Mieszkanie dla Młodych 2023
akredo.plPomoc socjalna w PolsceŚwiadczenia socjalneWsparcie mieszkanioweMieszkanie dla Młodych - wszystko co trzeba wiedzieć

Mieszkanie dla Młodych - wszystko co trzeba wiedzieć

Mieszkanie dla Młodych nawiązuje nazwą do programu wsparcia rządowego, który zakładał uzyskanie kredytu bez wkładu własnego. Obecny program Mieszkanie dla Młodych łączy się z poprzednim, ponieważ skorzystać z niego mogą jedynie Ci, którzy skorzystali również poprzedniej wersji. Dziś jest to dofinansowanie do spłaty kredytu, które ma na celu zmniejszenie wartości kapitału pozostałego do spłaty kredytu, oraz obniżenie przyszłych rat.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 18.07.2023 r

Czym jest program Mieszkanie dla Młodych?

Mieszkanie dla Młodych jest aktualnie działającym program rządowym wiążącym się z programem o tej samej nazwie, który działał w latach 2013 - 2018. Z programu obecnego skorzystać mogą jedynie osoby, które uzyskały dofinansowanie do zakupu nieruchomości w poprzednim programie MdM. W tym momencie program Mieszkanie dla Młodych zakłada wsparcie, dofinansowanie do aktualnie spłacanego kredytu, który zaciągnięty został dzięki poprzedniemu programowi.

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych?

Z programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać jedynie beneficjenci poprzedniej wersji MdM. Nie wystarczy jednak posiadać kredytu hipotecznego, który zaciągnięty został w latach 2013 - 2018 przy wsparciu państwa. Dodatkowym wymogiem jest fakt pojawienia się kolejnego członka rodziny - przez narodziny lub przysposobieniem trzeciego lub kolejnego dziecka w gospodarstwie domowym. Co więcej, dziecko pojawić się musi w rodzinie nie później, niż w okresie do 5 lat od podpisania umowy kredytu. Żeby zatem uzyskać wsparcie od rządu, musimy posiadać kredyt zaciągnięty podczas działania poprzedniego programu MdM, oraz wychowywać co najmniej troje niepełnoletnich, lub pełnoletnich, uczących się dziedzi.

Na jakie cele może być przeznaczone dofinansowanie mieszkanie dla młodych?

Dofinansowanie Mieszkanie dla Młodych może być przeznaczone jedynie na spłatę części zobowiązania, które uzyskaliśmy dzięki poprzedniej wersji programu MdM. Jest to główne założenie programy MdM.

Warunki uzyskania dofinansowania z programu mieszkanie dla młodych

Aby móc uzyskać dofinansowanie rządowe w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, konieczne jest bycie beneficjentem poprzedniej wersji programu MdM, który obowiązywał w latach 2013 - 2018. Posiadanie kredytu hipotecznego, uzyskanego przy wsparciu rządu w ramach poprzedniej wersji programu Mieszkanie dla Młodych, jest warunkiem koniecznym, aby mieć szansę na wsparcie z aktualnego MdM.

Istnieje jeszcze jeden wymóg, aby móc uzyskać dofinansowanie rządowe. W ciągu 5 lat od podpisania umowy kupna nieruchomości, musi w rodzinie urodzić się, lub zostać przysposobione 3 lub kolejne dziecko. W ten sposób na utrzymaniu, w gospodarstwie domowym musi być troje niepełnoletnich dzieci, lub pełnoletnich ale wciąż uczących się.

Wysokość dofinansowania w programie mieszkanie dla młodych

Wartość dofinansowania w programie mieszkanie dla młodych to 5% wartości odtworzeniowej i jest liczona według wskaźnika, który obowiązywał jako podstawa do ustalenia wysokości udzielonego dofinansowania wkładu własnego. Oznacza to, że dostaniemy dofinansowanie do kredytu, które wyniesie 5% nominalnej wartości nieruchomości z momentu podpisania umowy. Program Mieszkanie dla Młodych stanowi konkretną formę wsparcia finansowego, czyli dopłatę do aktualnie spłacanego kredytu hipotecznego, zaciągniętego dzięki pomocy z poprzedniego programu MdM.

