Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak oszczędzać na wspólnym koncie? 8 SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,75 / 4 osób

Jak efektywnie oszczędzać w związku? Grunt to dobra organizacja i wprowadzenie kilku dobrych nawyków do wspólnej codzienności. Zobaczcie jak zacząć generować oszczędności na wspólny rachunek i szybko cieszyć się z efektów! Oswajamy finanse w małżeństwie i związkach. Razem będzie łatwiej.

Kiedy jesteśmy we dwoje i część wydatków realizujemy wspólnie, wydawać by się mogło, że z oszczędnościami będzie łatwiej. Jednak tutaj też potrzebny jest system. Jak wspólnie generować oszczędności i zadbać o przyszłość razem? Zobaczcie z jakich rad warto skorzystać, zwłaszcza na początku.

Czas organizacji

Pierwszy etap wspólnego oszczędzania to czas organizacji. Może zająć wiele miesięcy, a nawet rok, wymaga konsekwencji ale z pewnością przyniesie efekty. Nie należy się zniechęcać niewielkimi sukcesami w oszczędzaniu. To czas na zbudowanie Waszej wersji najlepszej strategii wspólnego oszczędzania. Kolejny rok będzie już łatwiejszy, pod warunkiem, że dalej będziemy się trzymać wypracowanego przez nas stylu oszczędzania. Prawdziwy efekt „WOW” w oszczędzaniu to zazwyczaj rok trzeci wspólnych starań. Wtedy widać oszczędności gołym okiem, a efektywność gromadzenia dodatkowych środków przychodzi nam już praktycznie z łatwością.

Chcąc zacząć generować wspólne oszczędności, załóżcie jedno wspólne konto bankowe przeznaczone dokładnie na wspólne wydatki (czynsz lub rata kredytu hipotecznego, rachunki, abonamenty itd.) z subkontem oszczędnościowym, na które przelewać będziecie wszystkie środki przeznaczone na oszczędności. W zależności od tego, na co się umówicie, na wspólny rachunek będziecie część nadprogramowych pieniędzy – premie, środki zarobione extra, wynagrodzenie z dodatkowego zajęcia czy ze sprzedaży nieużywanych sprzętów. Z tego subkonta nie podbieracie pieniędzy, bez względu na okoliczności. Subkonto oszczędnościowe najlepiej wybrać też na korzystnym oprocentowaniu – wówczas kwota, która się na nim znajduje, cały czas pracuje. Dzięki temu oszczędzamy jeszcze więcej. Czytaj też: Opanuj swój budżet KROK PO KROKU

Nie rezygnujcie przy tym z własnych, indywidualnych kont. Upewnijcie się jedynie, że za ich prowadzenie nie ponosicie dodatkowych opłat. Warto w związku mieć trochę własnych pieniędzy. To zdrowa praktyka, która w niczym nie szkodzi, a pomaga uniknąć sprzeczek o wydatki.

Okres przejściowy

W tym czasie niby już znamy zasady, wszystko wiemy, rozumiemy co musimy robić aby wygenerować określoną oszczędność. Jest to jednak najtrudniejszy moment – oszczędności przybywa niewiele, a „reżim wydatków” trwa. Może być tak, że nawet przez pierwszy rok lub dwa będziemy żyć na styk do wypłaty. Warto się jednak przemęczyć. Nagroda jest już blisko. Aby było łatwiej wprowadzić ten etap na właściwe tory, spróbujcie wdrożyć w życie 8 sprawdzonych porad wspólnego oszczędzania. Czytaj też: Jak zrobić biznesplan domowego budżetu?

8 sprawdzonych rad wspólnego oszczędzania

Dobre sposoby to sprawdzone sposoby. Warto czerpać z dobrych praktyk i rozwiązań, które innym pozwoliły zaoszczędzić znacznie więcej niż się spodziewali. Oto 8 sprawdzonych (przetestowanych) sposobów wspólnego oszczędzania, które po krótkim okresie przystosowawczym, pozwala oszczędzić nawet 60% dochodu miesięcznie! Czytaj też: Ile oszczędności powinniśmy mieć w wieku 20, 30, 40, 50, 60 lat?

