Lokata negocjowana - najważniejsze informacje
akredo.plKontaLokata bankowaLokata negocjowana 2025 - wszystko co musisz wiedzieć

Lokata negocjowana 2025 - wszystko co musisz wiedzieć

Lokata negocjowana to forma lokaty dla firm i klientów VIP z kapitałem od 100 000 zł, z indywidualnie ustalanymi warunkami – kwotą, okresem i oprocentowaniem. Pozwala efektywnie zarządzać nadwyżkami i generować pasywny przychód. Oprocentowanie lokaty negocjowanej jest zwykle tylko o około 1 punkt procentowy wyższe niż w standardowych ofertach. Opłacalność zależy od statusu klienta i siły negocjacyjnej.

Sylwia Przyboś
Sylwia Przyboś, 09.04.2025 r

Czym jest lokata negocjowana?

Lokata negocjowana to forma lokaty, w której bank dopuszcza możliwość indywidualnego dopasowania warunków dotyczących kwoty depozytu, okresu trwania umowy czy wysokości oprocentowania. Choć warunki depozytu są ustalane według indywidualnych potrzeb klienta, to okres trwania lokaty jest najczęściej nieograniczony, a oprocentowanie przewyższa podstawową ofertę banku o ok. punkt procentowy. Możliwość negocjowania parametrów potencjalnej lokaty wiąże się niestety równocześnie z koniecznością posiadania wysokiego kapitału — minimalne kwoty depozytów zaczynają się najczęściej od kwoty 100 000 zł.

Na jakiej zasadzie działa lokata negocjowana?

Lokata negocjowana działa na zasadzie depozytu, mającego na celu m.in. generować pasywny przychód firmy. Najważniejsze parametry lokaty, tj. wysokość oprocentowania, kwota czy okres spłaty ustalane są podczas osobistej rozmowy z doradcą bankowym. Przebieg ustalania warunków lokaty może różnić się w zależności od banku, najczęściej wystarczy jedynie posiadać minimalną kwotę wymaganą przez bank, odpowiedni status klienta oraz zadeklarować się do skorzystania z innych produktów, np. konta oszczędnościowego czy karty kredytowej.

Ile można zarobić na lokacie negocjowanej?

O tym, ile będzie można zarobić na lokacie negocjowanej przesądzają następujące czynniki:

  • kwota depozytu,
  • okres deponowania,
  • wysokość oprocentowania,
  • kapitalizacja odsetek.

Lokata negocjowana będzie najbardziej opłacalna, gdy bank będzie w stanie zaoferować ci wyraźnie więcej, niż przeciętnemu klientowi. Aby sensownie zarobić na lokacie negocjowanej, przed podjęciem negocjacji przyjrzyj się aktualnym ofertom promocyjnym i zadbaj o to, aby negocjowane stawki były na wyższym lub zbliżonym poziomie. Pamiętaj też, że wypracowane w ramach lokaty odsetki będziesz mógł potraktować jako przychód z prowadzonej działalności gospodarczej.

Dla kogo jest lokata negocjowana?

Lokata negocjowana to produkt skierowany do przedsiębiorców oraz klientów segmentu VIP, Personal Banking, Premium itp. Ograniczenie oferty wyłącznie dla klientów biznesowych wynika głównie z konieczności wniesienia wysokiej kwoty kapitału, uprawniającego do podjęcia negocjacji z bankiem — minimalna kwota depozytu zaczyna się najczęściej od kilkuset tysięcy złotych. W zamian za to przedsiębiorca zyskuje produkt dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb biznesowych, umożliwiający efektywne zarządzanie nadwyżkami finansowymi. Wypracowane w ramach lokaty odsetki można w dodatku potraktować, jako przychód z działalności gospodarczej i rozliczyć je samodzielnie. Pamiętaj, że warunki negocjacji będą różnić się w zależności od twojej pozycji przedsiębiorcy. Im większym jesteś przedsiębiorcą zarządzającym dużą korporacją, tym lepsze warunki lokaty będziesz mógł wynegocjować z bankiem, który będzie walczył o to, abyś to właśnie jego ofertę wybrał.

