Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak oszczędzać i żyć szczęśliwie: opanuj swój budżet KROK PO KROKU

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,50 / 4 osób

Jak oszczędzać pieniądze i żyć szczęśliwie bez wyrzeczeń? Odmawianie sobie wszystkiego, w imię oszczędności, nie jest rozwiązaniem. Zarabiamy po to, by realizować swoje plany i marzenia. By wydawać. Jak to robić mądrze i z głową? Okazuje się, że do świadomego zarządzania domowym budżetem i szczęśliwego życia bez wyrzeczeń wystarczy kilka drobnych zmian w codzienności.

  1. Sprawdzone metody oszczędzania (wersje dla zdeterminowanych i opornych)
  2. Od czego zacząć przygodę z oszczędzaniem pieniędzy?
  3. Dlaczego sknerstwo nie popłaca?

Nie umiem oszczędzać: jak żyć?

Umówmy się – nie każdy ma naturalną zdolność do oszczędzania. Lekką ręką do pieniędzy pozbawiamy się rezerw i środków na czarną godzinę. I choć życie „na spontanie” jest zdecydowanie ciekawsze, by było również bezpieczne, nie może obejść się bez odrobiny zdrowego asekuranctwa. Jak powoli i bez rewolucji wdrożyć w codzienność nawyki, które pozwolą na efektywne generowanie oszczędności w domowym budżecie?

Jak szybko oszczędzić pieniądze: oszczędzanie słodkie jak tort

Jeśli jesteś z tych, co „jak postanowią, tak zrobią”, masz silną motywację i oczekujesz szybkich efektów, metoda na tort jest dla Ciebie. Jej sukces tkwi w prostocie. Wymaga jednak żelaznej konsekwencji. Ciekawy?

Oszczędzanie słodkie jak tort

Wszystkie przychody w miesiącu dziel sukcesywnie, jak kawałki tortu, według prostego modelu procentowego: 30% zarobków przeznacz na mieszkanie i wszystkie opłaty z nim związane (rata kredytu hipotecznego, czynsz, rachunki za wodę, prąd, gaz, internet, kablówkę, telefon itp). Kolejne 30 % wypłaty przelej niezwłocznie na konto oszczędnościowe lub lokatę długoterminową „nie do ruszenia”. To ważne, aby z tej formy oszczędzania środków „nie podbierać” na nadprogramowe wydatki. Zamrażamy i koniec.

Jeśli masz naprawdę silną wolę i jesteś superbohaterem w swoim domu, to także każde dodatkowe pieniądze w miesiącu (premie, dodatki, ekstra fuchy) kieruj niezwłocznie na lokatę lub konto „nie do ruszenia”. Wówczas oszczędności pojawią się jeszcze szybciej niż myślisz.

Co nam zostaje? 40% wypłaty przeznaczamy na życie codzienne i bieżące wydatki, wliczając w to jedzenie, kosmetyki, wyjścia z przyjaciółmi, wyjazdy i wszelkie drobne przyjemności. Prawda, że proste? Ta metoda gwarantuje błyskawiczną wręcz poprawę stanu oszczędności. Pozwala zweryfikować potrzeby mieszkaniowe (może się zdarzyć, że lokal w którym mieszkasz generuje zbyt wysokie opłaty – rozważyć wtedy trzeba, czy nie lepiej go wynająć, a samemu zamieszkać w mniejszym lub wynająć pokój do czasu poprawy sytuacji materialnej?). Po pierwszych miesiącach, gdy oszczędzanie metodą procentową wejdzie w nawyk, będziesz zaskoczony jak szybko potrafisz zaoszczędzić tak duże sumy pieniędzy.

