Potwierdzenie spłaty kredytu
akredo.plKredytySpłata kredytuPotwierdzenie spłaty kredytu

Potwierdzenie spłaty kredytu

Na życzenie klienta, bank może wyprodukować potwierdzenie spłaty kredytu. Dokument ten stanowi rzeczowy dowód spłaty zobowiązania, co może być pomocne przy przyszłej próbie wzięcia nowego kredytu.

Dominika Górska
Dominika Górska, 23.02.2023 r

Czym jest potwierdzenie spłaty kredytu?

Potwierdzenie spłaty kredytu jest pisemnym oświadczeniem potwierdzającym uregulowanie należności względem banku. Dokument ten stanowi formę dodatkowego zabezpieczenia, pozwalając pożyczkobiorcy na udowodnienie całościowej spłaty zobowiązań w przypadku nieporozumień czy niezgodności w bazach danych, oraz umożliwia wnioskowanie do rejestrów dłużników o usunięcie nieprawidłowego wpisu z bazy danych.

Potwierdzenie spłaty kredytu — elementy

Informacje zawarte w potwierdzeniu spłaty kredytu powinny umożliwić jednoznaczne zidentyfikowanie zobowiązania, którego spłata zostaje potwierdzona, oraz kredytobiorcy, który tej spłaty dokonał. Będą to więc informacje o szczegółach umowy oraz dane identyfikacyjne klienta:

  • Data zawarcia umowy pożyczkowej.
  • Wysokość spłaconego zobowiązania.
  • Jednoznaczne oznajmienie, że zobowiązanie zostało spłacone.
  • Imię, nazwisko, oraz PESEL kredytobiorcy.
  • Pieczątka i podpis uprawnionego pracownika banku.

Każdy bank posiada osobiste wzorce tego typu dokumentów, ponieważ nie zostały one ujednolicone prawnie. Jeżeli zależy nam na jakichś szczególnych informacjach, możemy poprosić o ich zawarcie we wniosku o wydanie potwierdzenia. Bank nie jest jednak zobowiązany spełnić nasze oczekiwania.

Kiedy potrzebne będzie potwierdzenie spłaty kredytu?

Potwierdzenie spłaty kredytu musisz zdobyć po spłacie kredytu hipotecznego. Dokument ten jest dowodem wymaganym przez sąd, aby skreślić hipotekę z księgi wieczystej nieruchomości.

Dokument ten nie jest niezbędny przy innych rodzajach zobowiązań, może jednak okazać się przydatny. Jeżeli zaszła jakaś nieścisłość, twoje zobowiązanie może widnieć jako aktywne w bazie dłużników, co zmniejszy twoją zdolność kredytową. Tego typu dokument pozwala natychmiastowo rozwiązać takie nieporozumienie, służąc jako dowód w sprawie pożyczkobiorcy.

Ponieważ potwierdzenie spłaty kredytu jednoznacznie świadczy o wypełnieniu umowy, posiadając ten dokument, możesz również pozbyć się poprzedniej dokumentacji. Liczne wyciągi bankowe i potwierdzenia przelewów za poprzednie raty spełniają to samo zadanie, zajmują jednak znacznie większą przestrzeń w szufladzie.

Jak uzyskać potwierdzenie spłaty kredytu — krok po kroku

Potwierdzenie wydawane jest na życzenie kredytobiorcy. W tym celu należy wykonać specjalny wniosek, który zobowiąże bank lub pożyczkodawcę do sporządzenia oświadczenia. Złożenie takiego dokument pomoże nam również upewnić się, że zobowiązanie zostało spłacone w całości. Jeśli w przeszłości powstały zaległości w spłacie, których nie byłeś świadom, bank poinformuje cię o tym, odrzucając wniosek.

Na stronie twojego banku powinien być dostępny wzór wniosku o udzielenie informacji o kredycie. Wiele instytucji, jak np. Alior Bank, posiada również specjalne opcje w swojej aplikacji mobilnej czy bankowości internetowe. W takim wypadku wystarczy wypełnić krótki formularz. Prośbę o wydanie potwierdzenia można złożyć również telefonicznie.

  1. Zaloguj się do aplikacji banku.
  2. Wejdź w zakładkę “kontakt”.
  3. Wybierz opcję “połącz” lub “zamów rozmowę” przy numerze kontaktowym, bądź zadzwoń na niego z telefonu. Jeżeli nie chcesz rozmawiać z przedstawicielem banku, wykorzystaj podany tam adres e-mail, wysyłając wiadomość z prośbą o wydanie potwierdzenia spłaty kredytu.

Koszt zaświadczenia o spłacie kredytu

Obecnie koszt zaświadczenia o spłacie kredytu waha się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, zależnie od banku i rodzaju zobowiązania. W przeszłości niektóre instytucje wymagały horrendalnych opłat za wyrobienie dokumentu. Wywodziło się to z mechanizmu, który zwiększał cenę dokumentu zależnie od długości trwania zobowiązania. W 2020 roku prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zareagował na ten stan rzeczy, nakładając karę 5 mln zł na Deutsche Bank oraz kończąc postępowania wyjaśniające wobec czterech innych banków. Obserwując ten tok zdarzeń, rynek zareagował znacznym zmniejszeniem kosztów tych usług.

W jakim czasie bank wydaje zaświadczenie o spłacie kredytu?

Potwierdzenie wydawane jest w okresie do 30 dniu od złożenia wniosku. Zwykle im starsze jest nasze zobowiązanie, tym dłużej będziemy czekać na wydanie potwierdzenia. Ma to związek z koniecznością sprawdzenia faktycznego stanu umowy przez pracowników banku.

Potwierdzenie spłaty kredytu - podsumowanie

Potwierdzenie spłaty kredytu to przydatny dokument który zabezpiecza nas przed błędami biurokracji. O ile dokument może być kosztowny, da nam spokój ducha ze świadomością, że możemy w każdej chwili udowodnić spłatę kredytu. Choć nie jest on niezbędny, warto wiedzieć, że możemy w każdej chwili uzyskać ten dokument.

Często zadawane pytania

Jak długo jest ważne potwierdzenie spłaty kredytu?
Potwierdzenie spłaty kredytu nie przedawnia się. Status spłaconego zobowiązania nie może ulec zmianie, tak więc oświadczenie banku, że dług został spłacony, nie straci ważności.
Jak długo przechowywać zaświadczenie o spłacie kredytu?
Zaświadczenie dobrze przechowywać na stałe, wkładając jej do teczki na dokumenty finansowe tak, abyś był w stanie je odnaleźć, jeśli kiedykolwiek okaże się potrzebne.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5