Zapomogi dla pracowników z ZFŚS  2023
akredo.plPomoc socjalna w PolsceŚwiadczenia socjalneZakładowy Fundusz Świadczeń SocjalnychZapomogi dla pracowników z ZFŚS - komu przysługują i w jakiej wysokości?

Zapomogi dla pracowników z ZFŚS - komu przysługują i w jakiej wysokości?

Zapomoga dla pracownika wypłacana z ZFŚS to bezzwrotne wsparcie finansowe w przypadku trudnej sytucaji materialnej lub życiowej pracownika lub zdarzenie losowego - klęski żywiołowej, choroby czy wypadku. Wysokość zapomogi, zasady jej przyznawania oraz częstotliwość i termin wypłaty środków określa regulamin ZFŚS. Dowiedz się komu przysługuje prawo do zapomogi dla pracowników, jakie dokumenty należy przygotować i kiedy można spodziewać się wypłaty środków.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 14.07.2023 r

Czym są zapomogi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dla pracowników?

Zapomogi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są bezzwrotną pomocą finansową dla pracowników w trudnej sytuacji rodzinnej lub życiowej. Zwłaszcza, gdy sytuacja ta wynika ze zdarzenia losowego, choroby lub wypadku. Prawo do korzystania z tej formy pomocy reguluje Ustawa o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 roku. Pracownik chcący skorzystać ze wsparcia powinien złożyć odpowiedni wniosek wraz z opisem swojej sytuacji i dokumentami potwierdzającymi np. dochody osiągane przez jego gospodarstwo domowe. Dokładne zasady przyznawania zapomogi, w tym jej wysokość, częstotliwość i termin wypłaty środków określać musi regulamin ZFŚS.

Komu przysługują zapomogi dla pracowników?

Zapomogi dla pracowników przysługują tej samej grupie wnioskujących, co inne świadczenia z ZFŚS. O zapomogę pracowniczą starać się mogą więc:

  • pracownicy przedsiębiorstwa,
  • członkowie rodzin pracowników przedsiębiorstwa,
  • byli pracownicy przedsiębiorstwa, którzy obecnie przebywają na rencie lub emeryturze,
  • rodziny ww. byłych pracowników,
  • inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania ze świadczeń.

Zwłaszcza ta ostatnia grupa może okazać się kluczowa dla wielu pracowników, bowiem zawierać w sobie może również osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne (zlecenie, B2B), które nie podlegają świadczeniom z ZFŚS na mocy ustawy.

Okres nabywania prawa do zapomogi dla pracowników

Zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi ZFŚS ze wsparcia finansowego może korzystać każdy pracownik bez względu na staż czy stanowisko. Oznacza to, że nie mamy tu do czynienia z okresem nabywania prawa do pomocy, a zatrudniony pracownik może wystąpić o wsparcie już pierwszego dnia pracy.

Zapomogi dla pracowników - jaka wysokość świadczenia?

Wysokość zapomogi dla pracowników nie jest uregulowana żadnymi odgórnymi przepisami prawa. To regulamin ZFŚS w naszej firmie powinien ją określać. Najczęściej kwota zapomogi uzależniona jest od sytuacji finansowej i życiowej konkretnego pracownika oraz ogólnej polityki dysponowania środkami z funduszu. Również maksymalna częstotliwość takiej formy wsparcia powinna być zawarta w regulaminie. Jeżeli jej tam nie znajdziemy będziemy musieli zdać się na decyzję kierownictwa firmy.

Dokumenty niezbędne do zapomogi dla pracowników

Dokumenty niezbędne do zapomogi dla pracowników to w większości przypadków:

  • wniosek o przyznanie zapomogi,
  • oświadczenie o dochodach gospodarstwa domowego/sytuacji życiowej.

Zwłaszcza w tym drugim przypadku warto postarać się o dokładne informacje z działu kadr (lub innej jednostki obsługującej ZFŚS). W niektórych firmach wystarczy pisemne oświadczenie pracownika, zarówno o dochodach, jak i innych okolicznościach (zdarzenie losowe, choroba itp.). W innych zaś konieczne może być zaświadczenie np. z ZUS czy od lekarza. Jeszcze inny model nie przewiduje składania żadnych wniosków, a prośbę o zapomogę przekazuje się ustnie przełożonemu.

Zapomogi dla pracowników - kiedy wypłata świadczenia?

Termin wypłaty świadczenia zależny jest od regulaminu ZFŚS, jednak częstą praktyką jest wypłacanie środków w ciągu 14 dni od złożenia wniosku lub do 10. dnia kolejnego miesiąca.

Zapomogi dla pracowników - podsumowanie

Zapomogi dla pracowników to rodzaj wsparcia finansowego z ZFŚS. Przeznaczone są one dla pracowników w ciężkiej sytuacji życiowej czy rodzinnej, dotkniętych losowymi zdarzeniami czy problemami zdrowotnymi. Wysokość zapomogi i tryb jej przyznawania określa regulamin ZFŚS. Podobnie jest z terminem wypłaty wsparcia oraz dokumentami wymaganymi do jego otrzymania.

Często zadawane pytania

Czy zapomogę z ZFŚS trzeba zwracać?
Nie. Zapomogi pracownicze to bezzwrotna firma pomocy.
Czy od zapomogi pracowniczej trzeba zapłacić podatek?
Nie. Zapomogi z ZFŚS wypłacane w przypadku zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci są zwolnione z podatku.
Czy można otrzymać zapomogę pracowniczą bez ZFŚS?
Tak. Jeżeli w naszym przedsiębiorstwe nie działa ZFŚS, to pracodawca może udzielić zapomogi pracowniczej ze źródeł obrotowych.
Co jeśli pracownik nie może złożyć wniosku o zapomogę z ZFŚS?
Jeżeli pracownik nie może osobiście złożyć wniosku o zapomogę (np. z powodów zdrowotnych), to może o nią, w jego imieniu, wystąpić członek rodziny lub przełożony.

Komentarze

B
Opinia od:
Barbara

Czy opinia była przydatna?

0
Witam . Czy jeśli się stara o zapomogę oni wysyłają jakaś umowę ? 2024-05-06 19:15:29
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5