Strategia HODL - czy to skuteczna metoda inwestycyjna?
akredo.plOszczędnościInwestycjeKryptowalutyStrategia HODL - czy to skuteczna metoda inwestycyjna?

Strategia HODL - czy to skuteczna metoda inwestycyjna?

Strategia HODL to żartobliwe określenie "holdowania" czyli z angielskiego przetrzymywania kryptowalut. Metoda ta polega na długoterminowym przechowywaniu kryptowalut w nadziei na odniesieniu zysku wskutek wzrostu ceny trzymanego aktywa. HODL jest strategią inwestycyjną wykorzystywaną najczęściej przez inwestorów długoterminowych kupujących bitcoina. Taka metoda inwestycyjna sprawdzi się w przypadku inwestorów, którzy nie chcą aktywnie handlować swoimi kryptowalutami. Niektórzy błędnie uważają, że słowo HODL jest skrótem. W rzeczywistości nazewnictwo jest formą żartu. Jeden z użytkowników popularnego forum o tematyce kryptowalut w 2013 roku opublikował post, w którym pod wpływem alkoholu popełnił literówkę i użył sformułowania "I am HODLING". Co miało wskazywać na to, że nie zamierza on handlować swoimi bitcoinami, a raczej planuje zaczekać, aż ich cena wzrośnie do satysfakcjonującego poziomu. Inni użytkownicy forum uznali literówkę za zabawny zbieg okoliczności i od tego momentu zaczęli używać słowa HODL zamiennie ze słowem hold. W ten sposób powstała strategia inwestycyjna znana dziś jako HODLING - czyli długoterminowe przechowywanie aktywów.

Rafał Maternik
Rafał Maternik, 22.02.2024 r

Czym jest HODL?

HODL jest metodą inwestycyjną, która zakłada długoterminowe przechowywanie danego instrumentu finansowego. Metoda HODL opiera się na założeniu dotyczącym tego, że osoba, która nie zna się na handlu, nadal może odnosić sukcesy, jeśli wybierze aktywa inwestycyjne o świetlanej przyszłości. W ten sposób trader nie musi szukać dołków, aby kupować oraz górek cenowych, aby sprzedawać. Wystarczy, że zaczeka na moment, w którym instrument finansowy osiągnie satysfakcjonującą wartość.

Kim jest holder?

Holder jest osobą praktykującą praktykę holdowania, czyli długoterminowego przechowywania aktywów inwestycyjnych. Można w uproszczeniu powiedzieć, że taktyka holdera jest przeciwna do metod działania tradera, ponieważ holder nie wymienia gra na rynku swoimi oszczędnościami. Zamiast tego, przechowuje je i oczekuje na wzrosty.

Mechanizm działania strategii buy and hold

Mechanizm działania strategii buy and hold opiera się na prostym założeniu. Inwestor wierzy, że wybrane przez niego aktywa finansowe w długoterminowym ujęciu będą rosły. Dobrym przykładem jest bitcoin, który stał się obiektem tak zwanego holdingu wielu użytkowników kryptowalut. Holderzy nie sprzedają swoich instrumentów finansowych na podstawie fluktuacji rynkowych. Oczekują na coraz większe wzrosty, dokupując aktywa. Strategia ta wymaga jednak wiary w to, że dany instrument finansowy odniesie sukces w długim terminie.

Zastosowanie strategii HODL - kiedy trzymać, a kiedy sprzedawać kryptowaluty?

Niektórzy żartobliwie podkreślają, że strategia HODL polega na dokupowaniu kryptowalut bez zamiaru późniejszej sprzedaży. W rzeczywistości trudno odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, kiedy sprzedać hodlowaną kryptowalutę. Zależy to przede wszystkim od indywidualnej sytuacji finansowej danego inwestora oraz tego, czy jest on usatysfakcjonowany aktualną ceną instrumentu finansowego.

