Płatności zegarkiem - Fitbit Pay. Jak działa usługa Fitbit Pay?
akredo.plPłatnościPłatności mobilinePłatności zegarkiemPłatności zegarkiem - Fitbit Pay. Jak działa usługa Fitbit Pay?

Płatności zegarkiem - Fitbit Pay. Jak działa usługa Fitbit Pay?

Szybka kawa na mieście, kupno biletu, opłata za parking - teraz nie trzeba już szukać karty, aby zapłacić za drobne sprawy. Wystarczy wyciągnąć rękę ze smartwatchem i zbliżyć ją do terminala. Jest to możliwe dzięki usłudze Fitbit Pay, działającej za pomocą technologii bezprzewodowego przesyłu danych NFC. Jak działa i jak korzystać z Fitbit Pay? Wyjaśniamy to krok po kroku!

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 25.11.2022 r

Czym jest Fitbit Pay?

Fitbit Pay to system płatności mobilnych, który umożliwia dokonywanie transakcji bezgotówkowych i gotówkowych tzw. inteligentnymi zegarkami oraz opaskami fitness (smartband). Jest nieco mniej popularny niż np. Garmin Pay, ale tak samo jak ta usługa posiada dobrą funkcjonalność i możliwości.

Jak działa Fitbit Pay?

Usługa Fitbit Pay wykorzystuje technologię bezprzewodowego przesyłu danych na odległość do 20 cm. W praktyce wygląda to tak, że wystarczy przyłożyć zegarek do terminala (tak samo jak kartę płatniczą) i cały proces dzieje się automatycznie. Nie trzeba mieć przy sobie portfela ani telefonu. To idealne rozwiązanie dla wszystkich zabieganych osób, które lubią oszczędzać czas podczas wykonywania prostych czynności. Klient ma dostęp do wszystkich wykonanych operacji. Transakcje wykonane za pomocą Fitbit Pay są widoczne w historii operacji w serwisie transakcyjnym i w aplikacji mobilnej.

Jak korzystać z Fitbit Pay?

Podstawą jest posiadanie:

 • kompatybilnego z usługą zegarka,
 • telefonu,
 • konta w banku i karty płatniczej.

Są one niezbędne do procesu instalacji i konfiguracji Fitbit Pay. Jak to zrobić na smartfonie?

 • Należy znaleźć ją w sklepie, a następnie kliknąć “Zainstaluj”. Aplikacja zadziała na telefonach z systemem Android lub iOS.
 • Następnie trzeba utworzyć aplikację i wybrać opcję Wallet.
 • System poprosi nas o ustawienie czterocyfrowego hasła, które aktywuje wirtualny portfel.
 • Kolejnym krokiem jest dodanie karty płatniczej - należy wprowadzić jej dane (spokojnie, są bezpieczne), a potem zaakceptować zasady i warunki rejestracji karty wirtualnej.
 • Należy potwierdzić dodanie karty, wpisując kod uwierzytelniający, który otrzymamy SMS-em.

Po przejściu tego procesu można przejść do płatności zegarkiem. Jak to zrobić, wykorzystując Fitbit Pay?

 • Trzeba nacisnąć i przytrzymać (przez dwie sekundy) lewy przycisk na wyświetlaczu zegarka. Jeśli ekran płatności się nie wyświetla, należy przesunąć do niego palcem.
 • Gdy pojawi się monit, należy wpisać kod PIN do zegarka. Wtedy karta domyślna pojawi się na ekranie. Można ją w każdej chwili zmienić na inną podpiętą do usługi.
 • Aby zapłacić, trzeba zbliżyć zegarek do terminala na odległość nie większą niż 20 cm.
 • Jeśli płatność się powiedzie, zegarek wibruje i na jego ekranie pojawi się potwierdzenie.

Przez 24 godziny można płacić zegarkiem bez ponownego wpisywania hasła. Wyjątkiem jest sytuacja, w której użytkownik w tym czasie zdejmie zegarek. Wtedy przy następnej płatności będzie musiał ponownie aktywować portfel wpisując hasło.

