Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak zaplanować wydatki świąteczne? Poznaj mechanizmy pomocne przy planowaniu większych wydatków

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 2 osób

Jak przygotować swój budżet na większe wydatki świąteczne? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące planowania wydatków około bożonarodzeniowych.

Co roku obiecujemy sobie to samo: za rok zaplanuję wcześniej wszystkie świąteczne wydatki!. Zazwyczaj wychodzi jednak jak zawsze, czyli ponadprogramowe zakupy robione w pośpiechu i ze sporą nadwyżką założonego „na oko” budżetu. Jak przygotować się do świątecznych wydatków, by nasz budżet nie popsuł nam czasu z rodziną?

 

Jak zaplanować świąteczne wydatki w 2017
Businessman plan 2017. Business new year plans, goals and targets concept.

 

 

Oto kilka przydatnych praktyk, które pomogą w zaplanowaniu większych wydatków związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, będących jednocześnie odpowiedzią na najczęściej zadawane sobie pytania w związku z planowaniem budżetu na święta:

 

Kiedy zrobić zakupy świąteczne?

Zakupy świąteczne, które nie są rzecz jasna częścią potraw wigilijnych, najlepiej jest robić przez… cały rok. Nie chodzi oczywiście o nadmierny konsumpcjonizm – przeciwnie. Zakupy z wyprzedzeniem nie tylko oszczędzają nasz czas i pieniądze (nie musimy biegać w popłochu po centrach handlowych tuż przed gwiazdką, stać w kolejkach i przepłacać). Mając wcześniej przygotowaną „listę potencjalnych prezentów”, sporządzoną na bazie naszych obserwacji i które mogą spodobać się naszym bliskim, dajemy sobie szansę znalezienia ich przypadkiem. Podczas podróży służbowej, na wakacjach, czy poszukując zupełnie innych produktów.

lub
Wypełnij wniosek

 

Często tak jest, że ponaglani presją czasu nie możemy znaleźć niczego, co pasowałoby danej osobie. Jeśli jednak słuchamy uważnie, jak nasi bliscy wypowiadają się na różne tematy, komentują ciekawego autora książek, najnowszą linię perfum, komplementują elementy czyjegoś stroju czy zachwycają się jakimś przedmiotem ze sklepowej witryny podczas regularnych zakupów, dajemy sobie przewagę czasową i finansową na wybór najlepszego prezentu – z ekonomicznego i życzeniowego punktu widzenia. Mamy czas na zapoznanie się z życzeniami bliskich, porównanie cen prezentu na rynku i zamówienie najbardziej optymalnego wariantu. Dzięki operowaniu listą potencjalnych prezentów możemy zdecydowanie zracjonalizować zakup prezentów świątecznych. I przewidzieć ich finalną cenę. Zakupy żywności również można podzielić na te, które się nie zepsują szybko i pozostałe. Wcześniej można sporządzić dokładną listę w takim właśnie podziale i sukcesywnie dokupować kolejne produkty. Zakupy żywieniowe także podzielmy na wszystkich członków rodziny, względem potraw na które każde z nas się umówi (więcej o tym w punkcie 4).

 

Jak zarządzać świątecznym budżetem?

 

W teorii proste, w praktyce jednak skomplikowane zadanie. Wszystko zależy od zwyczajów przyjętych w danej rodzinie. I choć otrzymywać prezenty jest niezwykle przyjemnie, to jednak ich kupowanie we wzmożonej ilości często odbiera radość z samych Świąt. A przecież nie o prezenty „w tym wszystkim” chodzi, a o obecność i czas poświęcony sobie nawzajem. Prezenty można ograniczyć, w dodatku w sposób który sprawi, że „i wilk syty, i owca cała”. Czyli każdy dostanie swój prezent i każdy kupi tylko jeden prezent (metoda losowania spośród wszystkich członków rodziny obecnych przy świątecznym stole osoby, której kupuje się prezent, sprawdza się oczywiście tylko dla dorosłych członków rodziny – dzieci można trochę jeszcze porozpieszczać). Przy okazji losowania ustalmy też odgórny budżet dla wszystkich prezentów (np. do kwoty 30-100 zł). Metoda ta sprawdza się szczególnie przy większych spotkaniach rodzinnych. Wystarczy odpowiednio wcześnie (np. miesiąc przed świętami) zorganizować losowanie imion spośród wszystkich osób planowanych przy wigilijnym stole. Kto kogo wylosował powinno oczywiście pozostać w sekrecie. Dzięki temu każda osoba kupować będzie tylko jeden prezent. W dodatku zyska czas na uwagę niezbędną przy wyborze najlepszego prezentu. Takie rozwiązanie sprzyja też zacieśnianiu się więzów rodzinnych – podpytywanie innych członków rodziny co może się komuś podobać, jakie ma marzenia, co lubi… Dlatego jeśli jeszcze dotąd nie wprowadziliście optymalizacji prezentowej w swojej rodzinie, może spróbujcie w tym roku?