HODL a trading

HODL i trading tak naprawdę stanowi przeciwieństwa. HODL to strategia inwestycyjna polegająca na długoterminowym trzymaniu aktywów, bez względu na wahania rynkowe, podczas gdy trading odnosi się do krótkoterminowego kupowania i sprzedawania aktywów w celu osiągnięcia zysku z wahań cen.

Wpływ HODL na rynek kryptowalut

Idea HODLowania miała swój wpływ na rynek kryptowalut. Założenie dotyczące tego, że kryptowaluty są instrumentami finansowymi nadającymi się do długoterminowego przechowywania, wpłynęło na podejście wielu inwestorów. Im popularniejsza kryptowaluta, tym więcej entuzjastów decyduje się na jej długoterminowe przechowywanie, co możemy łatwo zaobserwować na przykładzie bitcoina. Wśród fanów bitcoina swego czasu krążyło wyszukane stwierdzenie mówiące o tym, że jest to kryptowaluta, której nigdy nie należy sprzedawać. Założenie mówi o tym, że jeśli posiadacz bitcoina poczeka dostatecznie długo, nie będzie musiał martwić się sprzedażą, gdyż kryptowaluta w końcu zastąpi pieniądz fiducjarny.

Bezpieczeństwo strategii buy and hold

Strategia "buy and hold" (kupuj i trzymaj) jest uważana za stosunkowo bezpieczną w długim terminie, ponieważ inwestorzy polegają na wzroście wartości aktywów przez długi czas, minimalizując wpływ krótkoterminowych wahań rynkowych. Mogłoby się zdawać, że ślepa wiara w to, że dany instrument finansowy będzie w nieskończoność akumulował kapitał, jest zgubna. Historia pokazała jednak, że to nie do końca prawda, co możemy zaobserwować nie tylko na przykładzie bitcoina. Innym przykładem aktywa, które świetnie poradziło sobie w ujęciu długoterminowym, jest indeks giełdowy S&P 500. Należy jednak mieć na uwadze, że historia wzrostów cenowych nie zawsze będzie się powtarzać. Dlatego nie możemy mieć pewności, że wybrany przez nas instrument finansowy zawsze przyniesie długoterminowy zysk.

Korzyści HODL

Korzyści HODL to:

  • Nie wymaga obserwowania fluktuacji rynkowych
  • Banalna strategia inwestycyjna dla każdego
  • Można stosować bez wiedzy o giełdzie

Ryzyka HODL

Ryzyka HODL to:

  • Nie każdy instrument finansowy zyskuje w długim terminie
  • Brak krótkoterminowych zysków

Historia buy and hold

Historia pokazuje nam, że taktyka inwestycyjna buy and hold w teorii byłaby jednym z najlepszych na świecie sposobów na zarobek. Byłaby, ponieważ w praktyce, aby odnieść obligatoryjne zyski, musielibyśmy znać przyszłą cenę danego instrumentu handlowego. Niestety inwestorzy nie przewidują przyszłości, dlatego nie mogą poręczyć za to, że aktywa takie jak bitcoin, ethereum, indeks S&P 500 lub akcje Tesli, czy też Apple w przyszłości będą aktywami równie dobrymi do holdowania, co w przeszłości.

Często zadawane pytania

Czy istnieją sytuacje rynkowe, w których strategia HODL może być szczególnie ryzykowna?
Tak, przykładem są mniej znane altcoiny. Większość projektów alternatywnych kryptowalut bankrutuje. Dlatego, jeśli zastosujemy strategię buy and hold podczas nabywania mało znanych tokenów, najczęściej w długim terminie stracimy wszystkie zainwestowane oszczędności.
Jakie są alternatywne strategie dla HODL w inwestowaniu w kryptowaluty?
Alternatywnym rozwiązaniem może być shortowanie na giełdzie lub inwestycja w tak zwane longi (pozycje zakładające wzrosty cenowe).
Czy HODLing jest skuteczny w przypadku wszystkich kryptowalut?
Nie, historia pokazuje, że tylko kilka najpopularniejszych kryptowalut (głównie bitcoin i ethereum) są w stanie przetrwać próbę czasu.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5