Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Czy koszty bankowe, takie jak ubezpieczenia i prowizje są wymagane?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,80 / 5 osób

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego oraz prowizja są kosztami dodatkowymi, które ponosi klient z racji zaciągnięcia zobowiązania w banku. Opłaty te najczęściej są wliczane w miesięczne raty. Bywa, że banki nie wymagają którejś z nich, np. możemy spotkać się z prowizją 0% lub dobrowolnością ubezpieczenia. Wysokość prowizji zależy od parametrów kredytowania,  które ustaliliśmy oraz od wewnętrznej polityki kredytowej banku. Zanim podejmiemy decyzję o zaciągnięciu kredytu, szczegółowo przeanalizujmy jego warunki i sprawdźmy jego opłacalność – najlepiej porównując RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

  1. Jakie są koszty dodatkowe do kredytu?
  2. Czy zaciągając kredyt zawsze płacimy prowizję i ubezpieczenia?
  3. Jakie czynniki mają wpływ na wysokość prowizji?
  4. Jak sprawdzić, czy wykupienie ubezpieczenia do kredytu będzie dla nas opłacalne?

 

Koszty, które ponosi kredytobiorca

 

Oferty kredytów gotówkowych są naprawdę zróżnicowane. Każdy bank w swoim portfelu posiada najczęściej kilka propozycji dla klientów. Różnią się one między sobą oprocentowaniem, ale też wysokością kosztów dodatkowych, takich jak prowizje i ubezpieczenia. Ich wysokość bank ustala oczywiście indywidualnie.

Wszystkie te koszty plus oprocentowanie tworzą RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która jest jedynym wymiernym współczynnikiem służącym do porównywania kredytów.

 

Prowizja – czy 0% oznacza tańszy kredyt?

 

Prowizja jest opłatą, którą bank pobiera od klienta za udzielenie kredytu. Oczywiście należy dodać, że prowizja jest wyliczana indywidualnie dla danego wniosku kredytowego. Wpływ na jej wysokość mogą mieć np. kwota kredytu, okres kredytowania, ewentualne ubezpieczenie kredytu oraz wewnętrzna polityka kredytowa banku. Instytucje bankowe w walce o klienta proponują też kredyty bezprowizyjne.

Ofertę z prowizją na poziomie 0% znajdziemy m.in. w bankach takich jak: T-Mobile Usługi Bankowe, ING Bank Ślaski czy PKO BP. W przypadku ofert z prowizją 0% należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że takie kredyty niekoniecznie są najtańsze na rynku. Wynika to z faktu, że prowizja jest jednym z kilku kosztów, które ponosi klient i najczęściej bywa tak, że bank obniżając jeden z kosztów, podwyższa inny.

Dopiero porównując RRSO każdej oferty jesteśmy w stanie stwierdzić, w jakim stopniu jest ona atrakcyjna. Część banków pobierających prowizję sugeruje kredytobiorcom, aby zaciągnąć zobowiązanie na kwotę uwzględniającą wysokość tego kosztu. W ten sposób prowizja doliczana jest do kwoty kredytu i od niej również nalicza się oprocentowanie. W efekcie płacimy jeszcze więcej.

 

lub
Wypełnij wniosek

 

Czy ubezpieczenie jest wymagane przez bank?

 

Ubezpieczenie kredytu jest dla banku formą zabezpieczenia na wypadek losowych sytuacji, z powodu których kredytobiorca nie byłby w stanie spłacać zadłużenia. W większości banków ubezpieczenie jest wymagane, szczególnie w przypadku wyższych kwot kredytu i często jest ono wliczane w miesięczne raty. Dlatego, jeśli zależy nam na tanim kredycie, szukając go warto szczegółowo przeanalizować oferty banków.

Wysokość stawki ubezpieczeniowej zazwyczaj uzależniona jest od wysokości kredytu oraz długości okresu kredytowania. Niektóre banki oferują klientom korzystniejsze warunki kredytowania, np. obniżenie oprocentowania, jeśli wykupi on dodatkowe ubezpieczenie. Tak jest w przypadku mBank, który współpracuje z jedną z największych firm ubezpieczeniowych na rynku. Ubezpieczenie dodatkowe, które znalazło się w jego ofercie, daje możliwość negocjowania oprocentowania i prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego.

 

Opłacalność ubezpieczenia

 

Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę warto przeliczyć, czy na pewno będzie ona dla nas opłacalna. Oprocentowanie może być faktycznie niższe, prowizja wynosić 0%, ale jeśli ubezpieczenie będzie drogie, wówczas nic nie zyskamy. Jednak biorąc pod uwagę względy pozaekonomiczne, to istnieją dwa powody, dla których warto wykupić ubezpieczenie.

Po pierwsze kredytobiorca ma zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak np. niezdolność do pracy, poważna choroba lub śmierć. Po drugie, jeśli kredytobiorca nie ma możliwości skorzystania z pomocy żyrantów, takie ubezpieczenie może być jedyną drogą do uzyskania pożyczki.

2016.07.15 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]