Płatności zegarkiem - Garmin Pay. Jak działa usługa Garmin Pay?
akredo.plPłatnościPłatności mobilinePłatności zegarkiemPłatności zegarkiem - Garmin Pay. Jak działa usługa Garmin Pay?

Płatności zegarkiem - Garmin Pay. Jak działa usługa Garmin Pay?

Jak płacić zegarkiem przy użyciu usługi Garmin Pay i na czym polega ta technologia? Dowiedz się więcej na temat Garmin Pay - czym jest, jak działa i jak z niej korzystać. Poznaj wady i zalety tego rozwiązania, a następnie zdecyduj, czy płatności Garmin Pay są dla ciebie.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 25.11.2022 r

Czym jest Garmin Pay?

Garmin Pay to jeden z mobilnych systemów płatniczych, opracowane z myślą o osobach, które cenią sobie swój czas i są w ciągłym ruchu. Z Garmin Pay można korzystać wszędzie, gdzie możliwa jest opcja płatności zbliżeniowej. Technologia Garmin Pay umożliwia zrobienie zakupów bezpośrednio po zbliżeniu nadgarstka z urządzeniem wielofunkcyjnym (smartwatchem). Zegarek musi być kompatybilny z usługą Garmin. Dzięki temu rozwiązaniu można przyśpieszyć proces płacenia rachunku bez potrzeby szukania telefonu, portfela, karty czy gotówki. Aby korzystać z usługi, nie trzeba mieć przy sobie nic innego - wystarczy inteligentny zegarek.

Jak działa Garmin Pay?

Usługa Garmin Pay działa dzięki technologii NFC (Near Field Communication). Technologia ta umożliwia bezprzewodowy przesył danych na odległość nie większą niż 20 cm. Pozwala zatem na dwukierunkową komunikację zegarek-terminal. Do prawidłowego działania Garmin Pay konieczne jest wcześniejsze zainstalowanie aplikacji Garmin Connect Mobile w telefonie, a następnie stworzenie wirtualnego portfela. Choć może to brzmieć skomplikowanie, w rzeczywistości aplikacja po pobraniu sama prowadzi użytkownika przez cały proces.

Jak korzystać z Garmin Pay?

Obsługa usługi Garmin Pay jest prosta i intuicyjna. Najpierw należy ściągnąć na swój telefon aplikację Garmin Connect Mobile. Następnie trzeba:

 • uruchomić aplikację,
 • wcisnąć kartę Więcej,
 • kliknąć w sekcję Urządzenia Garmin,
 • wybrać odpowiadający nam model zegarka,
 • zaznaczyć opcję Konfiguruj Garmin Pay,
 • przejść proces konfiguracji, wpisując dane z karty (opcja Utwórz Portfel).

W ten sposób stworzymy wirtualny portfel połączony z wybraną kartą płatniczą. Aby sprawdzić, czy Garmin Pay jest kompatybilny z wybranym przez nas urządzeniem, kartą albo bankiem, w którym mamy konto, należy kliknąć na niebieski link pomocy umieszczonego na dole ekranu (“Sprawdź, czy usługa Garmin Pay obsługuje Twoją kartę płatniczą”).

A jak wygląda płatność za pomocą zegarka z usługą Garmin Pay? Aby zapłacić zegarkiem za pomocą tej technologii, należy:

 • wybrać i przytrzymać na smartwatchu przycisk akcji, aby wyświetlić główne menu,
 • nacisnąć ikonę wirtualnego portfela i wprowadzić czterocyfrowy kod dostępu,
 • wybrać kartę - o otwarciu portfela automatycznie pojawi się ostatnio używana, ale można ją każdej chwili możemy przełączyć na inną (jeśli też została dodana do usługi),
 • zbliżyć nadgarstek z zegarkiem do terminala.

Jeśli transakcja przebiegnie prawidłowo, zewnętrzna krawędź tarczy pulsometru zaświeci się na zielono, a po zakończeniu płatności powróci do domyślnego koloru. Ważne! Użytkownik zegarka zostanie poproszony o podanie hasła po każdym ponownym założeniu zegarka lub po upływie doby. Z kolei trzy nieprawidłowe próby wprowadzenia kodu dostępu zablokują wirtualny portfel na zegarku.

Funkcje i możliwości Garmin Pay

Usługa Garmin Pay umożliwia płatności zbliżeniowe wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, a nawet wypłatę gotówki w bankomacie. Jest także bezpieczna dzięki procesowi tokenizacji. Numer zarejestrowanej karty nie jest przechowywany na urządzeniu, ani na serwerach Garmin. Same zegarki Garmin posiadają jeszcze znacznie bardziej rozbudowaną funkcjonalność, natomiast Garmin Pay jest oddzielną usługą.

