Czym jest program Mieszkanie na Start?
Mieszkanie na Start jest to program finansowego, bezzwrotnego wsparcia dla osób fizycznych w wydatkach ponoszonych z tytułu najmu mieszkania. Pomoc jawi się w formie dopłat, mających pokryć część wydatków związanych z czynszem w wynajmowanym mieszkaniu, które nowo wybudowane lub powstałe w wyniku działań rewitalizacyjnych. Program dopłat od 2021 roku obejmuje również mieszkania oraz jednorodzinne budynki mieszkalne oddane gminie przez inwestorów w ramach rozliczenia “lokal za grunt”. Również mieszkańcy lokali i budynków mieszkalnych wynajmowanych w ramach Społecznych Agencji Najmu (SAN) mogą liczyć na wsparcie.
Kto może skorzystać z programu mieszkanie na start?
Z programu Mieszkanie na Start skorzystać mogą zarówno obywatele Polski jak i cudzoziemcy. Z dopłat mogą oni skorzystać, jeśli umowę najmu posiadają na mieszkanie lub budynek mieszkalny objęty umową w sprawie stosowania dopłat zawartą pomiędzy gminą a Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Do mieszkań i budynków mieszkalnych, objętych programem dopłat należą:
- budynki i lokale oddane do użytkowania w wyniku inwestycji mieszkaniowej realizowanej na mocy umowy w sprawie współpracy z gminą (lub spółką gminną). Są to mieszkania i lokale nowo wybudowane, powstałego w wyniku przebudowy ze zmianą sposobu użytkowania oraz rewitalizacji,
- budynki i lokale wynajmowane w formule „lokal za grunt”,
- budynki i lokale wynajmowane przez społeczną agencję najmu „SAN”,
- budynki i lokale zasiedlone po raz pierwszy w terminie 24 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji mieszkaniowej - nie dotyczy mieszkań wynajmowanych w formule „lokal za grunt” oraz przez „SAN”,
- budynki i lokale w przypadku których nie upłynął jeszcze termin stosowania dopłat - do 20 lat od zakończenia inwestycji.
Na jakie cele może być przeznaczone dofinansowanie Mieszkanie na Start?</h2
Dofinansowanie Mieszkanie na Start jest to konkretna pomoc finansowa dla osób (ludzi młodych, rodzin z dziećmi, osób niepełnosprawnych, seniorów) o umiarkowanych lub niższych dochodach w celu utrzymania wynajmowanych lokali.
Warunki uzyskania dofinansowania z programu mieszkanie na start
Aby móc ubiegać się o dofinansowanie rządowe w ramach programu Mieszkanie na Start, konieczne jest, aby wnioskujący spełniał szereg istotnych warunków ustawowych, związanych z dochodami, posiadanym majątkiem, użytkowaniem lokalu. Wyglądają one następująco:
- osiąganie względnie niższych dochodów, na poziomie utrudniającym samodzielny najem lub zakup mieszkania na lokalnym rynku,
- brak tytułu własności lub współwłasności innego mieszkania,
- zajmowanie mieszkania objętego prawem do dopłat,
- zawarcie umowy najmu/podnajmu w wyniku naboru przeprowadzonego przez gminę lub spółkę gminną, lub naboru uzupełniającego przeprowadzonego przez wynajmującego,
- zawarcie umowy najmu mieszkania wynajmowanego w formule „lokal za grunt” albo przez społeczną agencję najmu „SAN”,
- posiadanie zdolności czynszowej, czyli bycie w stanie terminowo uiszczać opłaty wynikające z umowy najmu w zakresie nieobjętym dopłatą (warunek ten nie dotyczy najmu mieszkań wynajmowanych w formule „lokal za grunt” oraz przez społeczne agencje najmu „SAN”, a także umów podnajmu zawieranych między gminą a osobą fizyczną).
Wysokość dofinansowania w programie Mieszkanie na Start
Wysokość dofinansowania w programie Mieszkanie na Start jest trudna do podania. Wpływa na to parę czynników. Kwestia tego, jak rozwiązana jest sama dopłata, czyli podług jakich kryteriów jest wyliczana, również jest kwestią zależną. Wyliczenie dopłaty może być brane pod uwagę względem powierzchni lokalu lub ilości zamieszkujących je osób. W przypadku wyliczenia na podstawie powierzchni, państwo dokłada 1,8% średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2. W ten sposób dla miast takich jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk wartość dopłaty wynosi ponad 10 złotych za 1m2 powierzchni lokalu, a nawet ponad 12 dla miasta stołecznego. Idąc tym tropem, do mieszkania 40m2 dopłata wyniesie około 400 złotych, a nawet 480 dla stolicy.
