Czym jest Stablecoin?
Stablecoin to rodzaj kryptowaluty powiązanej z stabilnym aktywem rezerwowym. Rolę takiego zabezpieczenia może pełnić standardowa waluta fiat jak dolar amerykański czy euro lub wartościowe kruszce jak złoto. Emitent kryptowaluty organizuje rezerwę w walucie zabezpieczającej równą ilości stablecoina w obiegu, dyktując jego wartość obietnicą możliwości wykupienia od posiadaczy ich kryptowaluty w zamian za środki z rezerwy.
Pomysł ten ma zaadresować problem z nagłymi wzrostami i spadkami wartości kryptowalut, przez które są nierzetelnym rozwiązaniem płatniczym z punktu widzenia sprzedawców. Zwolennicy stablecoinów inwestują w nie, promując ich praktyczność. Przeciwnicy idei zaznaczają, że bycie niezwiązanym ze scentralizowanymi walutami miało stanowić jedną z głównych zalet kryptowalut. Standardowe kryptowaluty generowane są algorytmicznie dzięki transakcjom. Stablecoins, jak typowe waluty, posiadają emitenta.
Rodzaje Stablecoin
Stablecoins możemy rozróżnić w zależności od tego, jak zabezpieczona jest jego wartość. Każdy stablecoin utrzymuje parytet z wybranym aktywem, często dolarem. W tym celu emitent musi posiadać rezerwę, dzięki której może zagwarantować, że jego kryptowaluta jest warta tyle, co wskazana waluta czy kruszec jak złoto.
Stablecoin zabezpieczony surowcami
Stablecoin zabezpieczony surowcem jest w wielu przypadkach najbardziej stabilnym. Nie grożą mu efekty inflacji wartość pieniądza jak w przypadku monet zabezpieczonych walutą fiat. Z tego powodu inwestorzy przechowują za ich pomocą swoje oszczędności. Popularnymi kryptowalutami surowcowymi są Tether Gold zabezpieczony złotem oraz SilverCoin wspierany srebrem.
Emitenci stablecoins tego tworzą rezerwę danego surowca przechowywaną w magazynach. Posiadacz każdego Tether Gold ma prawo do uncji złota. Może zlecić jej wysłanie gdziekolwiek na terytorium Szwecji lub odsprzedanie celem wypłaty pieniędzy w dolarze.
Najciekawszym choć niekoniecznie najbezpieczniejszym stablecoin jest Petro. Jest to kryptowalut emitowana przez rząd Venezueli od 2018 roku, mająca parytet z baryłką oleju. Z uwagi na niskie zaufanie do rządu oraz brak dowodów na istnienie rezerwy oleju odpowiadającej wartości Petro w obiegu, nie cieszy się ona popularnością.
Stablecoin zabezpieczony walutami
Zabezpieczone walutami stablecoiny były jednymi z najpopularniejszych, gdy rozpoczął się ten trend. Zaliczamy do nich kryptowaluty takie jak Tether i USDC oparte na dolarze amerykańskim czy Euro Coin utrzymujący parytet z Euro.
W ostatnim czasie stablecoins zabezpieczone walutami padły ofiarom wielu kontrowersji. Bardzo ciężko udowodnić czy prywatna firma emitująca daną kryptowalutę faktycznie przetrzymuje niezbędne rezerwy oraz, czy odpowiednio je chroni. Acala USD oraz BeanStalk straciły parytet z dolarem w wyniku ataków hakerskich. Nie jest to jednak problem unikalny dla stablecoinów walutowych — każdy emitent może stać się celem oszustów.
Stablecoin zabezpieczony kryptowalutami
Niektóre stablecoiny są zabezpieczone innymi kryptowalutami. Najczęściej popularnym Etherum. Mimo jednak posiadania rezerwy w kryptowalucie, tego typu stablecoin wciąż mogą być podpięte do wartości waluty fiat. Przykładowo stablecoin DAI stara się utrzymać parytet z dolarem, posiada jednak rezerwę w Etherum i innych kryptowalutach o łącznej wartości 200% stablecoinów DAI w obiegu. Dzięki temu kryptowaluta nie powinna stracić parytetu z dolarem nawet w przypadku spadku wartości walut w jej rezerwie nawet o połowę.
Rozwiązanie to pozwala na tworzenie stablecoinów które nie są scentralizowane. Zamiast tego wykorzystują protokół płatniczy typu smart contract wpisany w blockchain, który zarządza rezerwą. Środki do rezerwy wpłacają użytkownicy kupujący walutę w danym systemie.