 

Wspólne oszczędzanie

Mierz siły na zamiary

Zastaw się a postaw się” to niestety praktyka bardzo często spotykana wśród naszych rodaków. Za wszelką cenę chcemy pokazać, że nas stać. Że możemy mieszkać w modnym apartamencie z tarasem na dachu, że oczywiście w centrum miasta, że meble „przecież nie z IKEI”. Bierzemy zbyt duże kredyty na mieszkania ponad nasze potrzeby, zadłużamy się na wakacje, imprezy i „perfekcyjne życie”, myśląc że jakoś to będzie. A przecież wystarczy dopasować nasze wydatki do REALNYCH potrzeb, a oszczędności pojawią się same. Mieszkasz sam z dziewczyną? Więc może zamień 120 mkw na mieszkanie w kawalerce w tej samej dzielnicy. Dalej będziesz żył tam, gdzie chcesz, płacąc o wiele mniej. Zyskasz też czas i środki na zaplanowanie, gdzie chciałbyś mieszkać na stałe. Ideałem byłoby wydawanie na miejsce zamieszkania 15% naszej pensji. Wówczas bardzo szybko można odłożyć różnicę w czynszu, który do tej pory płaciliśmy. Jeśli przykładowo za duże mieszkanie płaciliśmy miesięcznie 3000 zł, a za kawalerkę 1500 zł, rocznie możemy oszczędzić nawet…18 000 zł.

Negocjuj swój czynsz

Rozeznaj się na rynku najmu lokali w Twojej okolicy i spróbuj negocjować cenę najmu swojego mieszkania. Nigdy nie zaszkodzi zapytać, a jeśli dodatkowo właściciel lokalu uważa Cię za dobrego najemcę, który dba o mieszkanie i nie sprawia kłopotu sąsiadom, będzie mu zależało na utrzymaniu dobrego lokatora. Nawet, jeśli uda Ci się wynegocjować 100-200 zł upustu, w skali roku jest to oszczędność rzędu 1200 – 2400 zł.

Zamień samochód na komunikację

Jeśli mieszkasz w mieście, jesteś otoczony węzłami komunikacyjnymi. Często droga do pracy samochodem zajmuje de facto więcej czasu niż komunikacją, a stanie w korkach – umówmy się – to najmniej efektywny sposób korzystania z pełnego baku. Jeśli to możliwe, znajdź mieszkanie blisko pracy lub w dobrym punkcie komunikacyjnym. Zauważ plusy tej sytuacji – jeśli wykonujesz siedzący tryb pracy, moment przemieszczania się z i do pracy jest świetną okazją Jeśli nie możesz sobie pozwolić na dojazdy komunikacją, może ktoś z Twojej okolicy pokonuje tą samą trasę codziennie i możecie dojeżdżać razem, dzieląc koszty paliwa? Choć początkowo wydaje się trudnym rezygnacja z wygody jazdy samochodem, oszczędność z tego wynikająca bije na łeb na szyję inne ośrodki oszczędzania. Policz ile miesięcznie płacisz za paliwo, doliczając wszystkie ubezpieczenia, przeglądy i podatki związane z samochodem. Teraz przemnóż to przez 12 miesięcy w roku. Nieźle, co?

 

Wspólne oszczędzanie

Korzystaj z aplikacji, które uczą oszczędzania

Będzie Ci łatwiej. Może nie tyle oszczędzać, co uświadomić sobie ile kosztuje życie i jak łatwo rozchodzą się pieniądze, jeśli nie kontrolujemy swoich wydatków. Ciekawe propozycje darmowych aplikacji ułatwiającej zapanowanie nad domowym budżetem Finarchy.com lub moje-finanse.junior.org.pl, ale najlepiej jest przetestować kilka z nich i znaleźć taką, z której korzystać nam będzie najprzyjemniej. Dzięki takiej aplikacji możesz szybko i wygodnie wpisywać na bieżąco wszystkie wydatkowane w ciągu dnia kwoty, dzieląc je na kategorie, np. artykuły spożywcze, bilety komunikacyjne, jedzenie na mieście, ubrania, kino itp. W ten sposób wszystkie wydatki będą bardziej transparentne. Szybko przekonasz się na co wydajesz najwięcej pieniędzy i co wystarczy ograniczyć, by szybciej wygenerować oszczędności.