 

Jak wygenerować dodatkowy budżet na święta?

 

Dopóki pieniędzy nie da się wyhodować na drzewach, musimy sobie radzić inaczej. Nie zawsze dobrym rozwiązaniem będzie szybka pożyczka czy kredyt krótkoterminowy, bo łatwo się do takiego rozwiązania przyzwyczaić i w krótkim odstępie czasowym wpaść w pętlę zadłużenia. Niemniej, jeśli z wyprzedzeniem wiemy, że czekają nas większe wydatki (jak np. w czasie okołobożonarodzeniowym) możemy sobie zaplanować dodatkowe działania, które pozwolą nam wygenerować dodatkową gotówkę. Co to może być?

 

Dodatkowa gotówka na świąteczne wydatki

 

  •  Nadgodziny lub praca przez kilka weekendów. Planując wcześniej wydatki świąteczne możemy zaplanować sobie dodatkową pracę dorywczą (np. weekendowo) lub wziąć więcej płatnych nadgodzin w swojej pracy. Przed świętami jest zazwyczaj więcej pracy, stąd i pracodawcy będą bardziej zadowoleni z takiej postawy pracownika. Większa wypłata zaś pozwoli nam spokojnie zaplanować przedświąteczne wydatki.
  • Konsolidacja zbyt drogich kredytów i oszczędności wygenerowane przez zmniejszenie raty miesięcznej. Łącząc zbyt drogie w obsłudze pożyczki i kredyty w jeden, uporządkujemy swoje finanse przed świętami i zostanie nam więcej na koncie. Dodatkowo konsolidacja daje możliwość dobrania dodatkowej kwoty, która zostaje włączona w poczet spłaty konsolidowanych zobowiązań. Pozwala to na uporządkowanie napiętego, domowego budżetu i łagodne wyjście z kryzysu finansowego dzięki dodatkowym funduszom.
lub
Wypełnij wniosek

 

  • Sprzedaż wytworów naszego hobby. Jeśli sami lub ktoś z naszych bliskich pasjonuje się rękodzielnictwem „do szuflady”, czas przedświąteczny jest idealnym aby zrobić z tego zamiłowania dodatkowy dochód. Czy to będzie dzierganie szalików, wycinanie form z drewna, malowanie mebli czy dekoracja ozdób świątecznych, warto wcześniej przygotować mały zapas i sprzedać w dogodnym (przedświątecznym) czasie. Wcześniejszy zakup komponentów „po kosztach” nie nadwyręży bieżącego budżetu, a sprzedaż w dobie świątecznych zakupów pozwoli na całkiem przyzwoitą nadwyżkę w domowym budżecie.
  • Sprzedaż nieużywanych przedmiotów, ubrań, mebli. Jeśli wcześniej zrobimy porządki w szafie, podejmiemy decyzję w sprawie odstawianego ciągle z kąta w kąt krzesła czy stołu lub zrobimy „rachunek sumienia” w kwestii naprawdę niezbędnych sprzętów kuchennych, możemy ze sprzedaży na darmowych serwisach sprzedażowych (np. OLX) tych zbędnych nam już sprzętów, uzyskać całkiem zgrabną sumkę – idealną na wzmożone wydatki przedświąteczne.

 

Jak zaplanować wydatki na świąteczne potrawy?

 

Każda pani domu ma ambicję ugościć swoich bliskich „czym chata bogata”, bez względu na koszty, w najlepszy możliwy sposób. Podejście „postaw się a zastaw się” jest wciąż obecne wśród rodzimych rodzinnych uroczystości. Czy to jednak bezpieczne dla domowego budżetu? Niekoniecznie. W dodatku zazwyczaj w takich sytuacjach jedzenia jest więcej niż potrzeba. Jak więc zoptymalizować wydatki na świąteczne potrawy? Podzielić obowiązki. Przygotujmy listę potraw obowiązkowych oraz tych, które lubią nasi bliscy i zwyczajnie podzielmy wykonanie ich pomiędzy wszystkich członków rodziny obecnych przy wigilijnym stole. Wedle zdolności czy jako nowe zadanie, ale z pewnością po równo. Takie podejście pozwoli gospodarzom świątecznej kolacji nie utknąć w garach na wiele dni przed datą spotkania, zaś zaangażowanie innych w rodzinną kolację pozwoli zacieśnić rodzinne więzy i uaktywni nawet największych świątecznych obiboków. W dodatku budżet na świąteczne potrawy rozłoży się również równomiernie na wszystkich członków rodziny. Gdy obowiązki podzielone, a prezenty zorganizowane wystarczy już tylko czekać na świątecznych gości. Z dobrym planem można sobie na to pozwolić.


lub
Wypełnij wniosek
2017.11.17 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]