SwatchPAY!
akredo.plPłatnościPłatności mobilinePłatności zegarkiemPłatności zegarkiem - SwatchPay. Jak działa usługa SwatchPay?

Płatności zegarkiem - SwatchPay. Jak działa usługa SwatchPay?

Coraz więcej powstaje urządzeń, które mają nam ułatwić codzienne życie. Jednym z nich jest SwatchPay, czyli zegarek firmy Swatch, który posiada możliwość płatności NFC. Nie potrzebujesz już fizycznej karty, ani nawet mieć w kieszeni telefonu. Teraz za wszystko zapłacić możesz zegarkiem firmy Swatch z funkcją SwatchPay. Prosty w obsłudze zegarek stanowi doskonałą alternatywę dla standardowych płatności zbliżeniowych. Dowiedz się, jak działa SwatchPay.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 01.02.2023 r

Czym jest SwatchPAY!?

SwatchPay to nic innego, jak możliwość dokonywania transakcji zbliżeniowych za pomocą zegarka marki Swatch. Firma wprowadziła na rynek całą masę standardowych czasomierzy, które posiadają do tego możliwość płatności zbliżeniowych. Polega to na podpięciu do zegarka konkretnej karty płatniczej i wykorzystywanie jej na tej samej zasadzie, na której działa choćby Google Pay. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie banki współpracują z SwatchPay i nie każdą kartę płatniczą można do SwatchPay podpiąć.

Jak działa SwatchPAY!

SwatchPay w swoim działaniu jest bardzo prostym sprzętem. W pierwszej kolejności konieczne będzie pobranie na swój telefon aplikacji SwatchPay. Aplikacja dostępna jest w sklepie Google Play dla użytkowników telefonów z Androidem, oraz w AppStore dla telefonów korzystających z systemu iOS. Kolejnym krokiem jest rejestracja w aplikacji, a następnym podpięcie karty płatniczej. Należy pamiętać, że do zegarka możemy dodać tylko jedną kartę. Chcąc dodać inna kartę, musimy odpiąć aktualnie połączoną z zegarkiem kartę.

Jak korzystać z SwatchPAY

SwatchPay z podpiętą kartą działa zbliżeniowo, tak jak telefon, czy fizyczna karta. Obsługuje płatności w formie zbliżeniowej. Nie potrzebujemy wyciągać karty, czy telefonu z kieszeni, ale za zakupy bez problemu zapłacimy założonym na nadgarstek zegarkiem. Płatności do 100 zł możemy dokonać bez konieczności podawania PINu. Wszystkie transakcje powyżej 100 zł muszą być dodatkowo autoryzowane kodem PIN. Limity transakcji w telefonie są limitem transakcji ustalonych do karty. Telefon nie potrzebuje połączenia z internetem poza momentem podpinania karty poprzez aplikację.

Funkcje i możliwości Swatch PAY!

SwatchPay to normalny zegarek, więc jego podstawową funkcją jest pokazywanie czasu. Powstał jednak z myślą o płatnościach zbliżeniowych, więc jest to jego kolejna funkcja. I na tym możliwości SwatchPay się kończą. Zegarek, poza byciem standardowym czasomierzem z opcją płacenia zbliżeniowo nie ma nic więcej do zaoferowania. W dodatku problematyczne dla niektórych może być to, że obsługuje jednorazowo tylko jedną podpiętą kartę. Jest to mało praktyczne, kiedy używamy na co dzień więcej niż jednej karty.

Ile kosztuje korzystanie z Swatch Pay?

Samo korzystanie ze SwatchPay jest usługą bezpłatną. Aplikacja jest darmowa i dostępna w Google Play i AppStore. Zegarek nie potrzebuje również połączenia z internetem, aby móc dokonywać transakcji. Wychodzi więc na to, że korzystanie nie kosztuje nic, poza standardowym kosztem eksploatacji tego typu urządzenia. Jednak czasomierz trzeba wcześniej nabyć, ale ceny zegarków SwatchPay nie są wcale wygórowane. Najtańsze modele zegarków SwatchPay kupimy już za niewiele ponad 300 złotych, a większość oscyluje w okolicach 400 - 600 złotych. Jak widać sam zakup też nie jest wydatkiem, na który niewielu może sobie pozwolić.

Banki współpracujące z Swatch Pay

Choć liczba banków współpracujących ze SwatchPay nie jest duża, to z czasem się powiększa ich ilość, tak jak ilość obsługiwanych kart. W tym momencie ze SwatchPay współpracuje 7 polskich bankków komercyjnych, a są to:

 • Alior Bank,
 • BNP Paribas,
 • Credit Agricole,
 • mBank,
 • Nest Bank,
 • PKO BP,
 • VeloBank,

Bezpieczeństwo SwatchPay

Telefon działa w protokole NFC, więc zapewnia wysoki standar bezpieczeństwa. Karta podpięta do telefonu nie jest wykorzystywana w formie karty, ale pojedynczej transakcji, która jest tokenizowana. Połączenie między zegarkiem a terminalem ustanawiane jest w ułamkach sekund, a całość transakcji trwa może około sekundy, co powoduje, że nie da się transakcji przekierować, ani przechwycić danych w tak krótkim czasie, co znacząco podnosi atuty bezpieczeństwa transakcji. Co ciekawe, zegarek nawet nie potrzebuje baterii, aby ustanowić połączenie z terminalem i dokonać płatności, więc nawet bez portfela, bez telefonu i z rozładowanym zegarkiem z funkcją SwatchPay, możemy sfinalizować zakup.

Wady i zalety Swatch Pay

Zalety SwatchPay:

 • Bardzo krótki czas połączenia zegarek - terminal,
 • Działa pomimo rozładowanej baterii,
 • Bezpieczne transakcje,
 • Cena zegarków nie jest za wysoka,
 • Wiele modeli do wyboru.

Wady SwatchPay:

 • Możliwość podpięcia tylko jednej karty,
 • Po za płatnościami zbliżeniowymi zegarek nie ma innych funkcji.

SwatchPay - podsumowanie

SwatchPay to ciekawe i stylowe rozwiązanie dla osób, które chcą płacić zbliżeniowo, ale nie lubią nosić ze sobą portfela z kartami, czy za każdym razem wyciągać telefonu z kieszeni. Jest to wygodny i prosty, a do tego bardzo bezpieczny sposób płacenia zbliżeniowo. Choć SwatchPay obsługuje tylko jedną kartę, to jest niezwykle przydatnym i praktycznym gadżetem. Do tego nie wymaga wydawania ponad 1000 złotych jak w przypadku innych SmartWatchy, które posiadają multum funkcji, z których na co dzień się nie korzysta. Proste i zadowalające wzory zegarków z funkcją płatności zbliżeniowych może nie jest szczytem zdobyczy technologicznych, ale jest przydatnym gadżetem, ułatwiającym codzienne zakupy.

Często zadawane pytania

Czy ze SwatchPay można korzystać bez dostępu do internetu?
Tak, SwatchPay nie potrzebuje połączenia z internetem aby połączyć się z terminalem i sfinalizować płatność.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5