Czym jest certyfikat inwestycyjny?
Certyfikat inwestycyjny jest jednym z rodzajów papierów wartościowych, który emitowany jest przez zamknięte, specjalistyczne zamknięte oraz mieszane Fundusze Inwestycyjne. Certyfikat inwestycyjny jest przede wszystkim potwierdzeniem dla jego posiadacza o udziale w aktywach danego funduszu, co równoznaczne jest z nabyciem przez niego praw do współwłasności tego właśnie funduszu. Certyfikat inwestycyjny może być imienny oraz na okaziciela. W przypadku certyfikatu inwestycyjnego imiennego jego nabywca otrzymuje go w formie dokumentu, z kolei w momencie nabycia certyfikatu inwestycyjnego na okaziciela nabywca zostaje zapisany w rejestrze uczestników danego funduszu.
Czym jest FIZ?
FIZ jest skrótem oznaczającym Fundusz Inwestycyjny zamknięty. Jest to instytucja, przez którą emitowany jest certyfikat inwestycyjny. Certyfikaty inwestycyjne FIZ dzielą się na publiczne i niepubliczne i zawsze są na okaziciela, w związku z czym ich nabywca zostanie zapisany w rejestrze uczestników danego funduszu. Zasady funkcjonowania FIZ sporządza się poprzez akt notarialny i zawiera ważne informacje, takie jak:
- Kluczowe informacje o funduszu,
- Czas jego trwania,
- Dane depozytariusza,
- Dane osób, które wykonują ważne działania na rzecz funduszu,
- Określony cel inwestycyjny,
- Politykę inwestycyjną,
- Wysokość wpłat na certyfikaty inwestycyjne,
- Sprecyzowany sposób, w jaki dokonywane będą wpłaty na certyfikaty inwestycyjne,
Określona maksymalna wysokość kosztów, jakie zostaną poniesione przez fundusz.
Sposoby określania wartości certyfikatów inwestycyjnych
Na mocy nowelizacji ustawy z 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła, że wartość jednego niepublicznego certyfikatu nie może być niższa 40 000 euro, w przypadku jednego publicznego certyfikatu wartość oscyluje na około kilka tysięcy złotych. Wycena notowanego na giełdzie certyfikatu inwestycyjnego na okaziciela przeprowadzana jest każdego dnia na sesjach giełdowych. Co więcej, emitent powinien dokonać taką wycenę przynajmniej 3 razy w ciągu miesiąca oraz dodatkowo siedem dni przed zanim zacznie się przyjmowanie zapisów na certyfikaty kolejnej emisji, oraz w dniu, w którym będą one wykupywane.
Wykup certyfikatów inwestycyjnych
Z racji tego, że certyfikat inwestycyjny jest jednym z rodzajów papierów wartościowych, cena jego wykupu równa się wartości aktywów netto funduszu i przypada na certyfikat inwestycyjny, zgodnie z wyceną aktywów z dnia wykupu. Certyfikaty inwestycyjne są umarzane zawsze w momencie, gdy fundusz inwestycyjny zamknięty dokona ich wykupu. W związku z tym FIZ może wykupić te certyfikaty inwestycyjne, które sam wyemitował, o ile tylko będzie to odnotowane w jego statucie. Status w tym przypadku jest bardzo istotny, ponieważ to on określa terminy i sposób, w jaki dokonywane jest ogłoszenie o wykupie certyfikatów, a także precyzuje tryb i warunki wykupywania certyfikatów inwestycyjnych.
Certyfikaty inwestycyjne - podsumowanie
Certyfikat inwestycyjny jest papierem wartościowym, który wydawany jest na dwa sposoby: imiennie i na okaziciela. Notowane na giełdzie mogą być jedynie te certyfikaty inwestycyjne, które są związane z konkretną osobą. Certyfikaty, które są emitowane przez FIZ, czyli instytucję zamkniętego funduszu inwestycyjnego są zawsze papierami, które są na okaziciela, ich forma jest zdematerializowana i obowiązkowo należy je wprowadzić do publicznego obrotu. Wycena notowanego na giełdzie certyfikatu inwestycyjnego na okaziciela przeprowadzana jest każdego dnia na sesjach giełdowych przez emitenta i musi być przez niego dokonana przynajmniej 3 razy w ciągu miesiąca. W przypadku wykupu certyfikatów inwestycyjnych warto mieć na uwadze, że ich cena zawsze równa się wartości aktywów netto, zgodnie z wyceną aktywów z dnia wykupu.
Komentarze