Portfel kryptowalutowy Electrum
akredo.plOszczędnościInwestycjeKryptowalutyPortfele kryptowalutElectrum - jeden z najstarszych portfeli kryptowalut

Electrum - jeden z najstarszych portfeli kryptowalut

Portfel kryptowalutowy jest oprogramowaniem do zabezpieczania kluczy prywatnych i publicznych użytkownika kryptowalut. Za jego pomocą wysyłamy i odbieramy cyfrowe tokeny. Electrum powstał w 2011 roku. Stworzył go programista Thomas Voegtlin. Opublikował kod źródłowy portfela, dzięki czemu od tamtej pory nad udoskonaleniami oprogramowania mogło pracować wielu niezależnych deweloperów. Portfel ten należy do grupy oprogramowań niepowierniczych. Korzystając z Electrum, sami odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych kluczy oraz fraz zabezpieczających.

Rafał Maternik
Rafał Maternik, 28.06.2023 r

Czym jest portfel Electrum?

Electrum to portfel kryptowalutowy, który umożliwia użytkownikowi zaszyfrowanie kluczy prywatnych. Klucze przechowywane na Electrum można w dowolnym momencie eksportować i używać również na innych portfelach kompatybilnych z bitcoinem. Podczas zakładania portfela otrzymamy frazę mnemoniczną (tak zwany seed). Dzięki niej uzyskamy dostęp do portfela na dowolnym oprogramowaniu kompatybilnym z blockchainem bitcoina.

Electrum oferuje także integrację z portfelami sprzętowymi. Użytkownik może w dowolnym momencie dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo swoich środków. Portfel ma proste menu, zajmuje niewiele miejsca na dysku i obsługuje technologię lightning network.

Poziom bezpieczeństwa portfela Electrum

Poziom bezpieczeństwa portfela Electrum jest wysoki. Portfel Electrum jest niepowierniczym oprogramowaniem. Użytkownik sprawuje pełną kontrolę nad swoimi kluczami prywatnymi. Dodatkowym zabezpieczeniem jest korzystanie z dwuetapowej weryfikacji podczas zatwierdzania transakcji. Jeżeli jednak hasło i dwuetapowa weryfikacja nie wystarczą, osoby wymagające większego poziomu bezpieczeństwa mogą zintegrować aplikację Electrum z fizycznym portfelem sprzętowym.

Electrum jest oprogramowaniem typu open source. Tysiące niezależnych programistów zweryfikowało jego działanie na przestrzeni lat. Podczas korzystania z Electrum należy pamiętać o tym, że aplikacja nie obsługuje automatycznych aktualizacji. Dlatego każdy użytkownik musi ręcznie aktualizować oprogramowanie, aby korzystać z najnowszej wersji zapewniającej bezpieczeństwo.

Stopień prywatności portfel Electrum

Stopień prywatności portfela Electrum jest wysoki. Electrum nie przechowuje kluczy prywatnych na zewnętrznych serwerach. Wszystkie informacje zostają zakodowane i przechowywane na komputerze użytkownika. Aby uzyskać do nich dostęp, trzeba posiadać wybrane wcześniej hasło. Portfel szyfruje wszystkie najważniejsze informacje, czyli seed, klucze prywatne i klucze publiczne.

Portfel posiada również funkcje przydatne dla nieco bardziej zaawansowanych posiadaczy kryptowalut. Za jego pośrednictwem możemy uruchomić własny serwer do weryfikowania danych podczas odbierania i wysyłania kryptowalut. Nie jest to konieczne, jednak dodatkowo zwiększa anonimowość posiadacza bitcoina.

Electrum umożliwia wykonywanie transakcji między zdecentralizowanymi giełdami kryptowalutowymi. Taka możliwość zadowoli każdego, kto chciałby kupić bitcoina bez konieczności weryfikacji tożsamości.

Ustawienia i użytkowanie aplikacji Electrum

Początkowy proces konfiguracyjny portfela jest niezwykle prosty. Poradzi z nim sobie nawet osoba, która nigdy wcześniej nie handlowała kryptowalutami. Najważniejszym krokiem jest upewnienie się, że instalujemy oprogramowanie z oficjalnej strony internetowej Electrum. Z aplikacji możemy korzystać na systemach operacyjnych:

  • Windows;
  • Mac;
  • Linux;
  • Android.

Podczas konfigurowania portfela wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami. Mamy do wyboru stworzenie nowego portfela lub zaimportowanie istniejącego. Należy pamiętać o tym, aby podczas tworzenia nowego portfela dokładnie zapisać i zabezpieczyć frazę mnemoniczną. Będzie potrzebna w przypadku utraty dostępu do aplikacji.

Po zainstalowaniu oprogramowania i przejściu przez proces konfiguracji, mamy do dyspozycji proste menu. Znajdziemy w nim wszystkie niezbędne funkcje od wysyłania i odbierania bitcoinów po wyświetlanie salda oraz przeglądanie historii transakcji.

Portfel Electrum - opłaty

Portfel Electrum można uruchomić całkowicie za darmo na różnych systemach operacyjnych. Prowizje transakcyjne zależą od aktualnego ruchu w blockchainie bitcoina. Opłata za transakcje może być wysoka, jeżeli wiele osób wykonuje przelewy równocześnie lub niska, jeśli niewielu użytkowników korzysta z sieci.

Możemy również ustawić wyższą od domyślnej opłatę transakcyjną w opcjach zaawansowanych portfela. Sprawi to, że nasz przelew zostanie przesunięty w kolejce i zrealizowany szybciej.

Zalety i wady portfela Electrum

Zalety portfela Electrum:

  • Wysoki poziom bezpieczeństwa;
  • Zaufane oprogramowanie typu open source;
  • Kompatybilny z portfelami sprzętowymi;
  • Prosty w obsłudze.

Wady portfela Electrum:

  • Wyłącznie obsługa bitcoina;
  • Brak działu obsługi klienta.

Portfel kryptowalutowy Electrum - podsumowanie

Electrum jest jednym z najlepiej rozwiniętych na świecie portfeli kryptowalutowych obsługujących bitcoina. Zaskarbił sobie zaufanie użytkowników, ponieważ działa nieprzerwanie od 2011 roku i co najważniejsze jest nieustannie rozwijany oraz aktualizowany. Oferuje wysoki poziom zabezpieczeń. Niestety oprogramowanie jest kompatybilne tylko z bitcoinem, dlatego portfel nie sprosta oczekiwaniom inwestorów, którzy pragną handlować różnymi kryptowalutami.

Często zadawane pytania

Jakie kryptowaluty można obsługiwać za pośrednictwem portfela Electrum?
Za pośrednictwem portfela Electrum można obsługiwać wyłącznie bitcoina.
Ile kosztuje portfel Electrum?
Portfel Electrum jest całkowicie darmowy.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5