SwatchPay to kolejne już urządzenie z funkcją transakcji zbliżeniowych. Działający w oparciu o technologię NFC zegarek firmy Swatch nie potrzebuje internetu, ani nawet baterii, abyśmy mogli zapłacić za zakupy. Czytaj dalej i dowiedz się wszystkiego o SwatchPay.
Czym są płatności zegarkiem?
Płatności zegarkiem to jedna z kilku dostępnych form płatności mobilnych. Metoda ta wykorzystuje technologię bezprzewodowego przesyłu danych. W uproszczeniu polega na zbliżeniu zegarka - tak samo jak karty - do terminala. Po prostu wykorzystywane jest do tego inne urządzenie (nośnik danych).
Chociaż płatności zegarkiem wyglądają bardzo nowocześnie, to wykorzystują technologię, która jest znana od dawna. Jedyną różnicą jest fakt, że aby zacząć dokonywać płatności smartwatchem, należy aktywować kartę w zegarku. Trzeba też pamiętać, że płatność zegarkiem w Polsce jest uzależniona od tego, czy dany bank oferuje taką możliwość. Obecnie coraz więcej banków uwzględnia w swojej ofercie tego typu rozwiązania.
Jak działają płatności zegarkiem?
Płacenie zbliżeniowo telefonem jest możliwe dzięki technologii bezprzewodowego przesyłu danych na odległość do 20 centymetrów (NFC). Za pomocą tej technologii można połączyć się nie tylko z terminalami płatniczymi, ale też zestawami głośnomówiącymi czy słuchawkami bezprzewodowymi. NFC sprawia, że zegarek zmienia się w wirtualny portfel (wcześniej należy zainstalować w nim odpowiednią aplikację i podać dane karty płatniczej). Trzeba także aktywować NFC w swoim urządzeniu.
Jak korzystać z płatności zegarkiem?
Do płatności zegarkiem potrzebne są:
- odpowiedni zegarek – musi posiadać moduł NFC i być kompatybilny z technologią płatności zbliżeniowych,
- karta płatnicza - konieczna do stworzenia wirtualnego portfela,
- odpowiednią aplikację powiązaną z tą metodą płatności - potrzebna będzie do zarządzania niektórymi funkcjami zegarka, dodania karty płatniczej.
Zanim zaczniemy używać zegarka, należy sprawdzić, jakie metody płatności obsługuje wybrany bank. Następnie trzeba zweryfikować, czy posiadany zegarek wspiera daną metodę płatności. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie w telefonie aplikacji powiązanej z wybraną metodą płatności i powiązanie zegarka z telefonem. W telefonie należy dodać kartę płatniczą. Aby zainstalować aplikację, należy wejść w wyszukiwarkę sklepu z aplikacjami i wybrać tę właściwą (np. Garmin Connect lub Fitbit), a następnie kliknąć “zainstaluj”. Reszta procesu dzieje się automatycznie.
Gdy już przejdziemy proces instalacji i wpiszemy dane karty w aplikację, wystarczy wybrać się na zakupy i podczas płatności zbliżyć zegarek do terminala - do momentu, aż usłyszymy charakterystyczny dźwięk płatności. W zależności od ustawień może być wymagana autoryzacja, np. kodem albo palcem. Ponadto wiele banków oferuje możliwość płacenia za pomocą kodu BLIK - może się on pojawić na wyświetlaczu zegarka, a wtedy cała transakcja odbywa się właśnie BLIK-iem.
Jak wybrać zegarek do płatności zbliżeniowych?
Przede wszystkim należy wybrać zegarek, który posiada funkcję płatności zbliżeniowych (musi posiadać antenę NFC). Następnie należy wziąć pod uwagę dostępne metody płatności zegarkiem oraz to, jakie urządzenia oferują taką możliwość. Metodami płatności mogą być np. Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, FitBit Pay, Xiaomi Pay czy SwatchPAY!. Bardzo ważne - należy sprawdzić, czy bank, w którym klient posiada konto, obsługuje daną metodę płatności.
Bezpieczeństwo płatności zegarkiem
Płacenie zegarkiem jest uważane za bezpieczne - wręcz za jedną z najbezpieczniejszych płatności mobilnych. Jeśli zegarek zostanie skradziony, można zablokować kartę z poziomu aplikacji w telefonie. Ponadto transakcje są chronione poprzez proces tokenizacji.
Oznacza to, że dane kart są chronone tzw. tokenem - numer karty jest nim zastępowany. To unikalny, losowo wygenerowany numer, który służy do realizowania płatności. Dzięki temu dane karty są bezpieczne. Dane mogą być także chronione przez kod, który ustawia się przy przy tworzeniu wirtualnego portfela w smartwatchu. Mimo wszystko warto zabezpieczyć zegarek przed nieautoryzowanym użyciem - wgrać odpowiedni program antywirusowy.
Wady i zalety płatności zegarkiem
Płacenie zegarkiem dobrze sprawdza się do dokonywania drobnych płatności. To wygodne rozwiązanie, ale jak każda płatność mobilna ma też pewne wady. Jednak warto zauważyć, że lista plusów płacenia smartwatchem jest dłuższa niż lista minusów.
Zalety płatności zegarkiem:
- szybkość,
- wygoda,
- prostota,
- swoboda - brak konieczności zabierania portfela z domu,
- bezpieczeństwo.
Wady płatności zegarkiem:
- konieczność kupna odpowiedniego smartwatcha - nie każdy inteligentny zegarek posiada możliwość płatności mobilnych. Przed zakupem zegarka należy się upewnić, że posiada on łączność NFC,
- konieczność udostępnienia danych karty - aby móc płacić za zakupy zegarkiem należy uruchomić usługę zewnętrznego dostawcy, np. Google Pay,
- koszty - inteligentne zegarki nie należą do najtańszych.
Płatności zegarkiem - podsumowanie
Płatności zegarkiem są szybkie i wygodne, chociaż wymagają wcześniejszego przygotowania. Jednak po zainstalowaniu aplikacji i powiązaniu karty ze smartwatchem płatności mobilne stają się proste jak nigdy wcześniej. Dodanie karty płatniczej powoduje powstanie wirtualnego portfela - to właśnie ta karta będzie obciążana wykonywanymi transakcjami. Warto pamiętać, że także i tu obowiązują ograniczenia narzucone przez banki. Płatności do 50 zł są autoryzowane automatycznie, ale przy większych zakupach trzeba podać kod PIN. Płatność za pomocą zegarka jest możliwa dzięki technologii bezprzewodowego przesyłu danych na odległość do 20 centymetrów (NFC). Dlatego każdy zegarek, który ma służyć do płatności, musi być wyposażony w antenę NFC - inaczej nie spełni założonej funkcji.