Stablecoin zabezpieczony algorytmem
Konieczność posiadania rezerwy jest znacznym ograniczeniem dla praktyczności stablecoins. Gdy emitent musi zaopatrzyć się w miliony dolarów aby móc wprowadzać więcej monet do obiegu, obsługa waluty staje się niezwykłym wyzwaniem. Odpowiedzią na to są waluty zabezpieczane algorytmem. Choć mogą one posiadać rezerwy, nie potrzebują ich. Zamiast tego pieniądze wprowadzane są do obiegu za pomocą specjalnego algorytmu, który emituje je w takich ilościach, aby utrzymać parytet z wartością wybranej waluty fiat.
Najpopularniejsze stablecoin
O popularności kryptowalut możemy dowiedzieć się ze społeczeństw inwestorów oraz z samego rynku. Obecnie najpopularniejsze są stablecoins utrzymujące parytet z dolarem:
- Tether, którego rezerwa składa się z wielu rodzajów aktywów.
- USD Coin z rezerwą w dolarach i obligacjach skarbowych USA.
- Binance USD, który jest emitowany przez ogromną giełdę kryptowalut Binance.
- DAI, który jest zabezpieczony algorytmem
- Pax Dollar, który utrzymuje rezerwę wyłącznie w dolarach.
Jak można korzystać z Stablecoin?
Inwestycja w stablecoins wymaga założenia portfela kryptowalutowego, a następnie zakupu waluty na giełdzie kryptowalutowej. Gdy już znajdą się a naszym posiadaniu, możemy wymieniać je w transakcjach ze sprzedawcami akceptującymi daną kryptowalutę. Wiele osób skupuje również stablecoins w celach oszczędnościowych, choć warto pamiętać, że są one podatne na inflacje wartości aktywa, z którym są powiązane. Chcąc zabezpieczyć naszą gotówkę przed inflacją, należy inwestować w stablecoiny kruszcowe zamiast walutowych.
Innym popularnym zastosowaniem stablecoins jest pomijanie kosztów przewalutowań oraz transferów międzynarodowych. Wiele rynków kryptowalutowych nie pobiera opłaty za wymianę stablecoin na walutę, z którą mają parytet. Jeżeli więc kupimy kryptowalutę mającą parytet z dolarem, możemy bezpłatnie wymienić ją na dolary, wypłacając środki na konto bankowe w innym kraju.
Ile kosztuje Stablecoin?
Cena stablecoins zależy od tego, z jakim jest powiązana aktywem. Stablecoin podpięty do amerykańskiego dolara ma za zadanie kosztować 1 USD, choć czasem cena może się różnić o niecały cent. W przypadku kruszców może być to wartość np. uncji złota.
Jak kupić stablecoin za złotówki?
Wiele rynków kryptowalutowych umożliwia zakup walut za złotówki. Możemy również spróbować odkupić daną kryptowalutę od innego użytkownika sieci. Obecnie do najpopularniejszych giełd kryptowalutowych należą:
- Binance.
- Coinbase Exchange.
- DigiFinex.
- Kraken.
- OKX.
- Robinhood.
Zalety i wady stablecoinów
Zalety stablecoinów:
- Szeroki wybór walut.
- Różne metody zabezpieczeń.
- Stabilność wartości waluty.
Wady stablecoinów:
- W większości przypadków stablecoins są scentralizowane.
- Brak zabezpieczeń i regulacji nadzorujących uczciwość emitenta.
- Nieprzewidziane wydarzenia mogą doprowadzić do upadku wartości waluty z dnia na dzień.
Z uwagi na brak nagłych skoków wartości stablecoins łatwiej wykorzystać w transakcjach od typowych kryptowalut. Ich skuteczność zależy jednak od naszej wiary w emitenta.
Stablecoin - podsumowanie
Stablecoin to praktyczny pomysł na zwiększenie użyteczności kryptowalut. W praktyce nie zdaje on jednak wszystkich swoich egzaminów. Jest to trend który padł ofiarą wielu oszustw. Inwestorzy szukający zabezpieczenia przed inflacją znajdą większy spokój ducha kupując sztabkę złota zamiast podpiętych do jego wartości stablecoinów. Jeżeli jesteśmy jednak zainteresowani płatnościami kryptowalutowymi, stablecoiny pozwolą nam lepiej przewidzieć, ile faktycznie będzie nas kosztował dany zakup. Należy pamiętać, że nie są to produkty inwestycyjne. Wartość stablecoin nie wzrośnie powyżej wartości aktywa, z którym ma utrzymać parytet.
Komentarze