Musimy jeszcze jednak wziąć pod uwagę, że istnieje również kryterium wielkości gospodarstwa domowego, wyznacznikiem czego jest ilość zamieszkujących je osób. Dopłata maksymalna liczona jest dla gospodarstwa domowego, w którym mieszka 6 osób. W ten sposób, obierając za przykład Warszawę, dopłata mieszkaniowa na gospodarstwo jednoosobowe wyniosłaby 247 złotych, natomiast sześcioosobowe uzyskałoby 1172 złote.
Jak uzyskać dofinansowanie z programu MnS
Całość procesu ubiegania się o dofinansowanie z programu MnS może wydawać się długa i wymagająca. Nic bardziej mylnego. W sumie można to rozbić na dwa główne etapy. Pierwszym z nich jest poszukiwanie stosownego lokalu objętego programem dopłat oraz zamieszkanie w nim. Drugim etapem jest samo wnioskowanie o dopłaty.
Pierwszym krokiem powinno być zorientowanie się w Biuletynie Informacji Publicznej Banku Gospodarstwa Krajowego, jakie gminy i miejscowości objęte są rządowym programem. Następnie należy skontaktować się z odpowiednimi organami i dowiedzieć się o możliwościach najmu. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o zawarcie umowy najmu oraz przedłożenie stosownych zaświadczeń, że rodzina spełnia warunki najmu. Dla każdego spełniającego niezbędne warunki czynszowe istnieje szansa na podpisanie umowy najmu. Warto mieć jednak na uwadze, że wszelkie wymagania związane z najmem nie obowiązują, jeśli ubiegamy się o mieszkanie powstałe na wskutek formuły “lokal za grunt”, czy umów podpisywanych z “SAN”.
Drugim etapem jest już samo składanie wniosku o dopłaty czynszowe. Można o nie ubiegać się dopiero po podpisaniu umowy najmu lub podnajmu na stosowny lokal. Następnie należy złożyć wniosek o dopłaty w gminie, a do wniosku dołączyć kopię umowy najmu/podnajmu oraz dokumenty wskazane w ustawie - o liczbie osób w gospodarstwie, o dochodach za wyznaczony rok, o spełnianiu warunków majątkowych. Pracownik gminy może jeszcze dokonać samodzielnej weryfikacji prawdziwości podanych informacji. Natomiast wójt (burmistrz lub prezydent) mają miesiąc na zapoznanie się z wnioskiem i podjęcie decyzji w sprawie dopłat. Po podjęciu decyzji, zostaniemy o niej niezwłocznie poinformowani. Dopłaty można uzyskać na okres 15 lat.
Spłata kredytu z dofinansowaniem Mieszkanie na Start
Program rządowy Mieszkanie na Start związany jest jedynie z najmowaniem lub podnajmowaniem lokali lub budynków mieszkaniowych. Jednym z wymogów udziału w programie dopłat jest brak własności lub współwłasności innych nieruchomości. Co za tym idzie, posiadacze kredytu hipotecznego w żaden sposób nie klasyfikują się do udziału w programie Mieszkanie na Start.
Inne programy rządowe pomagające w zakupie mieszkania
Inne programy rządowe pomagające w zakupie mieszkania to:
- Mieszkanie dla Młodych,
- Bon Mieszkaniowy,
- Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy,
- Mieszkanie bez wkładu własnego.
Osoby poszukujące własnego domu lub mieszkania mogą skorzystać z programów rządowych, których celem jest pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego czy w jego spłacie.
Program Mieszkanie na Start - podsumowanie
Program mieszkanie na start to bardzo ciekawa inicjatywa, która pozwala ludziom bez odpowiednio wysokiego dochodu, znaleźć stosowny do zamieszkania lokal, którego koszty czynszowe będą mniej obciążały portfel. Jest to szansa na zminimalizowanie kosztów najmu i przeznaczenie tych paru dodatkowych groszy na zaspokojenie innych potrzeb, lub odłożenie ich w konkretnym celu. Wymagania do wzięcia udziału w Mieszkaniu na Start nie są przesadzone i na pewno wiele osób skorzysta z tej inicjatywy państwa. Założenia programu są proste i nie wymagają wielkiego nakładu pracy. Praktycznie każdy, kto czuje, że jego warunki życia nie są wystarczające, by wynajmować mieszkanie w pełnej cenie, powinien spróbować uzyskać wsparcie od rządu.
Komentarze