Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Wolność finansowa: czym jest i co nam daje?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,33 / 6 osób

Co dokładnie oznacza wolność finansowa i czy jest osiągalna dla każdego? Czy aby robić to, co się chce i nie martwić o pieniądze, trzeba czekać do emerytury? Zresztą, czy emerytura wystarczy nam na życie, jakie wieść chcemy i czy w ogóle jest sens czekać tak długo? Poznajcie sposoby osiągnięcia wolności w finansach. Szybciej niż myślicie.

Czym jest wolność  finansowa? Czy tak jak w piosence, którą śpiewał Ryszard Rynkowski polega na tym, by „nic nie robić, nie mieć zmartwień, chłodne piwko w cieniu pić…” ? Myśleliście czasem o tym, jak osiągnąć wolność w finansach? Być niezależnym od pracy i nie martwić się o pieniądze? Jaki tryb życia byście prowadzili? Na co przeznaczali swój czas? Każdy z nas ma swoje wyobrażenie szczęśliwego życia. Nie każdy jednak wie, jak je osiągnąć. Do zbudowania własnej wolności finansowej trzeba się dobrze przygotować. Ale by ją osiągnąć  wystarczy dobry plan. Zatem usiądź,  zastanów się i sprawdź czy wolność finansowa jest dla Ciebie.

Co to jest wolność finansowa?

Wolność finansowa, czyli wypracowana niezależność w dysponowaniu swoim czasem przy jednoczesnym zachowaniu płynności środków do życia, to pojęcie wciąż dość abstrakcyjne wśród Polaków. Zarówno z uwagi na polską historię, uwarunkowania społeczne jak i sytuację polityczną, świadomość ekonomiczna Polaków wciąż dopiero raczkuje. Z drugiej strony nieograniczony dostęp do mediów bombarduje nas inspiracjami zachodniego stylu życia. Chcemy, jak nasi zagraniczni sąsiedzi, mieć wysoki standard życia – piękne ubrania i gadżety, podróże kilka razy w roku, własny dom czy mieszkanie… Skali dramatyzmu dodaje fakt, że średnie zarobki Polaków wciąż są kilkukrotnie niższe niż w innych krajach UE. Dlatego kontrast marzeń o wolności finansowej względem szarej rzeczywistości jest tak jaskrawy. Kto jednak zniechęca się już na tym etapie, nigdy wolności finansowej naprawdę nie chciał. Osiągnięcie niezależności finansowej wymaga pracy, planu i wyrzeczeń, ale jest możliwe w każdej szerokości geograficznej. Kluczem do jej uzyskania jest determinacja.

„Wolność Finansowa to prowadzenie wymarzonego stylu życia bez konieczności pracy i polegania na kimkolwiek” T.Harv Eker

Wolność finansowa polega w głównej mierze na zbudowaniu życia, które zapewni nam niezależność finansową i względną samodzielność w dysponowaniu naszym czasem. Nie oznacza to, że po jej osiągnięciu nie będziemy pracować i resztę życia spędzimy leżąc na hamaku. Komfort wypracowania sobie wolności finansowej polega na tym, że pracować możemy (nie musimy), a to ile, jak i gdzie określamy samodzielnie, nie będąc zdanym na nikogo z góry.

Jak wygląda życie bez wolności finansowej?

Pracując na etacie jesteśmy zależni od pracodawcy i tego, czy przedłuży nam umowę. Prowadząc własną działalność gospodarczą jesteśmy zobligowani do nieustannego pozyskiwania nowych zleceń, zapewniających nam zarobek i utrzymanie firmy. W każdym przypadku poświęcamy zdecydowaną większość naszego czasu na pracę, dopasowując styl życia do jej ram. Nie odwrotnie. Ponieważ czas, jakim dysponujemy, nie jest nieograniczony, dążenie do uzyskania wolności finansowej staje się celem coraz większej grupy ludzi. Niestabilność zatrudnienia oraz bezduszne zasady rynku inspirują do zmian w myśleniu. Pogoń za pieniądzem, statusem i dobrami materialnymi dawno już osiągnęła absurdalny punkt zwrotny. Wypalenie zawodowe, brak poczucia sensu i kompletne oderwanie od wartości w życiu to choroby cywilizacyjne, z których bardzo powoli odradzają się pojedyncze jednostki wielkomiejskich korpo-pracowników. Czasem przeprogramowanie myślenia ze skrajnego konsumpcjonizmu w stronę uważności w spędzaniu czasu jaki jest nam dany trwa, ale zawsze daje spektakularne efekty. Pomaga uporządkować dotychczasowe sprawy finansowe  i zdecydowanie zbliża nas do osiągnięcia idei wolności finansowej w naszym życiu.

Jakie są konsekwencje wolności finansowej?