Oprocentowanie lokaty negocjowanej

Oprocentowanie lokaty negocjowanej jest stałe i nie odbiega znacząco od podstawowej oferty banku, ponieważ przewyższa ją najczęściej o ok. punkt procentowy. Tak niska różnica, wynosząca niekiedy jedynie kilka setnych punktu procentowego, wynika z obowiązku banków poruszania się w określonym przedziale warunków negocjacyjnych. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że oprocentowanie lokaty negocjacyjnej jest uzależnione od obowiązującego poziomu stóp referencyjnych NBP. W trakcie przeglądania ofert zalecamy zwrócić uwagę na oferty promocyjne, w ramach których oprocentowanie może być na poziomie podobnym do lokaty negocjowanej. Ostatecznie o tym, czy najlepiej będzie podjąć negocjacje w ramach lokaty negocjowanej, czy skorzystać z obowiązujących promocji, zadecydują twoje indywidualne potrzeby jako przedsiębiorca.

Najlepsza lokata negocjowana - Na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcesz zyskać pewność wyboru najlepszej lokaty terminowej, zwrócić uwagę na tych 6 istotnych czynników:

  1. Wysokość oprocentowania - kluczowy parametr determinujący zysk z założonej lokaty. Im wyższe oprocentowanie, tym większy zysk z inwestycji. Wysokość oprocentowania w ramach lokaty negocjowanej zwykle przewyższa standardową ofertę banku o około punkt procentowy. Ostateczna wynegocjowana wysokość oprocentowania będzie zależna od kwoty depozytu, czasu trwania lokaty, statusu przedsiębiorcy oraz poziomu stóp referencyjnych NBP. Klienci biznesowi posiadający duże korporacje zwykle mogą jednak liczyć na lepsze warunki lokaty niż mniejsi przedsiębiorcy.
  2. Okres trwania lokaty - im dłuższy okres trwania lokaty, tym większy zysk. Z racji, że lokata negocjowana zakłada możliwość indywidualnego dopasowania warunków umowy, idealnie sprawdzi się do zdeponowania środków na niestandardowy okres, dopasowany do indywidualnych potrzeb. Okres trwania lokaty warto dobrze przemyśleć, ponieważ zerwanie lokaty przed terminem spowoduje utratę wypracowanych odsetek.
  3. Kwotę lokaty - im więcej środków zdeponowanych na lokacie, tym większy zysk na wypracowanych odsetkach. W przypadku lokaty negocjowanej minimalna kwota lokaty zaczyna się najczęściej od kilkuset tysięcy złotych. Z produktu skorzystać mogą więc głównie klienci biznesowi dysponujący większym kapitałem.
  4. Promocyjne oferty - w ramach założonej lokaty banki często proponują nowym klientom specjalne warunki oferty w postaci promocyjnego oprocentowania. Z racji, że oprocentowanie lokaty negocjowanej zwykle przewyższa podstawową ofertę o jedynie punkt procentowy, warto sprawdzić czy oferta promocyjna nie okaże się bardziej opłacalna. W takim wypadku zalecamy dodatkowo zwrócić uwagę na pozostałe warunki umowy np. okres trwania, ponieważ może się zdarzyć, że promocyjna stawka obejmuje krótszy czas.
  5. Kapitalizację odsetek - im częściej kapitalizowane odsetki, tym lepiej. Na koniec obowiązywania umowy depozytu należne odsetki zostaną dopisane do bazowego salda lokaty, przez co zysk z lokaty będzie jeszcze większy.
  6. Konsekwencje zerwania umowy lokaty - przedterminowe zerwanie depozytu w żadnym wypadku nie będzie korzystne, ponieważ spowoduje całkowitą lub częściową utratę wypracowanych odsetek, w zależności od wynegocjowanych warunków umowy.
Bank Wypełnij wniosek Okres Obsługiwane waluty Kwota minimalna
Alior Wypełnij wniosek Do negocjacji PLN, EUR, USD, GBP, CHF 100 000 zł
BNP Paribas Wypełnij wniosek Do negocjacji EUR, USD, AUD, CAD, CHF, DKK, GBP, JPY, NOK i SEK 100 000 zł
BOŚ Wypełnij wniosek od dnia do 2 lat PLN, EUR, USD, GBP, SEK, CHF 500 000 zł
ING Wypełnij wniosek 1 do 365 dni PLN, USD 100 000 zł
Pekao Wypełnij wniosek 1 do 365 dni Do negocjacji 20 000 zł
PKO Wypełnij wniosek Do negocjacji PLN, CZK, USD 1 000 000 zł
Santander Wypełnij wniosek Do 24 miesięcy PLN, USD, EUR, GBP, CHF 100 000 zł

