Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Zobowiązania finansowe osób starszych: jak pomóc swoim rodzicom zaplanować bieżące wydatki?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,00 / 2 osób

W dobie bankowości przez Internet, płatności BLIKiem, kartą lub telefonem, nawet podstawowe rachunki i opłaty mogą stać się kłopotliwe dla osób starszych. Tempo zmian i udogodnień zaskakuje często nawet młodzież. Jak pomóc rodzicom i dziadkom w organizacji podstawowych opłat w dobie współczesnej bankowości online?

Choć coraz większe grono osób starszych aktywnie korzysta z dobrodziejstw współczesnej technologii (telefony komórkowe, rozmowy przez Skype, płatności kartą), dla niektórych tempo zmian i rozwoju automatyzacji współczesnej bankowości staje się nie do przejścia. Z uwagi na to, że opłaty bieżących rachunków na poczcie wymagają nie tylko fizycznej obecności płatnika, ale i uiszczenia opłaty za przelew, dla osób starszych stają się z wiekiem po prostu kłopotliwe. Dodatkowo osoby starsze mają prawo czuć się pokrzywdzone – nie nadążając za szalonym tempem zmian technologicznych i opłat, coraz ponoszą konsekwencje „niedopasowania” do standardów współczesnej bankowości. Czytaj też: Czy można być za młodym lub za starym na kredyt?

 

Opłaty w starszym wieku

 

Wraz z wiekiem słabnie koncentracja i pamięć. Osoby starsze mogą zapominać o tym, o czym kiedyś bez problemu pamiętały. Trudnością staje się zapamiętanie podstawowej listy zakupów, dozowanie leków czy terminy umówionych spotkań. Konieczność cyklicznego dokonywania opłat i rachunków to kolejna rzecz do pamiętania, która dodatkowo (z uwagi na ilość i wysokość) może też rozdrażniać, wpływając na pogorszenie stanu zdrowia. Do tego brak planowego regulowania opłat i rachunków niesie ze sobą liczne opłaty dodatkowe, na które przeciętnego rencistę lub emeryta zwyczajnie nie stać (opłata za uiszczanie rachunku za prąd lub wodę na poczcie waha się od 0,99-2,50 zł). Prowadzenie konta w banku dla możliwości przelania nań emerytury lub renty, również jest poddane opłacie (nawet kilkunastu złotych miesięcznie – w skali roku suma ta wystarczyć może na opłatę kwartalnego rachunku za prąd!). Zlecenie przynoszenia emerytury seniora bezpośrednio do jego domu przez listonosza wiąże się z obciążeniem finansowym w wysokości 1,5% wypłacanej kwoty (minimum 5 zł). Sumarycznie kwoty opłat wcale nie są bagatelne, zwłaszcza przy niekiedy skandalicznie niskich kwotach emerytur i rent. Odpowiednio więc zorganizowane płatności seniora pomogą mu w oszczędzeniu relatywnie sporej sumy. Tak jak z każdą inną czynnością, tak i z ułatwieniem dokonywania przelewów i opłat warto przyjść z pomocą naszym starszym bliskim.

 

Opłaty w starszym wieku

Czytaj też: Ile oszczędności powinniśmy mieć w wieku 20, 30, 40, 50 lat?

 

Jak pomóc zaplanować opłaty rachunków osobom starszym?

 

Najwięcej problemów osobom starszym przysparza samo pamiętanie i bezpośrednie dokonywanie opłat bieżących – rachunków za prąd, gaz, wodę, telefon, czynsz. Każdy z rachunków ma inny termin, inny sposób naliczania (np. miesięczny, dwumiesięczny, kwartalny i inne) oraz miejsce, w jakim można go uiścić. Ilość druków, opłat i miejsc może być przytłaczająca dla starszej osoby. Chcąc uchronić rodziców lub dziadków przed niepotrzebnymi prowizjami wynikającymi z opłat pocztowych oraz odciążyć ich z konieczności pamiętania o tym mało przyjemnym obowiązku, oto co możesz dla nich zrobić:

 

 • Wyliczcie wspólnie miesięczną kwotę pokrywającą niezbędne zobowiązania (rachunki za media i niezbędne opłaty ”na życie”),
 • Załóż rodzicom lub dziadkom bezpłatne, internetowe, dobrowolne konto bankowe (np. jedno z dedykowanych osobom starszym kont dla seniora). Wybierz bank o stabilnej pozycji i renomie, z oddziałami w terenie tak, by w razie czego osoba starsza miała możliwość zapytania o wszelkie niejasności tradycyjną metodą, czyli twarzą w twarz. Zwróć też uwagę, czy wybrany przez Ciebie bank przeszkolił swoich pracowników z uwzględnieniem potrzeb osób starszych. Cierpliwość i czas wymagany na załatwienie sprawy finansowej w banku przez osobę starszą powinien być dla niej komfortowy.
 • Przelewaj na nie stałą kwotę, pozwalającą na opłatę wszystkich comiesięcznych rachunków, przy czym:
  – możesz przekierować tam wpłaty emerytur, lub
  – możesz wspomóc rodziców lub dziadków partycypując w kosztach, lub
  – możesz uzgodnić z nimi kwotę, którą z ich wpływów będziesz im przelewać na konto (jeśli wolą otrzymywać emeryturę tradycyjną drogą, mają do tego prawo).
 • Zapisz stałych odbiorców przelewów (operatorów gazu, wody, prądu, telefonii komórkowej, Internetu itd.) i ustaw comiesięczne, automatyczne przelewy na określone kwoty.
 • Jeśli spłacają jakieś zobowiązania ratalne, sprawdź za pomocą jednej rozmowy telefonicznej z konsultantem Akredo możliwości konsolidacji tych opłat i zmniejszenia miesięcznej raty do spłaty.

 

Na co zwrócić uwagę zakładając konto dla seniora?

 

Osoby starsze nie mają potrzeby dokonywania licznych operacji bankowych, skupiając się głównie na procedurze wpłaty i wypłaty z konta. Dlatego czynnikiem wiodącym przy wyborze konta dla osoby starszej powinien być brak opłat za te właśnie czynności – wpłaty i wypłaty z konta. Darmowe powinno być też samo prowadzenie konta (jak ma to w ofercie np. Bank Pocztowy i jego Pocztowe Konto Zawsze Darmowe). Argumentem wpływającym na komfort osoby starszej dysponującej własnym kontem jest także polski kapitał banku (większe zaufanie), duża liczba punktów wypłaty (praktycznie na każdej poczcie – osoby starsze nie wierzą pinom i bankomatom) i personel obeznany ze specyfiką obsługi osób starszych.

lub
Wypełnij wniosek

Oprócz Banku Pocztowego, ciekawe propozycje dla seniorów przedstawiają także Getin Bank (Konto Słoneczne), BZ WBK (Konto Aktywni 50+) oraz Alior Bank (Konto Alior Rachunki bez Opłat).

W większości nie pobierają opłat za wpłaty i wypłaty z konta, jeśli stała wpłacana kwota pochodzi z tytułu renty lub emerytury. Charakteryzują się też dużą liczbą punktów stacjonarnych i darmowymi wyciągami papierowymi, dostarczanymi wprost do domu. Z ciekawszych udogodnień dla seniora, wspomniane konto Alior Banku umożliwia bezpłatne opłacanie rachunków za wszystkie media (prąd, gaz, mieszkanie, inne) w dowolnej placówce tego banku.

 

Jak pomóc rodzicom

 

Starość nie jest przyjemnością, dlatego odciążając osoby starsze z uporczywych obowiązków dnia codziennego, trudnych do wykonywania z uwagi na galopujący rozwój techniki, zapewniamy im komfort codzienności, na który zasługują.


lub
Wypełnij wniosek

 

2017.10.12 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]