Na pewno w naszych głowach kołacze się milion pytań o to jak osiągnąć wolność finansową. Zanim jednak zdecydujemy się działać, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie co bardziej cenimy w życiu: komfort i stabilizację czy wolność i niezależność? Odpowiedź na to banalne pytanie jest kluczowe dla dalszych decyzji. Każdy z nas jest bowiem inny. Mamy też inne doświadczenia, a w związku z tym inne oczekiwania względem życia. Różne są też nasze wyobrażenia o szczęśliwym życiu.

„Nie ma gorszej tyranii niż zmuszanie człowieka do płacenia za coś czego nie chce, tylko z przekonania, że to będzie dla niego dobre”  Robert H. Heinlein

Będąc pewnym swojego wyboru drogi ku wolności finansowej, musimy się godzić na względny brak stabilizacji i konieczność ciągłego rozwoju. Wybierając stabilizację i „zwolnienie z obowiązku myślenia” o własnej przyszłości, godzimy się na świadome ograniczenia i kompromisy względem naszej wolności w decydowaniu o sobie. Jak każdy wybór, również i ten ma swoje konsekwencje.

Co nam daje wolność finansowa?

Wolność finansowa daje nam przede wszystkim niezależność – od pracodawcy, od czasu trwania naszej z nim umowy, od sztywnych godzin pracy i nakazu planowania urlopu z rocznym wyprzedzeniem. Będąc wolnym finansowo stajemy się panami naszego czasu. To my decydujemy o tym, kiedy jesteśmy najbardziej wydajni, kiedy jest najlepszy czas na pracę, a kiedy na odpoczynek. Decydujemy, czy w danym momencie wolimy zintensyfikować działania i pracować więcej by pomnażać nasze zyski, czy odłożyć pracę na później i skupić się na innych dziedzinach życia. Balans i harmonia pomiędzy tym jak zarabiamy, a naszym autorskim stylem życia, jest wówczas wyłącznie naszym dziełem.

Wolność finansowa to także zaburzenie stabilizacji, do której społecznie nauczeni jesteśmy dążyć. Pracując na etacie, zrzekamy się naszej wolności za cenę komfortu „zaopiekowania” przez państwo. Dzieje się to poprzez opłacanie „’za nas” składek zdrowotno – emerytalnych i pobierania narzuconej kwoty podatku. Składki mają nam zapewnić „miękkie lądowanie” po ustaniu okresu „przydatności zawodowej”. Jak każde utopijne założenie, wymaga pewnych uogólnień. Dlatego nawet jeśli lubimy naszą pracę i czujemy się na siłach by dalej ją wykonywać – chcąc uzyskać emeryturę, musimy z niej zrezygnować w ustawowo przewidzianym na to czasie. Uogólnienia działają także w drugą stronę – wykonując przez lata „jakąś pracę” dla samego uzyskania zarobku, przy względnie niskich dochodach otrzymamy jeszcze niższą emeryturę. Czy to pozwoli nam na bezpieczne i spokojne życie na wyczekanej emeryturze? Odrębną kwestią jest odprowadzanie składki zdrowotnej, z której nigdy w całości nie skorzystamy. Nawet w ekstremalnych przypadkach nagłej utraty zdrowia, skorzystamy z niej tylko częściowo.

Jakie działania usprawnią naszą drogę do wolności finansowej?

Szczególnie na początku naszej drogi do osiągnięcia wolności finansowej, bardzo ważne jest zachowanie porządku i organizacji działań.

Oto kilka trików, które pomogą nam w osiągnięciu maksymalnych efektów:

  • Wiedzę niezbędną do generowania dodatkowych zysków zdobywaj na spokojnie.
  • Decyzje podejmuj w sposób przemyślany, nie na fali ekscytacji początkowym etapem „drogi do wolności”. 
  • Rozmawiaj z osobami, które wolność finansową już osiągnęły. Inspiruj się nimi.  Zadawaj pytania, nawet naiwne. Ucz się. Masz prawo nie wiedzieć wszystkiego. 
  • Odciąż umysł z prozaicznych działań. Zautomatyzuj to, co możliwe. Uporządkuj swoje finanse. Comiesięczne pamiętanie o wszystkich rachunkach i opłatach zabiera cenną kreatywność w myśleniu. Zamiast robić to samodzielnie, ustaw automatyczne zlecenia przelewów. Nie obciążaj się ciężarem pamiętania o wszystkim. Ułatw sobie życie tam, gdzie jest to możliwe. Ten czas poświęć na poszukiwania nowych źródeł zarobkowania i pozyskiwania wolności finansowej dla siebie. Czytaj też: Jak obliczyć swoją Liczbę Wolności i niemusieć więcej pracować?
lub
Wypełnij wniosek
2017.08.01 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]