Sprawdź o ile możesz obniżyć swoje raty:lub
Wypełnij wniosek

Jak oszczędzać pieniądze: oszczędzanie dla opornych

Gdy oszczędzanie w wersji radykalnej zanadto Cię przeraża, możesz spróbować wprowadzić do swojej codzienności drobne nawyki i małe zmiany, które w dłuższej perspektywie zaprocentują oszczędnościami. Pamiętaj jednak, że generowanie oszczędności wymaga poświęceń w każdej z wersji planu oszczędnościowego. Im są bardziej dotkliwe na początku, tym szybciej zaprocentują na koncie. Jeśli nie jesteś radykałem i zmiany w codzienności chcesz wprowadzać powoli – równie powoli (za to sukcesywnie) generować będziesz oszczędności. Bez obaw. Każda droga skutkuje dodatkowymi oszczędnościami. Kwestia na czym Ci bardziej zależy – czasie czy komforcie codziennego życia.

lub
Wypełnij wniosek

KROK 1: wyznacz sobie cel

Właściwa motywacja i jasny cel to połowa sukcesu w nauce oszczędzania. Bez względu na to, czy potrzebujesz sumy na wymarzone wakacje, sprzęt do nurkowania czy spłatę dotychczasowych zobowiązań (by wreszcie swobodnie odetchnąć), zapisz swój cel i umieść w widocznym miejscu w domu. Na lodówce, drzwiach wejściowych, tablicy inspiracji czy tapecie komputera. Wszędzie tam, gdzie będziesz często spoglądać. Gwarant, że będzie Ci łatwiej. Testowaliśmy.

Określ cel oszczędzania

KROK 2: zaplanuj i policz

Poświęć na to jedno popołudnie i podejdź do tematu uczciwie. Wypisz na kartce sumę dochodów. Na drugiej – wszystkie miesięczne wydatki, nie zapominając o kosztach jedzenia na mieście, wyjściach na kawę, prezentach dla bliskich, czy ubraniach kupowanych spontanicznie. Zapisuj wszystko i nie miej dla siebie litości. Na końcu podlicz i wyciągnij wnioski. Poważnie potrzebujesz tych wszystkich wydatków w jednym miesiącu? Może można obniżyć rachunki za prąd wymieniając żarówki na energooszczędne? Uważniej korzystać z energii w domu (może kino domowe nie musi „wisieć” na stand-by przez całą noc, a czajnik elektryczny możesz zamienić na klasyczny?). Przyjrzyj się wszystkiemu, co pochłania energię w Twoim domu i zminimalizuj zużycie tych sprzętów. Podobnie z wodą – bierz szybsze kąpiele, zakręcaj kran podczas szczotkowania zębów itd. Z oszczędzaniem jest jak ze zdrową dietą – trwałe efekty są widoczne powoli. Ale są. Ludzie zapominają o konsekwencji małych kroczków, które są kluczem do niemal każdego sukcesu!

biznesplan oszczędzania

 

KROK 3: żyj w zgodzie z własnymi potrzebami

Życie ponad stan to już dzisiaj standard. Chcemy lepiej wyglądać, bywać w modnych miejscach, mieć ładniejsze rzeczy. Poziom naszej „fajności” warunkują przedmioty i miejsca, którymi się otaczamy. Bierzemy kredyty na mieszkania o wyższym standardzie niż potrzebujemy, wakacje spędzamy za granicą, bo w Polsce „przecież obciach”. Sprzęty RTV i AGD „kupujemy” na raty, ratki, miniratki… Zapożyczamy się na ubrania i kosmetyki (płacąc kartą kredytową), w myśl zasady, że „boso, ale w ostrogach”, a do pierwszego damy radę na bułce z dżemem. Bez masła. Stańmy twarzą w twarz z faktami – czy na prawdę potrzebujemy tych wszystkich rzeczy z reklam i witryn sklepowych? Czy ich posiadanie sprawi, że będziemy szczęśliwi, spokojni, mądrzejsi? Serio? Przewartościowanie swoich potrzeb na nowo, uwzględniając aktualną sytuację ekonomiczną i życiową, pomoże nam określić nowe priorytety. I zaplanować nową lepszą strategię wydatków, dopasowaną do naszych i tylko naszych potrzeb.