lub
Wypełnij wniosek

Zrezygnuj z nieużywanych abonamentów

Wszystkie abonamenty, z jakich korzystasz, zawierają w sobie ilość opcji, których nie jesteś w stanie wykorzystać w 100% nawet, gdybyś robił w życiu tylko. 1000 kanałów telewizyjnych – serio, oglądasz je wszystkie? Prenumerata miesięczników – masz czas dokładnie przeczytać każdy numer? A może wystarczy kupować je z miesięcznym opóźnieniem w składach „gazet niesprzedanych w kioskach” za ułamek ich ceny. I to nie każdy numer, a ten który najbardziej Cię zainteresuje? Przejrzyj wszystkie swoje abonamenty i karty kredytowe, podsumuj ich ceny i sprawdź, na czym możesz zaoszczędzić. Zrezygnuj z nieużywanych opcji, a ich ekwiwalent pieniężny przelewaj na wspólne konto oszczędnościowe.

Jedz domowo, kupuj lokalnie

Wspólne gotowanie i dbanie o zdrowie, zbliża ludzi. W dodatku kosztuje dużo dużo mniej, niż jedzenie na mieście. Do tego zawsze masz pewność, z jakich produktów przygotowałeś posiłek. Kupując żywność w sprawdzonych miejscach, masz gwarancję jakości. Panujesz też nad wydatkami związanymi z zakupem żywności – jedne duże zakupy miesięcznie (z listą) plus kilka drobnych zakupów żywności w tygodniu (np. chleb, warzywa, mięso), pozwalają usystematyzować wydatki i kupować tylko to, co naprawdę jest nam potrzebne. Mniej popularnym rozwiązaniem (za to generującym spore oszczędności) jest stałe zlecenie zakupów z dostawą do domu. W ten sposób można cyklicznie zaopatrywać się w środki czystości (płyny do naczyń i prania, kostki do zmywarek, środki do mycia podłóg i czyszczenia sanitariatów, papier toaletowy itp.) bez wychodzenia z domu, oszczędzając czas i weryfikując ceny nie narażając się na ataki reklam z napisem „PROMOCJA”.

Odróżniaj „chcę” od „potrzebuję”

Tu największą rolę odgrywają właśnie aplikacje oszczędnościowe lub sumienne zapisywanie wszystkich dziennych wydatków. Tam najwyraźniej widać ile pieniędzy wydajemy miesięcznie na kawę na mieście, ciuchy, wyjścia do kina i knajp z przyjaciółmi. To bardzo ważne, aby wspólnie omawiać większe wydatki i właściwie je wartościować. Być może zamiast inwestycji w kino domowe, bardziej nam się w danym momencie przyda sprawna pralka? Myślmy o wspólnych potrzebach. Nazywajmy je po imieniu i doszukujmy się wspólnych korzyści z posiadania tego czy tamtego. Lubisz eleganckie ubrania? Traktuj je jak inwestycję – odłóż na dobrej jakości ubranie, w którym będziesz świetnie wyglądać na wielu okazjach. Lubisz egzotyczne wakacje? Planuj je z wyprzedzeniem, wyłapując promocyjne ceny przelotów i płacąc za nie dużo mniej niż w sezonie. I śledźmy swoje własne (nie partnera) wydatki – będziemy mieć pewność, gdzie zostały nasze pieniądze, gdy nie ma ich na koncie.

Zmień swoje nastawienie

Można czytać wiele porad, „sposobów na”, trików i pomysłów na efektywne oszczędzanie. Nic się jednak nie zmieni, jeśli nie zaczniemy działać JUŻ DZIŚ. Nie „od poniedziałku”, nie „od nowego roku”. Już dziś trzeba wykonać choćby najmniejszy krok do wspólnego oszczędzania. Zacząć zapisywać wydatki, założyć wspólne konto oszczędnościowe, ściągnąć darmową aplikację do oszczędzania czy zrobić wieczorny bilans miesięcznych wydatków. Zrób choć jedną z tych rzeczy dziś. Jutro kolejną. Zobaczysz, oszczędzanie nie jest tak trudne. Wystarczy zacząć.

 

Kawa w domu

Sprawdź, jak zmnieszyć raty za kredyty

Chcąc zacząc przygodę z oszczędzaniem, warto w pierwszej kolejności uporządkować swoje finanse. Za pomocą kalkulatora konsolidacji Akredo możesz łatwo sprawdzić ile będziesz płacił za swoje kredyty, jeśli połączysz je w jedną ratę. 


lub
Wypełnij wniosek
2017.03.03 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]