Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Blockchain: na czym polega i czemu służy?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,00 / 1 osób

Wraz z popularnością kryptowalut i kontrowersji związanych ze skokiem ich cen na giełdzie, w naszym słowniku zaczęły pojawiać się takie terminy jak bitcoin, sieć peer to peer czy blockchain. Na czym dokładnie polega „łańcuch bloków” powiązanych w świecie internetowych kryptowalut?

Kryptowaluty, jako innowacja technologiczna, wciąż zaskakują sposobem funkcjonowania. Dlaczego ta innowacja może konkurować z zastanym światem finansów „nie do ruszenia”? Warto poznać fenomen technologii kryptowalut i siedzi, na której została oparta.

 

Co to jest blockchain?

 

Blockchain („łańcuch bloków”) to sieć wzajemnie ze sobą powiązanych komputerów, stanowiąca kzapis wszystkich przeprowadzonych transakcji kryptowalutowych. Taka wirtualna księga przychodów i rozchodów.

Blockchain opiera się na sieci (ang.) peer-to-peer (P2P) czyli powiązanej ze sobą. Węzły stanowią komputery użytkowników kryptowalut. Dokonując transakcji, łączą się z innymi węzłami tworząc sieć.

Gdy nowy użytkownik dołącza do sieci blockchain’a, pobiera on od swoich peerów (czyli węzłów, do których się podłącza) istniejący w danym momencie łańcuch bloków. Każdy z bloków składa się z wyróżniającego go nagłówka oraz listy dotychczasowych transakcji użytkowników. Blockchain synchronizuje wówczas również informacje o czasie, wykorzystywane później do wstawiania do bloków czasoznaczków – rekordu zawierającego czas unixowy. Ta unikalna funkcja minimalizuje ryzyko manipulacji blokami.

 

Jak powstaje łańcuch bloków blockchain?

 

Mechanizm powstawania blockchain może początkującemu użytkownikowi kryptowalut wydawać się skomplikowany, jednak sama metodyka jest dziecinnie prosta (jak każdego epokowego wynalazku). Jak tłumaczą budowę blockchaina popularyzatorzy kryptowaluty bitcoin, blok n wskazuje na blok n-1 poprzez załączenie w sobie funkcji skrótu zawartości bloku n-1. Blok zawiera w sobie funkcję skrótu bloku n-2 więc skrót ostatniego bloku w łańcuchu jest zależny od skrótu każdego poprzedniego bloku łańcucha. Jeśli dwa węzły uznają wskazany skrót bloku w łańcuchu, to jednocześnie zgadzają się na wszystkie inne bloki. Dzięki temu niemożliwe jest sfałszowanie pojedynczego bloku pod groźbą unieważnienia wszystkich innych powiązanych.

 

lub
Wypełnij wniosek

 

Na czym polega Blockchain: cechy

 

System powiązań użytkowników kryptowalut opracowany został w oderwaniu od współcześnie nam znanej polityki finansowej. Dlatego też cechuje go wiele wyróżników, niwelujących podstawowe minusy naszej zależności od rządów i banków centralnych. Jakie są wyróżniki blockchaina od współczesnych standardów polityki finansowej, których popularność może sprawić, że tradycyjne banki przestaną istnieć?

1. Anonimowość i powszechność jednocześnie.

 

Wszystkie transakcje z użyciem kryptowalut są podane do powszechnej informacji. Jednocześnie nigdzie, na żadnym etapie transakcji nie figurują nasze dane osobowe, ani dane osoby z którą dobiliśmy targu. Pełna transparentność przy pełnej anonimowości. Brzmi jak odwrócona sytuacja współczesnej bankowości, gdzie przy każdym przelewie szafujemy swoimi danymi oraz danymi osoby po drugiej stronie transakcji. Do tego od momentu dokonania przelewu do momentu wpływu należności na konto adresata, zupełnie tracimy kontrolę nad przesłaną kwotą. Bank może ją oglądać, analizować, obracać…

 

2. Rozproszenie i niezależność

 

Oparcie technologii kryptowalut o matematyczne i kryptograficzne obliczenia pozwoliło sieci blockchain pozostać niezależną od rządów, polityki, lobbystów i banków centralnych. Jej siłę stanowi rozproszenie i oparcie na liczbie użytkowników internetowej waluty.

 

3. Samowystarczalność czyli samograj

 

Wszystkie transakcje wykonywane w sieci zapisywane są w bloku z których składa się łańcuch bloków. Przez kogo? Przez górników ochotników. Za pomocą urządzeń o wysokiej mocy obliczeniowej, górnicy ochotnicy wykonują określoną pracę. Sieć blockchain, aby mogła być bezpieczna i działać prawidłowo potrzebuje mocy obliczeniowej czyli musi wykonana być praca. Górnikiem może zostać każdy, wystarczy zapatrzeć się w odpowiedni sprzęt. Zadaniem górnika jest rozbicie bloku czyli rozwiązanie zadanego przez sieć problemu kryptograficznego. Za swoją pracę sieć nagradza górników nowymi kryptowalutami. Po wydobyciu wszystkich (kryptowaluty charakteryzują się skończoną ilością) sieć będzie utrzymywała górników z drobnych prowizji za przelew, niezauważalnych dla reszty użytkowników.

 

 

Blockchain w gospodarce

 

Jakie branże korzystają już z technologii blockchain?

 

Pierwszą branżą, która dostrzegła potencjał biznesowy w rozwiązaniu blockchain była branża finansów. Wraz z zagłębianiem się w temat dostrzeżono też duże zagrożenie, jakie technologia „bloków powiązanych” stanowi dla obecnie funkcjonującego porządku świata bankowości. Na obecnym poziomie technologii i mocy obliczeniowej komputerów, system blockchain jako wirtualnej księgi rachunkowej transakcji kryptowalutami, jest nie do podrobienia. Niemniej, wraz z rozwojem techniki, branża finansowa ma świadomość konieczności ulepszania tych zabezpieczeń (zwłaszcza w dobie wprowadzenia komputeryzacji kwantowej). Na bazie fascynacji tą technologią narodziła się nowa branża – FinTech (od połączenia finansów i technologii), a w gałęzi ubezpieczeń –  Insurance Tech (lub InsurTech). Powołano także specjalne konsorcjum banków i firm FinTech, którego celem jest rozwijanie blockchain. W jego skład weszły m.in. Citi, Bank of America, Morgan Stanley, Societe Generale, Deutche Bank, HSBC, Barclays, Credit Suisse, Goldman Sachs, JP Morgan i ING. Inną rozbudowaną branżą, która już na dzień dzisiejszy jest związana z technologią blockchain, jest branża energetyczna. Nie jest jednak tajemnicą, że z tak innowacyjnej technologii niebawem skorzystać będą chciały inne wielkie branże gospodarki. Czas pokaże na jaką skalę przejmą to co najlepsze z nowej technologii.


lub
Wypełnij wniosek

 

 

2017.09.29 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]