Funkcje i możliwości Fitbit Pay

Usługa Fitbit Pay działa z kartami kredytowymi i debetowymi Visa. Płacąc zegarkiem za pomocą Fitbit Pay korzysta się ze wszystkich zalet dodanej karty płatniczej. Fitbit Pay umożliwia płatności zbliżeniowe oraz wypłatę gotówki w bankomatach. Zegarkiem z usługą Fitbit Pay nie można płacić przez internet. Przykładowe zegarki kompatybilne z Fitbit Pay to Sense, Versa 3, Versa 2, Versa Special Edition, Ionic, Charge 3 Special Edition, Charge 4 and Charge 5. Do jednego urządzenia można dodać kilka kart.

Ile kosztuje korzystanie z Fitbit Pay?

Dokonywanie płatności zbliżeniowych jest darmowe. Jednak już wypłata gotówki z bankomatu może zostać obciążona kosztem zgodnym z taryfą opłat danego banku. Ponadto dużym wydatkiem jest kupno samego urządzenia, na którym zostanie zainstalowana usługa Fitbit Pay. Średnia cena inteligentnego zegarka dobrej jakości to kilkaset złotych.

Banki współpracujące z Fitbit Pay

FitBit Pay jest dostępny dla klientów:

 • Alior Banku, 
 • Banku BPS, 
 • Banku Pekao, 
 • BNP Paribas, 
 • Credit Agricole, 
 • mBanku, 
 • Nest Banku, 
 • Santander Bank Polska, 
 • Spółdzielczej Grupy Bankowej.

Lista banków współpracujących z Fitbit Pay cały czas się powiększa. Przed kupnem odpowiedniego urządzenia oraz pobraniem aplikacji należy sprawdzić, czy bank, w którym posiadamy konto, obsługuje ten system płatności.

Bezpieczeństwo Fitbit Pay

Korzystanie z Fitbit Pay jest bezpieczne. Po pierwsze każda transakcja Fitbit Pay wymaga użycia osobistego czterocyfrowego kodu PIN w celu dodatkowej ochrony. po drugie numer podpiętej karty i tożsamość właściciela nie są udostępniane sprzedawcy. Rzeczywisty numer karty nie są przechowywany na zegarku– zamiast tego używany jest unikalny numer tokena.

Wady i zalety Fitbit Pay

Czy warto korzystać z Fitbit Pay? W odpowiedzi na to pytanie może pomóc porównanie listy zalet i wad tego rozwiązania.

Zalety usługi Fitbit Pay:

 • wygoda,
 • szybkość,
 • łatwy dostęp,
 • bezpieczeństwo transakcji.

Wady usługi Fitbit Pay:

 • konieczność kupna kompatybilnego urządzenia w stosunkowo wysokiej cenie,
 • konieczność wpisywania kodu autoryzacyjnego co 24h.

Fitbit Pay - podsumowanie

Usługa Fitbit Pay jest obecna w Polsce od października 2018 r. Umożliwia płatności zbliżeniowe i wypłatę gotówki z bankomatów tym użytkownikom, którzy posiadają wybrane modele inteligentnych zegarków oraz którzy zainstalowali darmową aplikację Fitbit Pay. Funkcjonalność usługi kierowana jest do osób aktywnych. Korzystanie z zegarka w tym przypadku nie wymaga posiadania telefonu ani karty płatniczej. Należy jednak pamiętać, że są one niezbędne przy procesie rejestracji i konfiguracji. Fitbit Pay posiada listę zalet, która sprawia, że warto sprawdzić, czy i w naszym przypadku to rozwiązanie się sprawdzi.

 

Często zadawane pytania

Czy z Fitbit Pay można korzystać bez dostępu do internetu?
Tak. Podobnie jak wtedy, gdy używamy zwykłej karty płatniczej, nie musimy posiadać dostępu do internetu.
Tak. Podobnie jak wtedy, gdy używamy zwykłej karty płatniczej, nie musimy posiadać dostępu do internetu.
Nie, używanie usługi wymaga tylko posiadania zegarka, jednak najpierw trzeba skonfigurować w smartfonie swój wirtualny portfel.
Czy można wypłacać gotówkę w bankomacie za pomocą usługi Fitbit Pay?
Tak. Każda wypłata gotówki w bankomacie jest potwierdzana PIN-em. Opłaty za wypłaty z bankomatów są zgodne z wysokością prowizji podanych dla karty podpiętej do płatności mobilnych.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5