 

Gdzie szukać najlepszej oferty lokaty?

Najlepszą ofertę lokaty znajdziesz w naszym Rankingu lokat bankowych. Ranking to nowoczesne narzędzie, sortujące oferty lokat bankowych od tych najkorzystniejszych umożliwiających szybki i bezpieczny zysk. Podczas klasyfikowania każdej z ofert w rankingu, eksperci finansowi poddają analizie następujące parametry lokat bankowych: wysokość oprocentowania, czas trwania lokaty oraz elastyczność warunków. Zaszczytne 3 pierwsze miejsca na samym podium naszego rankingu zajmują oferty, które w danym miesiącu zostały uznane przez ekspertów finansowych za najlepsze dostępne oferty lokat.

Pamiętaj też, że w upewnieniu się wybierasz najlepszą dostępną ofertę lokaty terminowej, pomoże ci nasz Kalkulator zysku z lokaty. Narzędzie znajdziesz po wejściu w następujące zakładki “Konta” → “Lokata bankowa” → “Kalkulator zysku z lokaty”. Z naszym kalkulatorem szybko i wygodnie obliczysz przewidywany zysk z lokaty, jeszcze przed złożeniem wniosku w banku. Nie ryzykuj i nim założysz lokatę, utwierdź się, że wybierasz dla siebie najlepszą ofertę, która przyniesie ci realny zysk z inwestycji!

Jak założyć lokatę negocjowaną?

Aby założyć lokatę negocjowaną, musisz jedynie:

  1. Złożyć wniosek o otwarcie lokaty terminowej w bankowości elektronicznej lub placówce banku.
  2. Podjąć negocjacje preferowanych warunków lokaty..
  3. Zatwierdzić otwarcie lokaty.
  4. Przelać środki.

Pamiętaj, że założenie lokaty negocjowanej może wymagać konieczności skorzystania z innych produktów banku, np. założenia konta osobistego lub oszczędnościowego czy założenia karty kredytowej. Dokładne warunki będą zależne od oferty konkretnego banku, jednak ze względu choćby na potencjalne koszty wynikające z prowadzenia rachunku w innym banku, najlepiej, abyś w pierwszej kolejności zapoznał się z ofertą lokaty negocjowanej w banku, w którym masz już założony rachunek oszczędnościowo–rozliczeniowy. Rozwiązanie będzie dodatkowo wygodniejsze pod względem procesu wnioskowania o produkt, który będziesz mógł przejść z poziomu bankowości internetowej.

