Akredo Sp. z o. o. kontakt@akredo.pl 0.00
ul. Poznańska 7/3 Warszawa Mazowieckie 00-680 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Zobowiązania finansowe osób starszych: jak pomóc swoim rodzicom zaplanować bieżące wydatki?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,00 / 2 osób

W dobie bankowości przez Internet, płatności BLIKiem, kartą lub telefonem, nawet podstawowe rachunki i opłaty mogą stać się kłopotliwe dla osób starszych. Tempo zmian i udogodnień zaskakuje często nawet młodzież. Jak pomóc rodzicom i dziadkom w organizacji podstawowych opłat w dobie współczesnej bankowości online?

Choć coraz większe grono osób starszych aktywnie korzysta z dobrodziejstw współczesnej technologii (telefony komórkowe, rozmowy przez Skype, płatności kartą), dla niektórych tempo zmian i rozwoju automatyzacji współczesnej bankowości staje się nie do przejścia. Z uwagi na to, że opłaty bieżących rachunków na poczcie wymagają nie tylko fizycznej obecności płatnika, ale i uiszczenia opłaty za przelew, dla osób starszych stają się z wiekiem po prostu kłopotliwe. Dodatkowo osoby starsze mają prawo czuć się pokrzywdzone – nie nadążając za szalonym tempem zmian technologicznych i opłat, coraz ponoszą konsekwencje „niedopasowania” do standardów współczesnej bankowości. Czytaj też: Czy można być za młodym lub za starym na kredyt?

 

Opłaty w starszym wieku

 

Wraz z wiekiem słabnie koncentracja i pamięć. Osoby starsze mogą zapominać o tym, o czym kiedyś bez problemu pamiętały. Trudnością staje się zapamiętanie podstawowej listy zakupów, dozowanie leków czy terminy umówionych spotkań. Konieczność cyklicznego dokonywania opłat i rachunków to kolejna rzecz do pamiętania, która dodatkowo (z uwagi na ilość i wysokość) może też rozdrażniać, wpływając na pogorszenie stanu zdrowia. Do tego brak planowego regulowania opłat i rachunków niesie ze sobą liczne opłaty dodatkowe, na które przeciętnego rencistę lub emeryta zwyczajnie nie stać (opłata za uiszczanie rachunku za prąd lub wodę na poczcie waha się od 0,99-2,50 zł). Prowadzenie konta w banku dla możliwości przelania nań emerytury lub renty, również jest poddane opłacie (nawet kilkunastu złotych miesięcznie – w skali roku suma ta wystarczyć może na opłatę kwartalnego rachunku za prąd!). Zlecenie przynoszenia emerytury seniora bezpośrednio do jego domu przez listonosza wiąże się z obciążeniem finansowym w wysokości 1,5% wypłacanej kwoty (minimum 5 zł). Sumarycznie kwoty opłat wcale nie są bagatelne, zwłaszcza przy niekiedy skandalicznie niskich kwotach emerytur i rent. Odpowiednio więc zorganizowane płatności seniora pomogą mu w oszczędzeniu relatywnie sporej sumy. Tak jak z każdą inną czynnością, tak i z ułatwieniem dokonywania przelewów i opłat warto przyjść z pomocą naszym starszym bliskim.

 

Opłaty w starszym wieku

Czytaj też: Ile oszczędności powinniśmy mieć w wieku 20, 30, 40, 50 lat?

 

Jak pomóc zaplanować opłaty rachunków osobom starszym?

 

Najwięcej problemów osobom starszym przysparza samo pamiętanie i bezpośrednie dokonywanie opłat bieżących – rachunków za prąd, gaz, wodę, telefon, czynsz. Każdy z rachunków ma inny termin, inny sposób naliczania (np. miesięczny, dwumiesięczny, kwartalny i inne) oraz miejsce, w jakim można go uiścić. Ilość druków, opłat i miejsc może być przytłaczająca dla starszej osoby. Chcąc uchronić rodziców lub dziadków przed niepotrzebnymi prowizjami wynikającymi z opłat pocztowych oraz odciążyć ich z konieczności pamiętania o tym mało przyjemnym obowiązku, oto co możesz dla nich zrobić:

 