Jak uzyskać dofinansowanie z programu MdM

Aby uzyskać dofinansowanie z programu MdM, konieczna jest wizyta w placówce banku, który udzielił nam kredytu hipotecznego. Tam należy pozyskać wniosek oraz informację o niezbędnych do przedłożenia dokumentach. Po skompletowaniu wszystkiego, z uzupełnionym wnioskiem wracamy do banku w celu jego złożenia. Wniosek można złożyć maksymalnie do 6 miesięcy do pojawienia się w gospodarstwie domowym trzeciego lub kolejnego dziecka, jednak nie później niż w okresie do 5 lat od podpisania umowy kredytu podpartego poprzednim programem wsparcia rządowego - Mieszkanie dla Młodych.

Spłata kredytu z dofinansowaniem MdM

Wniosek o dofinansowanie z programu składamy w banku, który udzielił nam kredytu mieszkaniowego. Jednak ten przekazuje wniosek dalej, do Banku Gospodarstwa Krajowego, który podejmuje decyzję o przyznaniu finansowania lub nie. Jeśli klasyfikujemy się, aby uzyskać pomoc od państwa, bank BGK wypłaca środki wprost do banku udzielającego kredytu hipotecznego. Środki pokrywają część kapitału pozostałego do spłaty, co powoduje ponowne przeliczenie kosztów kredytu, a finalnie redukuje nadchodzące, pozostałe do spłaty raty.

Inne programy rządowe pomagające w zakupie mieszkania

Inne programy rządowe pomagające w zakupie mieszkania to:

  • Bon Mieszkaniowy,
  • Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy,
  • Mieszkanie bez wkładu własnego.

Osoby poszukujące własnego domu lub mieszkania mogą skorzystać z programów rządowych, których celem jest pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego czy w jego spłacie.

Program mieszkanie dla młodych - podsumowanie

Program Mieszkanie dla Młodych jest ciekawą inicjatywą rządu, która na swój sposób pomaga w spłacie kredytu hipotecznego. Niewątpliwym minusem aktualnego MdM jest fakt, że skorzystać z niego mogą jedynie osoby, które wcześniej już skorzystały z rządowego dofinansowania w poprzednim programie Mieszkanie dla Młodych, który działał w latach 2013 - 2018. Oczywiście inicjatywa spłaty części kapitału kredytu jest jak najbardziej korzystna i w dobie rosnącej inflacji oraz kosztów kredytów, pomocna, to szkoda, że dotyczyć może jedynie niewielkiej grupy osób. Wymagania stawiane wnioskującym nie są wygórowane, a dopłatę rząd, wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego rozdają dość chętnie. Więc jeśli skorzystaliście z poprzedniego programu MdM, w Waszej rodzinie pojawiło się trzecie lub kolejne dziecko, to z pewnością warto z takiej pomocy skorzystać.

Często zadawane pytania

Ile się czeka na wypłatę środków z programu MdM?
Na wypłatę środków z programu MdM czeka się do miesiąca. Bank BGK ma miesiąc na rozpatrzenie wniosku, jednak nie zajmuje to zwykle aż tak długo. Środki trafią na rachunek banku, który udzielił kredytu mieszkaniowego, niezwłocznie po wydaniu przez BGK decyzji o wsparciu.
Czy można zawiesić spłatę kredytu z mdm?
Nie, program MdM jest formą dofinansowania do kredytu, nie daje możliwości zawieszenia spłaty.
Czy można nadpłacić kredyt zaciągnięty w programie mdm?
Program MdM z założenia jest forma nadpłaty kredytu. Środki przyznane w ramach programu posłużą spłacie części kapitału kredytu mieszkaniowego.
Czy mieszkanie zakupione z MdM można wynająć?
Tak. Mieszkanie zakupione, nawet przy wsparciu rządu, jest własnością z jednej strony banku, do momentu całkowitej spłaty kredytu, z drugiej kredytobiorcy. Możliwość wynajęcia mieszkania w trakcie spłacania kredytu, zależne jest od zgody banku, który widnieje w księdze wieczystej jako jeden z właścicieli.
Czy po skorzystaniu z programu MdM można kupić drugie mieszkanie?
Tak, program MdM pomaga w spłacie aktualnie posiadanego zobowiązania. Jednak po uregulowaniu aktualnie posiadanego kredytu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby starać się o kolejny, na inną nieruchomość.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5