Czym jest lokata z funduszem?
Lokata z funduszem to rodzaj lokaty, który jest połączeniem standardowej lokaty terminowej z funduszem inwestycyjnym. Proporcje dwóch lokat w jedną mogą być bardzo różne, może to być 50/50 (połowa kapitału na lokatę terminową i połowa na fundusz) czy 25/75 (25% na lokatę terminową i 75% na fundusz). Produkt umożliwia więc bezpieczne oszczędzanie na lokacie o stałym oprocentowaniu oraz wypracowanie dodatkowego zysku na funduszu inwestycyjnym. Lokata z funduszem będzie równocześnie wiązać się z częściowym ryzykiem — może przynieść zarówno zysk, jak i stratę, ponieważ nie daje ona gwarancji zrealizowania założonych celów inwestycyjnych. Jedynie część kapitału zdeponowanego na lokacie standardowej terminowej podlega ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości 100 000 euro.
Na jakiej zasadzie działa lokata z funduszem?
Lokata z funduszem działa na zasadzie produktu hybrydowego, łączącego dwie oferty w jedną. Część kapitału należy zdeponować na standardowej lokacie terminowej, gdzie po zakończeniu umowy środki zwracane są o wypracowane odsetki z oprocentowania. Drugą część kapitały należy zdeponować na funduszu inwestycyjnym, który może wypracować zysk lub przynieść stratę. Z ryzykiem straty wiąże się równocześnie możliwość wypłaty mniejszej ilości środków, niż zostały zainwestowane na funduszu. Lokaty z funduszem cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na atrakcyjne oprocentowanie, które potencjalnie może przynieść wysoki zysk. W rzeczywistości lokata z funduszem nie daje gwarancji osiągnięcia zysku oraz osiągnięcia założonego wyniku inwestycyjnego.
Czy lokata z funduszem wiąże się z dodatkowym kosztem?
Lokata z funduszem nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem. Bank nie pobiera żadnej opłaty od uruchomienia lokaty, ponieważ jak w przypadku każdej innej lokaty zarabia na prowizji od kapitału zainwestowanego w fundusze.
Dla kogo jest lokata z funduszem?
Lokata z funduszem to produkt, który najlepiej sprawdzi się u osób, chcą uzyskać gwarantowany zysk w ramach części środków zdeponowanych na lokacie terminowej oraz nie obawiają się potencjalnego ryzyka związanego z inwestycją w ramach wybranego funduszu, który może przynieść pokaźny zysk. Lokata z funduszem jest produktem łączącym prostego oszczędzanie i inwestowanie. Równocześnie produkt wiąże się z większym ryzykiem od zwykłej lokaty, ale z dużym potencjałem zarobkowym. Banki nie nakładają żadnych ograniczeń co do klientów, którzy mogą skorzystać z oferty tego rodzaju lokaty, mogą to być zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Przed zdecydowaniem się na lokatę z funduszem najlepiej jednak dokładnie przemyśleć swoje cele i strategię inwestycyjną. Jeżeli stać cię na potencjalną stratę środków, ryzykowny plan może być dla ciebie bardziej opłacalny. Z kolei, jeśli zależy ci głównie na zabezpieczeniu swoich oszczędności, najlepiej rozważ fundusz o niskim ryzyku.
Oprocentowanie lokaty z funduszem
Lokaty z funduszem najczęściej wyróżniają się wysokim oprocentowaniem, chociaż nie dają żadnej gwarancji osiągnięcia zysku. Kapitał zdeponowany na funduszu inwestycyjnym najczęściej podlega wyższym oprocentowaniu nawet do 8% w skali roku. Warto przy tym pamiętać, że poza oprocentowaniem kluczowe znaczenie będą miały fundusze, na jakich zostaną ulokowane środki.
Najlepsza lokata z funduszem - Na co zwrócić uwagę?
Jeśli chcesz zyskać pewność wyboru najlepszej lokaty z funduszem, zwrócić uwagę na tych 6 istotnych czynników:
- Rodzaj fundusz inwestycyjnego - mogą być one obligacyjne, akcyjne czy mieszane. Wybór funduszu przemyśl na podstawie celów inwestycyjnych, jakie chcesz osiągnąć. Im na większe ryzyko będziesz mógł sobie pozwolić, tym potencjalnie więcej będziesz mógł zarobić, ale też stracić.
- Preferowaną proporcję lokaty - banki najczęściej oferują różne proporcje, np. 50/50 (połowa kapitału na lokatę terminową i połowa na fundusz), 25/75 (25% na lokatę terminową i 75% na fundusz) czy 58/42 (58% na lokatę terminową i 42% na fundusz). Im więcej kapitału ulokujesz w funduszu inwestycyjnym, tym bardziej będzie on ryzykowny, ale równocześnie umożliwi też osiągnięcie wysokich zysków.
- Wysokość oprocentowania - oprocentowanie lokat z funduszem najczęściej jest atrakcyjne i waha się od 7% do 8% w skali roku. Co do zasady im wyższe oprocentowanie lokaty z funduszem, tym potencjalnie większy zysk przyniesie.
- Kwotę lokaty - wymagana minimalna kwota zdeponowanego kapitału będzie różnić się w zależności od oferty danego banku, najczęściej jednak można spotkać się z ofertami od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Choć w przypadku kapitału ulokowanego na funduszu nie ma żadnej gwarancji osiągnięcia zysku, to już w przypadku części kapitału zdeponowanego na lokacie terminowej po zakończeniu umowy, otrzymasz środki powiększone o wypracowane odsetki.