jak mądrze wydawać

KROK 4: przyjrzyj się abonamentom

Co warto wiedzieć o abonamentach? Umowy wiążące nas długoterminowo, skonstruowane skomplikowanym językiem, z długimi okresami wypowiedzenia, nigdy nie będą sprzyjały oszczędnościom. Możliwość względnie szybkiego wypowiedzenia umowy, obligującej nas do jakichkolwiek opłat, to przede wszystkim swoboda w zarządzaniu własnymi finansami. Gdy nasz budżet przejściowo nie jest w dobrej kondycji, umowy za telefon, internet, telewizję kablową czy ponadprogramowe bonusy do nich dobrane możemy bardzo szybko skorygować i zmniejszyć względem aktualnych potrzeb i możliwości. Nie oszukujmy się. Z ilu kanałów w swojej kablówce tak na prawdę korzystasz? Czy do niektórych atrakcji nie wystarczy sam internet? I czy faktycznie dzwonisz do wszystkich tak często, że potrzebujesz droższego pakietu nielimitowanych rozmów? Przyjrzyj się prenumeratom, pakietom i wszelkim opłatom zbiorczym w swoim gospodarstwie domowym. Z pewnością redukując niektóre z nich będziesz w stanie wygenerować spore oszczędności.

Abonamenty do obniżenia

KROK 5: ogranicz karty płatnicze

Do minimum. Pamiętaj, że ich prowadzenie też kosztuje. Ogranicz się do posiadania jednej karty płatniczej (do swobodnego korzystania z wypłaty za pośrednictwem bankomatu, na wypadek zakupu biletów lotniczych itp.). Karty kredytowe spłać jak najszybciej i najlepiej zupełnie z nich zrezygnuj. Ich posiadanie rodzi potrzebę wydawania. Rozbudza możliwość zakupu wszystkiego, co w danej chwili przyjdzie nam do głowy. Spontanicznie i bez namysłu. A przecież po zrobieniu finansowego „rachunku sumienia” comiesięcznych wpływów i wydatków wiesz, czego potrzebujesz. I ile środków z wypłaty  faktycznie musisz na to poświęcić.

Karta płatnicza ograniczona

Z bankomatu korzystaj również rzadziej i ostrożniej. Po podziale wypłaty według metody tortowej (część na konto oszczędnościowe, część na mieszkanie, reszta na życie), wypłać jednorazowo kwotę przeznaczoną na bieżące wydatki w miesiącu i sukcesywnie wydzielaj tygodniówki na poszczególne wydatki. Dzięki tej prostej metodzie zawsze będziesz świadomy kwoty, którą masz danego dnia do dyspozycji. Łatwiej Ci będzie uniknąć pochopnych decyzji i uleganiu pokusom spontanicznych zakupów.

KROK 6: żyj lokalnie

Zakupy w mniejszych, lokalnych sklepikach to nie tylko wspieranie rodzimej gospodarki. To często zdecydowanie wyższa jakość produktów względem tych dostępnych w supermarketach. Spożywcze koncerny zlokalizowane w centrach handlowych, kuszą ponadprogramowymi zakupami. Jeśli czujesz, że na początku Twojej drogi do oszczędzania ciężko ci będzie oprzeć się mani kupowania, zwyczajnie unikaj tych miejsc. Warzywa i owoce kupuj na lokalnym bazarku. Pozostałe produkty spożywcze – w lokalnych sklepikach. Wypracuj sobie rytm zakupów spożywczych tak, aby stał się nawykiem. Nawet nie zauważysz kiedy będzie to dla ciebie zupełnie naturalne.

lokalne zakupy

KROK 7: sprzedaj to, czego nie potrzebujesz

Prosta sprawa, z której rzadko korzystamy. Dlaczego? Bo nam się nie chce. Przegląd szafy, niepotrzebnych mebli i sprzętów, może jakichś drobiazgów, zbytecznych ozdób. W każdym domu znajdzie się coś, bez czego spokojnie możemy się obejść. Nawet, jeśli sprzedamy przedmioty po cenie niższej, niż w momencie zakupu, to i tak zyskamy: miejsce, spokój, porządek i (bądź co bądź) trochę gotówki. Zdobyte w ten sposób środki od razu wrzućmy na konto oszczędnościowe. Niech sobie sumka rośnie.

porządki w oszczędnościach

KROK 8: naucz się gotować!

