Euribor- najważniejsze informacje
akredo.plKredytyKredyt walutowyEURIBOR - co to jest i jak wpływa na kredyt walutowy?

EURIBOR - co to jest i jak wpływa na kredyt walutowy?

Oprocentowanie kredytów walutowych wciąż jest niższe niż tych udzielanych w złotówkach. Duży udział ma w tym wskaźnik EURIBOR, czyli bazowa stopa oprocentowania kredytów i depozytów na rynku europejskim. Przez lata utrzymująca się poniżej zera, obecnie zaczyna ostro rosnąć. Jak ustala się wskaźnik EURIBOR? Jaki wpływ ma na ratę walutowego kredytu hipotecznego? Jakie są prognozy dotyczące EURIBOR w 2023 roku? O tym i innych aspektach tego wskaźnika przeczytasz w tym artykule.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 05.01.2023 r

Czym jest EURIBOR?

Wskaźnik EURIBOR to stopa referencyjna oprocentowania kredytów oraz depozytów na rynku europejskim. Jest to stawka, po której banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze. Skrót EURIBOR rozwija się do Euro Interbank Offered Rate. Poza strefą euro stosuje się go także na Islandii, w Norwegii czy Szwajcarii.

Rodzaje EURIBOR

Tak jak inne wskaźniki międzybankowe EURIBOR ma różną wartość w zależności od tego, na jak długo zawierana jest umowa. EURIBOR publikowany jest więc w wielu wariantach:

  • EURIBOR SW - dla transakcji zawieranych na tydzień,
  • EURIBOR 2W - dla transakcji zawieranych na dwa tygodnie,
  • EURIBOR 1M - dla transakcji zawieranych na miesiąc,
  • EURIBOR 2M - dla transakcji zawieranych na dwa miesiące,
  • EURIBOR 3M - dla transakcji zawieranych na trzy miesiące,
  • EURIBOR 6M - dla transakcji zawieranych na sześć miesięcy,
  • EURIBOR 9M - dla transakcji zawieranych na dziewięć miesięcy,
  • EURIBOR 1Y - dla transakcji zawieranych na rok.

Jak ustala się EURIBOR?

Wysokość wskaźnika EURIBOR ustala się na podstawie danych pochodzących z 57 banków wchodzących w skład panelu EURIBOR. Banki te wskazują po jakiej stawce gotowe byłby pożyczyć środki innej instytucji finansowej. Następnie odrzuca się z nich 15% skrajnych wartości - tak najwyższych, jak i najniższych. Następnie zaś wylicza się średnią z pozostałych danych. Cały proces nadzoruje Komitet Sterujący, składający się z 10 członków wśród których znajdziemy niezależnych ekspertów oraz wieloletnich pracowników sektora bankowego.

Czym jest EURIBOR ujemny?

Wskaźnik EURIBOR może też przyjmować wartości ujemne. Czy oznacza to, że europejskie banki będą dopłacać swoim klientom za zaciąganie kredytów? Oczywiście nie. Stawka EURIBOR to tylko jedna ze składowych ostatecznego oprocentowania kredytu. Poza tym w jego skład wchodzi też marża czy prowizja banku. Jednak ujemna wartość wskaźnika EURIBOR może znacznie obniżyć ostateczne oprocentowanie kredytów, w niektórych przypadkach zmniejszając je wręcz do zera.

Jak EURIBOR wpływa na ratę kredytu walutowego?

Oprocentowanie kredytu walutowego składa się, jak już pisaliśmy, z kilku elementów. Najważniejszymi są marża banku oraz właśnie wskaźnik EURIBOR (czyli tzw. stopa bazowa). Stopa zmiennego oprocentowania kredytu walutowego zazwyczaj aktualizowana jest według stawki EURIBOR 3M lub EURIBOR 6M. Teoretycznie więc zmiana tych wskaźników powinna przełożyć się bezpośrednio na wysokość opłacanej przez nas raty. Jednak sposób w jaki wpłynie on na nasze miesięczne obciążenie może znacznie różnić się w zależności od zapisów umowy. Warto więc zapoznać się dokładnie z ustaleniami w niej zawartymi. W pewnym uproszczeniu - niższy EURIBOR oznacza niższą ratę, zaś jego wzrost przekłada się na większe miesięczne obciążenie naszego budżetu. W związku z tym, że wskaźnik EURIBOR przez lata utrzymywał się na niskim poziomie, obecnie eksperci spodziewają się jego wzrostów. Warto brać to pod uwagę w przypadku planowania zaciągania kredytu w europejskiej walucie.

Jak zmieniał się EURIBOR na przestrzeni lat?

Wskaźnik EURIBOR od lat notował rekordowo niskie wartości. W 2015 roku spadł nawet poniżej 0,0% i utrzymywał negatywne wartości aż do sierpnia 2022 roku (rekordowe -0,62% w Wigilię 2021 roku). Jednak od tego czasu odnotowujemy bardzo znaczny jego wzrost, a według ekspertów możemy spodziewać się utrzymania tego trendu również w kolejnym roku. Obecnie EURIBOR 3M wynosi 2,17%. Na poniższym wykresie przedstawiono wysokość wskaźnika EURIBOR od 01.01.2013 r. do 03.01.2023 r.:

Źródło: https://www.euribor-rates.eu/

EURIBOR - podsumowanie

Wskaźnik EURIBOR reguluje oprocentowanie kredytów i depozytów na międzynarodowym, europejskim rynku. Ustala w oparciu o dane z 57 banków stawka przez lata przyjmowała ujemne wartości. Obecnie jednak zaczęła gwałtownie rosnąć. To zaś wpływa na wysokość rat kredytów walutowych zaciągniętych w europejskiej walucie. Jednak wskaźnik EURIBOR wciąż jest znacznie niższy niż dotyczący kredytów w złotówkach WIBOR.

Często zadawane pytania

Czy EURIBOR jest taki sam dla wszystkich banków?
Tak. Jest to stawka obowiązująca wszystkie banki w strefie euro oraz banki spoza tej strefy, które udzielają kredytów w europejskiej walucie.
Gdzie najlepiej sprawdzić aktualny EURIBOR?
Chociaż oficjalnym miejscem publikowania aktualnych stawek EURIBOR jest strona internetowa Fédération Bancaire de L’Union Européenne w Brukseli (https://www.emmi-benchmarks.eu), to w praktyce jego wartość znajdziemy też na stronach internetowych banków czy magazynów branżowych.
Czy EURIBOR wpływa na oprocentowanie kont oszczędnościowych w obcej walucie i lokat walutowych?
Tak, jednak tylko w przypadku lokat i kont oszczędnościowych o zmiennym oprocentowaniu (w którego skład wchodzi EURIBOR). Niestety obecnie bardzo trudno znaleźć takie produkty na polskim rynku.
Jakie są prognozy na EURIBOR w 2023?
Większość ekspertów spodziewa się stałego wzrostu stawki EURIBOR w 2023 roku. Obecnie wynoszący ok. 2,2% wskaźnik do końca roku może osiągnąć nawet 3,5%. Spowodowane jest to sytuacją makroekonomiczną w Europie, która wciąż zmaga się z konsekwencjami pandemii oraz trwającą wojną w Ukrainie.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5