Ile kosztuje korzystanie z Garmin Pay?

Aplikacja Garmin Pay jest darmowa. Banki nie wprowadzają dodatkowych opłat za korzystanie z tej formy płatności. Jednak koszt zegarków Garmin może być zniechęcający - jest to wydatek na poziomie od ok. 200 do 2500 euro. Dlatego jeśli chcemy korzystać z zegarka tylko do płatności zbliżeniowych, to może być to nieopłacalne. W przypadku chęci wykorzystywania wszystkich funkcji zegarka Garmin warto się zastanowić nad kupnem tego urządzenia.

Banki współpracujące z Garmin Pay

Płatności mobilne Garmin Pay można znaleźć w Alior Banku, Banku Millennium, Banku Pekao, Banku Pocztowym, BNP Paribas, Banku BPS, Credit Agricole, Getin Banku, ING Banku Śląskim, mBanku, Nest Banku, PKO BP i Santander Bank Polska. Do usługi Garmin Pay można dodawać debetowe i kredytowe karty płatnicze oznaczone logo Mastercard i Visa.

Bezpieczeństwo Garmin Pay

Numery posiadanych kart nie są przechowywane na zegarku ani na serwerach Garmin. Nie są także widoczne dla sprzedawcy podczas realizacji transakcji. Oznacza to, że numer podpiętej karty jest bezpieczny i nikt nie może go wykorzystać. Jak to możliwe? Karty płatnicze podpinane są do aplikacji Garmin Connect Mobile przy użyciu tokenów. Numer widoczny na karcie zastępowany jest innym ciągiem liczb. Tak powstaje token, który powiązany jest tylko z jednym zegarkiem.

Oczywiście użytkownik zawsze jest zobowiązany dbać o bezpieczeństwo swoich danych. Dlatego przed dodaniem karty jest proszony o ustawienie czterocyfrowego kodu dostępu do wirtualnego portfela. Kod można zmienić w aplikacji w dowolnym momencie, ale należy do traktować na równi z PIN-em i dbać o jego tajność.

Wady i zalety Garmin Pay

Płatności zbliżeniowe Garmin Pay zyskują coraz większą popularność w Polsce. Użytkownicy doceniają m.in. wygodę, jaką oferuje im Garmin Pay oraz szeroki pakiet dodatkowych usług dostępnych na zegarkach firmy Garmin.

Zalety usługi Garmin Pay:

 • wygoda,
 • szybkość,
 • bezpieczeństwo,
 • brak konieczności wyjmowania portfela czy karty do płatności.

Wady usługi Garmin Pay:

 • konieczność kupna stosunkowo drogiego urządzenia, aby móc korzystać z płatności Garmin Pay,
 • trudność w prawidłowym wprowadzeniu PIn-u - cyfry umożliwiające wprowadzanie kodu do karty umieszczone wokół okrągłej tarczy smartwatcha są małe.

Garmin Pay - podsumowanie

Usługa Garmin Pay to wygodne i szybkie płatności zbliżeniowe. Wystarczy zbliżyć zegarek do terminala płatniczego i (jeśli trzeba) potwierdzić transakcję kodem PIN. Nie wszystkie banki współpracują z Garmin Pay, więc przed kupnem zegarka i próbą konfiguracji wirtualnego portfela warto sprawdzić, czy nasz bank znajduje się na liście kompatybilnych z tą usługą. Do korzystania z Garmin Pay nie trzeba mieć telefonu ani karty, jednak podczas instalacji i konfiguracji będą one potrzebne. Garmin Pay jest bezpiecznym rozwiązaniem. Karty płatnicze są podpinane do aplikacji za pomocą tokenów. Proces tokenizacji sprawia, że dane karty są niewidoczne dla osób postronnych.

 

Często zadawane pytania

Czy z Garmin Pay można korzystać bez dostępu do internetu?
Dostęp do internetu potrzebny jest jedynie podczas rejestracji karty.
Czy do korzystania z Garmin Pay potrzebny jest telefon?
Nie, z Garmin Pay można korzystać bez telefonu. Będzie on potrzebny tylko podczas instalowania aplikacji oraz jej konfiguracji przed pierwszym użyciem zegarka.
Czy można wypłacać gotówkę w bankomacie za pomocą usługi Garmin Pay?
Tak, jest to możliwe, ale wypłata gotówki przy użyciu zegarka Garmin i Garmin Pay może zostać obciążona - i zazwyczaj jest - opłatą zgodną z cennikiem właściwym dla danego rodzaju karty podłączonej do aplikacji oraz banku.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5