Portfel kryptowalutowy Ledger Nano S
akredo.plOszczędnościInwestycjeKryptowalutyPortfele kryptowalutPortfel sprzętowy Ledger Nano S - najbezpieczniejsza metoda zabezpieczania kryptowalut

Portfel sprzętowy Ledger Nano S - najbezpieczniejsza metoda zabezpieczania kryptowalut

Portfel kryptowalutowy to narzędzie niezbędne do zabezpieczania kluczy prywatnych. Korzysta z niego każdy posiadacz kryptowalut. Ledger Nano S jest przykładem portfela sprzętowego. Portfel w postaci sprzętowej charakteryzuje się najwyższym poziomem bezpieczeństwa wśród aplikacji służących do zabezpieczania kryptowalut. Jest tak, ponieważ umożliwia on przechowywanie klucza prywatnego w trybie offline. Gdy narzędzie jest całkowicie odłączone od internetu, posiadacz kryptowalut nie musi przejmować się potencjalnym atakiem hakerskim. Ledger Nano S oferuje najbezpieczniejszy sposób magazynowania kluczy prywatnych. Fizyczne urządzenie wiąże się jednak z koniecznością jednorazowego zakupu w celu aktywacji portfela. Cena za portfel kryptowalutowy może zniechęcić inwestorów posiadających niewielkie oszczędności. Portfel Ledger Nano S został wypuszczony do sprzedaży w 2016 roku. Za stworzenie sprzętu odpowiada firma Ledger zarządzana przez prezesa Pascala Gauthiera.

Rafał Maternik
Rafał Maternik, 28.06.2023 r

Czym jest portfel Ledger Nano S?

Ledger Nano S jest portfelem kryptowalutowym do odbioru i wysyłania kryptowalut. Podobnie jak internetowe aplikacje, portfel sprzętowy służy do zabezpieczenia kluczy prywatnych. Różnica polega na tym, że portfel sprzętowy jest odłączony od internetu. Dlatego posiadaczowi nie grozi ryzyko utraty danych wskutek ataku hakera.

Zanim zaczniemy korzystać z portfela sprzętowego, musimy wyposażyć się w odpowiednie urządzenie. Model Ledger Nano S w oficjalnej dystrybucji producenta z USA kosztuje 59 dolarów. Niestety sklepy pośredniczące na terenie naszego kraju sprzedają urządzenia z nieco wyższą prowizją. Jeżeli chcemy zamówić Ledger'a w Polsce, musimy liczyć się z wydatkiem ponad 400 złotych.

Poziom bezpieczeństwa portfela Ledger Nano S

Poziom bezpieczeństwa portfela Ledger Nano S jest bardzo wysoki, co jest głównym powodem, dla którego użytkownicy decydują się na ten portfel sprzętowy. Utrata kryptowalut najczęściej ma miejsce w dwóch przypadkach. Albo użytkownik źle zabezpieczył swój klucz prywatny, albo przechowywał kryptowaluty za pośrednictwem giełdy kryptowalutowej lub kantoru, który niespodziewanie zakończył swoją działalność. Takie nagłe zakończenie działalności przez instytucję kryptowalutową użytkownicy nazywają określeniem "Rug Pull" (co sugeruje wyciągnięcie komuś dywanu spod nóg). Jeżeli w momencie zamknięcia giełdy przechowujemy na niej swoje kryptowaluty, może okazać się, że straciliśmy je na zawsze.

Dlatego wiele osób stawia na dodatkowe zabezpieczenie w postaci portfela, który jest odłączony od internetu. W tym przypadku, aby niepowołana osoba ukradła nasze środki, musiałaby posiadać fizyczny portfel, PIN zabezpieczający urządzenie oraz dodatkowe hasło do aplikacji. Użytkownicy Ledgera podczas konfiguracji portfela otrzymują 24-wyrazową frazę seed i czterocyfrowy PIN.