 • Wyliczcie wspólnie miesięczną kwotę pokrywającą niezbędne zobowiązania (rachunki za media i niezbędne opłaty ”na życie”),
 • Załóż rodzicom lub dziadkom bezpłatne, internetowe, dobrowolne konto bankowe (np. jedno z dedykowanych osobom starszym kont dla seniora). Wybierz bank o stabilnej pozycji i renomie, z oddziałami w terenie tak, by w razie czego osoba starsza miała możliwość zapytania o wszelkie niejasności tradycyjną metodą, czyli twarzą w twarz. Zwróć też uwagę, czy wybrany przez Ciebie bank przeszkolił swoich pracowników z uwzględnieniem potrzeb osób starszych. Cierpliwość i czas wymagany na załatwienie sprawy finansowej w banku przez osobę starszą powinien być dla niej komfortowy.
 • Przelewaj na nie stałą kwotę, pozwalającą na opłatę wszystkich comiesięcznych rachunków, przy czym:
  – możesz przekierować tam wpłaty emerytur, lub
  – możesz wspomóc rodziców lub dziadków partycypując w kosztach, lub
  – możesz uzgodnić z nimi kwotę, którą z ich wpływów będziesz im przelewać na konto (jeśli wolą otrzymywać emeryturę tradycyjną drogą, mają do tego prawo).
 • Zapisz stałych odbiorców przelewów (operatorów gazu, wody, prądu, telefonii komórkowej, Internetu itd.) i ustaw comiesięczne, automatyczne przelewy na określone kwoty.
 • Jeśli spłacają jakieś zobowiązania ratalne, sprawdź za pomocą jednej rozmowy telefonicznej z konsultantem Akredo możliwości konsolidacji tych opłat i zmniejszenia miesięcznej raty do spłaty.

 

Na co zwrócić uwagę zakładając konto dla seniora?

 

Osoby starsze nie mają potrzeby dokonywania licznych operacji bankowych, skupiając się głównie na procedurze wpłaty i wypłaty z konta. Dlatego czynnikiem wiodącym przy wyborze konta dla osoby starszej powinien być brak opłat za te właśnie czynności – wpłaty i wypłaty z konta. Darmowe powinno być też samo prowadzenie konta (jak ma to w ofercie np. Bank Pocztowy i jego Pocztowe Konto Zawsze Darmowe). Argumentem wpływającym na komfort osoby starszej dysponującej własnym kontem jest także polski kapitał banku (większe zaufanie), duża liczba punktów wypłaty (praktycznie na każdej poczcie – osoby starsze nie wierzą pinom i bankomatom) i personel obeznany ze specyfiką obsługi osób starszych.

Oprócz Banku Pocztowego, ciekawe propozycje dla seniorów przedstawiają także Getin Bank (Konto Słoneczne), BZ WBK (Konto Aktywni 50+) oraz Alior Bank (Konto Alior Rachunki bez Opłat).

W większości nie pobierają opłat za wpłaty i wypłaty z konta, jeśli stała wpłacana kwota pochodzi z tytułu renty lub emerytury. Charakteryzują się też dużą liczbą punktów stacjonarnych i darmowymi wyciągami papierowymi, dostarczanymi wprost do domu. Z ciekawszych udogodnień dla seniora, wspomniane konto Alior Banku umożliwia bezpłatne opłacanie rachunków za wszystkie media (prąd, gaz, mieszkanie, inne) w dowolnej placówce tego banku.

 

Jak pomóc rodzicom

 

Starość nie jest przyjemnością, dlatego odciążając osoby starsze z uporczywych obowiązków dnia codziennego, trudnych do wykonywania z uwagi na galopujący rozwój techniki, zapewniamy im komfort codzienności, na który zasługują.


Zapisywanie danych

Proszę czekać. Dane są zapisywane

Proszę wypełnić brakujące dane

Proszę wypełnić brakujące pola przed wysłaniem zgłoszenia.

Zamknij [x]
Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]
Akceptuję wszystkie oświadczenia woli, Regulamin oraz Politykę Prywatności
Zapoznałem/-am się z treścią Regulaminu i Polityki Prywatności
Zgadzam się na przetwarzanie więcej >>
Zgadzam się na kontakt doradcy więcej >>
Zgadzam się na przekazywanie więcej >>
Upoważnienie do weryfikacji BIK więcej >>
Upoważnienie do weryfikacji BIG więcej >>

 

2017.10.12 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]