Zalety i wady lokaty negocjowanej

Lokata negocjowana to produkt, który ma swoje zalety i wady. Główną przewagą produktu jest możliwość dostosowania warunków umowy do swoich indywidualnych oczekiwań i możliwości. Poszczególne banki umożliwiają też wybór preferowanej waluty, w jakiej ma być prowadzona lokata. Równocześnie oferta lokaty negocjowanej będzie opłacalna jedynie wtedy, gdy bank będzie w stanie zaoferować ci wyraźnie więcej, niż przeciętnemu klientowi, a praktyka pokazuje, że oprocentowanie lokaty negocjowanej nie przewyższa znacząco tej podstawowej. Pamiętaj też, że na to, jak atrakcyjne warunki umowy uda ci się wynegocjować wpłynie twój status przedsiębiorcy — im większym przedsiębiorcą jesteś, tym potencjalnie będziesz mógł liczyć na wynegocjowanie lepszych warunków umowy.

Zalety lokaty negocjowanej

  • Możliwość spersonalizowania warunków lokaty (okres, kwota, oprocentowanie).
  • Możliwość wyboru waluty.
  • Oprocentowanie wyższe od standardowych ofert,
  • Wypracowane w ramach lokaty odsetki można potraktować jako przychód z prowadzonej działalności gospodarczej.

Wady lokaty negocjowanej

  • Oferta dostępna wyłącznie dla wybranych klientów biznesowych.
  • Wysoka minimalna kwota depozytu - od kilkuset tysięcy złotych.
  • Ograniczony zakres negocjacji,
  • Oprocentowanie przewyższa standardowe oferty najczęściej o jedynie punkt procentowy.
  • Zerwanie lokaty powoduje całkowitą lub częściową utratę wypracowanych odsetek.
  • Poszczególne banki mogą wymagać dodatkowego skorzystania z innych produktów, np. karty kredytowej czy konta oszczędnościowego.

Lokata negocjowana - Podsumowanie

Lokata negocjowana to produkt, który najlepiej sprawdzi się u większych przedsiębiorców, poszukujących produktu z niestandardowymi parametrami, dopasowanymi do swoich indywidualnych potrzeb. Ograniczenie oferty dla klientów biznesowych wynika z konieczności wniesienia wysokiej kwoty kapitału, zaczynającej się od kilkuset tysięcy złotych. Uprawnieniem do podjęcia negocjacji z bankiem jest też często konieczność posiadania specjalnego statusu klienta VIP, ponieważ głównym założeniem produktu jest danie klientowi możliwości generowania pasywnego przychodu swojej firmy. O opłacalności lokaty negocjowanej przesadzą w głównej mierze wynegocjowane warunki umowy, dlatego przed podpisaniem umowy najlepiej upewnić się, czy obowiązujące oferty promocyjne nie będą bardziej zyskowne od oferty zaproponowanej przez bank na drodze negocjacji. Banki mają obowiązek poruszania się w określonym przedziale warunków negocjacyjnych, dlatego poszczególne oferty lokat negocjowanych nie odbiegają szczególnie od tych standardowych. Ostatecznie oferta będzie najbardziej opłacalna, gdy bank zgodzi ci się zaoferować wyraźnie więcej, niż przeciętnemu klientowi.

Często zadawane pytania

Czy lokata negocjowana jest bezpieczna?
Środki na każdej lokacie podlegają ochronie do równowartości 100 000 euro. W przypadku kwot umieszczanych na lokacie negocjowanej nie wszystkie nasze środki mogą podlegać ochronie bankowego funduszu gwarancyjnego.
Czy z lokaty negocjowanej można wypłacać środki?
Z zasady nie można wypłacić pieniędzy z lokaty bez rozwiązywania umowy, co skutkuje utratą odsetek. Warto jednak przedyskutować sprawę z bankiem podczas negocjacji.
Czy lokaty negocjowane są odnawialne?
W większości banków lokata negocjowana nie jest odnawialna.
Ile wynosi podatek od lokaty negocjowanej?
19% od zysków z odsetek.
Czy do aktywnej lokaty negocjowanej można dopłacać środki?
Nie. Po ustanowieniu lokaty nie można do niej dopłacać

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5