas korzystania ze scentralizowanych platform użytkownicy mogą stracić dostęp do swoich środków w przypadku niewypłacalności dostawcy usług. Przykładem jest bankructwo platformy pożyczkowej Celsius. O potencjalnej niewypłacalności Celsiusa usłyszało mnóstwo użytkowników kryptowalut z całego świata.

Taka wiadomość wywołała panikę wśród użytkowników platformy pożyczkowej. Większość pożyczkodawców próbowała wypłacić swoje kryptowaluty w tym samym momencie. Celsius podjął decyzję o zamrożeniu kont swoich klientów, aby uniknąć problemów z płynnością. Coraz więcej użytkowników domagało się wypłaty, której Celsius nie był w stanie zrealizować ze względu na to, że inwestował fundusze swoich klientów na innych rynkach. Niedługo po tym podjęli decyzję o ogłoszeniu upadłości. Wielu klientów od tamtej pory nie odzyskało zainwestowanych kryptowalut.

Sytuacja z bankructwem Celsiusa doskonale ukazuje nam, że możemy stracić nasze cyfrowe oszczędności, jeżeli nie zabezpieczymy ich kluczem prywatnym za pośrednictwem własnego portfela kryptowalutowego. Podczas przechowywania kryptowalut na zewnętrznej platformie jesteśmy skazani na zaufanie właścicielowi strony internetowej. Jeżeli zawiedzie nasze zaufanie, możemy już nigdy nie odzyskać oszczędności.

Pożyczki kryptowalutowe w 2025 - podsumowanie

Pożyczki kryptowalutowe na przestrzeni kilku ostatnich lat zdobyły ogromną popularność. Scentralizowane platformy zachęcają inwestorów kryptowalutowych atrakcyjnym oprocentowaniem w skali roku. Niestety musimy pamiętać o tym, że taka inwestycja jest wysoce ryzykowna. W przypadku upadku platformy pożyczkowej tak jak to było z firmą Celsius, możemy nie odzyskać zdeponowanych przez nas środków.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5