W 2020 roku reputacja firmy Ledger ucierpiała za względu na wyciek danych bazy klientów. Przez lukę w serwisie Shopify dane tysięcy klientów kupujących portfel Ledger Nano S zostały ujawnione w nieznanych źródłach. Chociaż wyciek danych osobowych nie naraził portfela sprzętowego na niebezpieczeństwo, zewnętrzne firmy poznały numery telefonów, maile oraz imiona i nazwiska klientów Ledgera. Od tej pory środowisko użytkowników kryptowalut nieprzychylnie spogląda na dostawcę urządzeń.

Stopień prywatności portfela Ledger Nano S

Stopień prywatności portfela Ledger Nano S jest wysoki. Jak już wcześniej zaznaczyliśmy w poprzednim akapicie, firma ucierpiała ze względu na wyciek danych klientów 2020 roku. Oczywiście udostępnienie bazy danych nie było celowym działaniem Ledgera. Była to luka wykorzystana przez ataki phishingowe. Od tamtej pory firma dokłada wszelkich starań do tego, aby odzyskać zaufanie klientów. Nadal pracują nad portfelami sprzętowymi, a w 2022 roku stworzyli nową wersję portfela sprzętowego o zwiększonej pojemności Ledger Nano S Plus.

Ustawienia i użytkowanie portfela Ledger Nano S

Konfiguracja portfela nie powinna sprawić nikomu problemów. Po zakupie urządzenia wystarczy pobrać aplikację firmową o nazwie Ledger Live. Wybieramy opcję konfiguracji nowego portfela i przechodzimy przez standardowy proces. Ledger Nano S jest urządzeniem przyjaznym dla początkujących inwestorów. Ledger cieszy się całkiem dobrymi opiniami. Wyjątkiem jest wyciek danych klientów Ledgera w 2020 roku. Pomijając ten incydent, firma prosperuje bez większych problemów.

Portfel Ledger Nano S - opłaty

Model Nano S kosztuje na stronie producenta 59 dolarów. W odróżnieniu od tradycyjnych portfeli internetowych, podczas zakupu portfela sprzętowego musimy liczyć się z jednorazową opłatą. Wysyłanie kryptowalut za pośrednictwem urządzenia wymaga uiszczenia standardowych prowizji sieciowych.

Zalety i wady portfela Ledger Nano S

Zalety portfela Ledger Nano S:

  • Możliwość zabezpieczenia ponad 5500 kryptowalut;
  • Klucz prywatny jest przechowywany w trybie offline;
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa.

Wady portfela Ledger Nano S:

  • Opłata za portfel;
  • Nie wspiera mobilnych aplikacji.

Portfel kryptowalutowy Ledger Nano S - podsumowanie

Ledger Nano S jest przykładem prostego w obsłudze portfela sprzętowego. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o inwestorach, którzy chcą dodatkowo zabezpieczyć swoje kryptowaluty, przenosząc klucze prywatne na dyski offline. Gdyby nie kłopot z wyciekiem bazy danych klientów w 2020 roku, firma Ledger z pewnością cieszyłaby się nieskazitelną opinią. Tymczasem ich usługi pozostawiły pewien niesmak w gronie entuzjastów kryptowalut.

Często zadawane pytania

Jakie kryptowaluty zabezpieczymy za pomocą urządzenia Ledger Nano S?
Za pomocą Ledger Nano S zabezpieczymy ponad 5000 kryptowalut. Należą do nich między innymi: Bitcoin; Ethereum; Ripple; Cosmos; Chainlink; Dogecoin; Stellar; Cardano; USD Coin; Monero.
Czy warto korzystać z portfeli sprzętowych?
Tak, pod warunkiem, że nasze oszczędności pod postacią kryptowalut znacznie przekraczają wartość portfela. W przeciwnym wypadku dodatkowe zabezpieczenia oferowane przez portfel sprzętowy nie mają sensu.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5