Hash rate a inwestycje w 2025
akredo.plOszczędnościInwestycjeKryptowalutyHash rate - w jaki sposób mierzymy moc obliczeniową komputerów w blockchainie?

Hash rate - w jaki sposób mierzymy moc obliczeniową komputerów w blockchainie?

Hash rate stanowi miarę mocy obliczeniowej w sieci kryptowalut opartych na algorytmie Proof of Work. Tak zwane hashowanie pomaga w określeniu trudności wydobycia bloków danych w sieci blockchain oraz pomaga w przeliczeniu, ile pieniędzy cyfrowy górnik zarobi w określonym czasie za pomocą swojego sprzętu. Hash to po prostu losowy kod alfanumeryczny. Z kolei hashowaniem określamy proces polegający na odgadywaniu kodu alfanumerycznego przez komputer. Każde poprawne odgadnięcie jest oznaczone wskaźnikiem hashowania, z którego możemy wywnioskować hash rate konkretnej maszyny. Innymi słowy, hash rate jest liczbą odgadnięć kodów alfanumerycznych na sekundę. W blockchainie stanowi miarę mocy obliczeniowej. Hash rate wskazuje zarówno trudność wydobycia kryptowalut w sieci, jak i bezpieczeństwo blockchainu. Warto również pamiętać o tym, że hash rate zmienia się wraz z rozmiarem sieci.

Rafał Maternik
Rafał Maternik, 26.07.2023 r

Czym jest hash rate?

Hash rate jest ogólną miarą mocy obliczeniowej sieci Bitcoin. Hashowanie jest mierzone współczynnikiem obliczeń, które maszyna wydobywająca kryptowaluty wykona w trakcie każdej sekundy. Losowo wygenerowany algorytm hashujący trafia do sieci blockchain, po czym komputery cyfrowych górników rywalizują o odszyfrowanie prawidłowego zapisu. Rozwiązanie takiej zagadki matematycznej wymaga dużej mocy obliczeniowej.

Poprawne odgadnięcia liczb na sekundę są liczone jako współczynnik hashowania. Hash zostaje uznany za rozwiązany, gdy pojedynczy górnik lub kopalnia kryptowalut odgadnie wartość niższą lub równą docelowej liczbie algorytmu. Podmiot, któremu udało się odgadnąć prawidłową wartość, otrzymuje możliwość dodania następnego bloku danych do sieci, co zostaje nagrodzone "wykopanymi" kryptowalutami.

Warto pamiętać o tym, że trudność wydobycia zwiększa się proporcjonalnie wraz z liczbą komputerów dołączających do rywalizacji w wydobyciu kryptowalut.

Jaką rolę pełni hash rate?

Hash rate pełni rolę wskaźnika bezpieczeństwa sieci. Pomaga również w określeniu trudności związanej z wydobywaniem kryptowaluty. Im więcej górników generujących dodatkowy hash rate, tym mniejsza szansa na to, że blockchain zostanie zaatakowany przez hakerów.

Zgodnie z aktualizacją z marca 2023 roku hash rate w sieci bitcoina wyniósł około 320 milionów terahashy na sekundę. Nie trudno domyślić się, że jest to największa sieć Proof of Work na całym świecie. Dla porównania w 2011 roku, gdy blockchain bitcoina był nieznany, prędkość hashowania oscylowała na poziomie jednego terahasha na sekundę.

Na czym polega “51% attack”?

”51% attack” polega na kontroli przez jedną osobę ponad połowy podmiotów w sieci wydobywczej kryptowaluty. W ogólnym założeniu zdecentralizowanej sieci potrzebujemy większości głosów w celu podjęcia decyzji dotyczących zmian działania systemu. Teoretycznie grupa bogatych górników mogłaby osiągnąć 51% hash rate'u w sieci kryptowaluty. W ten sposób nieuczciwa grupa posiadająca ponad połowę mocy obliczeniowej sieci mogłaby przeprowadzić atak na blockchain.

W teorii kontrolowanie ponad 50% węzłów w sieci daje górnikom możliwość wprowadzania zmian w łańcuchach bloków. Co to oznacza w praktyce? Osoba lub grupa osób z dostępem do ponad 50% hashowania mogłaby sparaliżować blockchain poprzez uniemożliwienie zatwierdzania nowych transakcji. Mogliby również spróbować odwracania transakcji, co pozwoliłoby na wydawanie tej samej monety cyfrowej dwukrotnie.

W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. Osiągnięcie 51% w celu zaatakowania kryptowaluty mogłoby udać się podczas ataku niewielkich blockchainów operujących ograniczoną mocą obliczeniową. W przypadku giganta finansowego, którym jest bitcoin, taką operację możemy uznać za nierealną. Koszt przejęcia 51% hash rate bitcoina to główny czynnik uniemożliwiający atak.

Ponadto, gdyby ktoś teoretycznie zdołał zdobyć 51% hash rate'u bitcoina, należy pamiętać o tym, że zmiany w historii blockchaina są trudne do zrealizowania. Im dalej wstecz znajdują się transakcje, tym trudniej dokonać podmiany informacji. Z kolei bitcoin jest najstarszą kryptowalutą na świecie.

Hash rate 2025 - podsumowanie

Współczynnik w postaci hashowania, który nazywany jest jako hash rate, reprezentuje moc obliczeniową. Możemy za jego pomocą oszacować popularność wydobycia danej kryptowaluty oraz obliczyć trudność wydobycia. Im większa moc obliczeniowa w systemie Proof of Work, tym większe bezpieczeństwo sieci oraz większa szansa na to, że kryptowaluta w przyszłości stanie się bardziej popularna.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5