Jedzenie na mieście to jeden z decydujących czynników uniemożliwiających skuteczne oszczędzanie. Poza tym posiłki spożywane w pośpiechu nie sprzyjają zdrowiu. Przeorganizuj nieco plan dnia i znajdź kilka godzin w tygodniu na gotowanie. Przygotuj sobie posiłki na kilka dni, aby nie musieć gotować codziennie. Poznaj nowe przepisy na szybkie i zdrowe potrawy. Rozwiń się. Zaoszczędzisz tym samym spore sumy pieniędzy, poszerzysz horyzonty i wykształcisz nowe umiejętności. W dodatku zaczniesz się zdrowo odżywiać. Same plusy.

KROK 9: zbieraj piątki

Serio. Zacznij wrzucać monety pięciozłotówkowe do słoika i czekaj, aż się zapełni. „Piątki” z reszty w sklepie czy restauracji, drobne znalezione w kieszeni kurtki czy w spodniach do prania. Wyznacz sobie termin, do którego nie wolno Ci opróżnić słoika. Jeśli uda Ci się zapełnić „piątkami” cały słoik, zebrane w ten sposób środki przeznacz na… przyjemności. A co, przecież życie to nie tylko wyrzeczenia. I jak mówi pewien reklamowy slogan –  jesteś tego wart!

oszczędzaj bilon

Jak oszczędzać pieniądze: od czego zacząć oszczędzanie?

Jeśli już mamy jakąś sytuację kredytową w swojej historii i nie bardzo potrafimy zacząć przygodę z oszczędzaniem spłacając jednocześnie liczne zobowiązania, dobrym rozwiązaniem będzie konsolidacja kilku zobowiązań. Pozwoli nam to uzyskać jedną spójną (i w dodatku niższą niż suma zobowiązań) ratę kredytu, a także dodatkowe środki na przetrwanie trudnego okresu początków oszczędzania. Czytaj więcej o konsolidacji >>> Kredyt Konsolidacyjny: Co zyskujemy?

kredyt konsolidacyjny

Sprawdź o ile możesz obniżyć swoje raty:lub
Wypełnij wniosek

Wakacje kredytowe a karencja spłaty raty

Na gorszy czas w życiu klienta, wiele banków przewidziało w swojej ofercie furtkę, która pozwala na czasowe wakacje od spłaty rat kredytu. Rozwiązanie to pozwala zyskać czas na uporządkowanie przejściowo trudnej sytuacji ekonomicznej i lekki „oddech” od stresów związanych ze sztywnym harmonogramem spłaty. W zależności od banku, wakacje kredytowe można wynegocjować nawet do kilku miesięcy. Przywileje te obostrzone są jednak pewnymi konsekwencjami, jak np. dodatkową opłatą za ich udzielenie lub warunkującą przyznanie wakacji kredytowych obligatoryjną ilością spłaconych rat, np. dwunastu. Nie jest to też usługa „na żądanie” – każdy bank uzgadnia indywidualnie czas pomiędzy kolejnymi wakacjami w spłacie rat. Należy bardzo wnikliwie zapoznać się z ofertą każdego banku i wyciągnąć wnioski. Przyjrzeć się należy również zapisom umowy, które rozróżniają wakacje kredytowe od karencji w spłacie rat. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z odroczeniem spłaty całej raty kredytu, czyli raty kapitałowej razem z odsetkami. W przypadku karencji odroczenie spłaty w czasie dotyczy wyłącznie raty kapitałowej (bez odsetek). To znaczy, że odsetki w przypadku karencji płacone będą dalej, zgodnie z harmonogramem spłat.

wakacje kredytowe

Hardcorowe oszczędzanie: dlaczego dusigrosze nie są szczęśliwi?

Postawa „dusigrosza” na drodze do racjonalnego generowania oszczędności, nie jest ani niezbędna, ani w dobrym tonie. Powoli i bez rewolucji, wprowadzając kilka drobnych zmian w codziennym gospodarowaniu pieniędzmi, osiągniemy bardzo dobre efekty. Nie odbierając sobie tym samym całej urody życia, wszystkich przyjemności i drobnych radości. Życie nie polega jedynie na płaceniu rachunków. Warto o tym pamiętać i znaleźć zdrowy balans między oszczędzaniem a wydawaniem. I życiem szytym na własną miarę.

janek na kredycie

lub
Wypełnij wniosek

2016.11.22 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]