- Okres trwania lokaty - Czas trwania lokaty z funduszem najczęściej wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. Przed zamrożeniem swoich środków na lokacie, warto dokładnie przemyśleć swoje cele inwestycyjne. Przedterminowe zerwanie lokaty będzie wiązać się z poniesiem odpowiednich konsekwencji określonych w umowie zawartej z bankiem.
- Konsekwencje zerwania umowy lokaty - przedterminowe zerwanie depozytu w żadnym wypadku nie będzie korzystne. Warto więc, abyś sprawdził czy ewentualna wypłata środków przed końcem umowy o lokatę spowoduje jedynie utratę odsetek czy również obniżenie oprocentowania do minimalnego poziomu lub naliczenie przez bank opłaty umorzeniowej.
Gdzie szukać najlepszej oferty lokaty?
Najlepszą ofertę lokaty znajdziesz w naszym Rankingu lokat bankowych. Ranking to nowoczesne narzędzie, sortujące oferty lokat bankowych od tych najkorzystniejszych umożliwiających szybki i bezpieczny zysk. Podczas klasyfikowania każdej z ofert w rankingu, eksperci finansowi poddają analizie następujące parametry lokat bankowych: wysokość oprocentowania, czas trwania lokaty oraz elastyczność warunków. Zaszczytne 3 pierwsze miejsca na samym podium naszego rankingu zajmują oferty, które w danym miesiącu zostały uznane przez ekspertów finansowych za najlepsze dostępne oferty lokat.
Pamiętaj też, że w upewnieniu się wybierasz najlepszą dostępną ofertę lokaty terminowej, pomoże ci nasz Kalkulator zysku z lokaty. Narzędzie znajdziesz po wejściu w następujące zakładki “Konta” → “Lokata bankowa” → “Kalkulator zysku z lokaty”. Z naszym kalkulatorem szybko i wygodnie obliczysz przewidywany zysk z lokaty, jeszcze przed złożeniem wniosku w banku. Nie ryzykuj i nim założysz lokatę, utwierdź się, że wybierasz dla siebie najlepszą ofertę, która przyniesie ci realny zysk z inwestycji!
Jak założyć lokatę z funduszem?
Aby założyć lokatę z funduszem, musisz jedynie:
- Złożyć wniosek o otwarcie lokaty z funduszem.
- Określić proporcje rozłożenia kapitału na dwie lokaty,
- Wybrać preferowany okres depozytu,
- Zatwierdzić otwarcie lokaty.
- Przelać środki.
Wniosek będziesz mógł złożyć zarówno w bankowości internetowej, jak i osobiście w placówce banku. Niektóre banki, np. ING Bank Śląski do skorzystania z oferty lokaty z funduszem wymagają od swoich klientów założenia konta oszczędnościowego. Dodatkowo bank może poprosić cię o wypełnienie ankiety inwestycyjnej, abyś mógł sprawdzić, jakie fundusze inwestycyjne najlepiej się u ciebie sprawdzą na podstawie twojego profilu inwestora.
Zalety i wady lokaty z funduszem
Lokata z funduszem ma swoje zalety i wady. Produkt idealnie sprawdzi się u osób zainteresowanych bezpiecznym oszczędzaniem w ramach lokaty depozytowej oraz wypracowaniem dodatkowego zysku na funduszu inwestycyjnym. Produkt wiąże się jednak z podwyższonym ryzykiem — może się zdarzyć, że wypłacona kwota będzie znacznie mniejsza od tej zainwestowanej. Rozważając lokatę z funduszem, warto mieć na uwadze, że choć pozwala uzyskać większy zyski, to jest też bardziej ryzykowna.
Zalety lokaty z funduszem
- Produkt łączący bezpieczną lokatę z nieco bardziej ryzykownym inwestowaniem pieniędzy.
- Wysokie oprocentowanie lokat,
- Możliwość wyboru proporcji dwóch lokat,
- Inwestycja niewymagająca specjalistycznej wiedzy finansowej,
- Mniej formalności niż przy zakupie oddzielnej lokaty i inwestycji,
- Szanse na wysoki zysk,
- Brak kosztów za uruchomienie produktu,
- Banki oferują różne proporcje inwestycji - mniej i bardziej ryzykowne.
Wady lokaty z funduszem
- Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni jedynie część kapitału wpłaconą na tradycyjną lokatę terminową,
- Kwota wypłacona z funduszu inwestycyjnego może być znacznie mniejsza od tej zainwestowanej,
- Poszczególne banki wymagają założenia konta oszczędnościowego do lokaty.
Lokata z funduszem - Podsumowanie
Lokata z funduszem najlepiej sprawdzi się u osób, które chcą oszczędzać swoje środki i ochronić je przed wpływem inflacji, ale też podjąć nieco bardziej agresywną inwestycję pozostałej części kapitału. Jej dużą zaletą jest brak konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy finansowej. Banki oferują różne fundusze inwestycyjne (obligacyjne, akcyjne lub mieszane), charakteryzujące się większym lub mniejszym ryzykiem, a ułatwienie w rozłożeniu środków na obie lokaty, dają proponowane przez banki proporcje wpłat, np. 50/50, 30/70 czy 58/42. W wyborze najlepszego funduszu inwestycyjnego pomoże ci też ankieta inwestycyjna, której wypełnienia wymagają poszczególne banki podczas zakładania lokaty z funduszem. Dodatkowo pomimo większego ryzyka, lokata połączona z funduszem inwestycyjnym wciąż może być bardziej opłacalna od tradycyjnego rachunku oszczędnościowego.
Komentarze