Klauzule abuzywne - niekorzystne warunki kontraktowe
akredo.plKredytyUmowa kredytowaKlauzule abuzywne - niekorzystne warunki kontraktowe

Klauzule abuzywne - niekorzystne warunki kontraktowe

Klauzule abuzywne są postanowieniami zawartymi w umowach. Znacząco naruszają one interesy klienta. Klauzula abuzywna w praktyce narzuca konsumentowi warunki, które są dla niego nieopłacalne. Zazwyczaj warunki spisane za pośrednictwem klauzuli abuzywnej nie podlegają dalszym negocjacjom. Klauzule abuzywne mogą być wykorzystane w umowach o kredyt hipoteczny, umowach typu e-commerce, umowach ubezpieczeniowych, czy też umowach budowlanych. Niektóre z klauzuli abuzywnych zostały zakazane przez prawo. Niestety pomimo tego konsument nadal może spotkać się z nieuczciwymi praktykami, które mogą działać na podobnej zasadzie.

Rafał Maternik
Rafał Maternik, 23.09.2024 r

Czym są klauzule abuzywne?

Klauzule abuzywne są postanowieniami w umowach sprzecznymi z etyką i interesami klienta. Najczęściej naruszają prawa konsumenta. Klauzula abuzywna jest rodzajem zapisu w umowie, który nie został uzgodniony między klientem i usługodawcą. W kodeksie cywilnym umieszczono 23 konkretne klauzule, które są uważane za nadużycie. Umowa z klauzulą abuzywną może zostać unieważniona. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo odmawia uznania tego, że wykorzystali klauzulę abuzywną, najczęściej klient będzie zmuszony do wystąpienia na drogę sądową w celu uzyskania zadośćuczynienia. Ratunkiem dla klienta, który podpisał umowę z klauzulą abuzywną, może być także odwołanie się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dlaczego klauzule abuzywne są niedozwolone?

Klauzule abuzywne są niedozwolone, ponieważ wprowadzają konsumenta w błąd. Jest to nieuczciwa praktyka handlowa, która ma za zadanie doprowadzić klienta do podjęcia niekorzystnej dla niego decyzji. Klauzule abuzywne naruszają dobre praktyki handlowe. Zgodnie z kodeksem cywilnym klauzula może zostać uznana za abuzywną, jeżeli nie jest indywidualnie omówiona z konsumentem i kształtuje jego prawa oraz obowiązki w sposób, który może zaszkodzić jego interesom. Przykładem klauzuli abuzywnej może być przyznanie firmie prawa do jednostronnej zmiany umowy bez przedstawienia ważnych powodów.

Co zaliczamy do zapisów abuzywnych?

Do przykładu zapisów klauzuli abuzywnej możemy zaliczyć wszelkie próby kształtowania praw i obowiązków konsumenta sprzecznych z jego interesem. Przykłady takich klauzuli:

  • Pozwalają firmie na jednostronne zmiany warunków umowy
  • Ograniczają odpowiedzialność firmy za szkody wyrządzone klientowi
  • Nieproporcjonalnie wysokie kary za niewykonanie zobowiązań po stronie konsumenta

Kogo dotyczą umowy abuzywne?

Umowy abuzywne dotyczą przede wszystkim konsumentów podpisujących je z usługodawcami. Próby przemycenia abuzywnych przepisów możemy znaleźć w umowach kredytowych, hipotecznych, umowach budowlanych, czy też ubezpieczeniowych.

Co robić po wykryciu niedozwolonych zapisów w umowie?

Jeżeli zauważymy klauzulę abuzywną w umowie, powinniśmy negocjować warunki umowy z firmą lub poszukać innych usług. Kiedy konsument nie może dojść do porozumienia z firmą, może pozwać ją za zastosowanie abuzywnej klauzuli w umowie. Jeżeli umowa z klauzulą abuzywną została już podpisana, nie jest ona prawnie wiążąca. Konsument ma prawo w takim przypadku wnieść pozew o unieważnienie zobowiązania.

Jakie są konsekwencje stosowania zapisów abuzywnych w umowach?

Stosowanie zapisów abuzywnych w umowie może doprowadzić do szeregu komplikacji prawnych. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że jeśli w umowie zostanie wykryta klauzula abuzywna, oznacza to, że umowę można unieważnić na drodze sądowej. Najpoważniejszą konsekwencją stosowania klauzul abuzywnych jest nałożenie na właścicieli biznesu kar finansowych.

Klauzule abuzywne - podsumowanie

Klauzule abuzywne są nieuczciwymi praktykami biznesowymi. Na szczęście prawo zakazuje wykorzystywania abuzywnych zapisów w umowach, dzięki czemu konsumenci mogą w prosty sposób obronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami. Wystarczy, że po wykryciu abuzywnego zapisu w umowie zgłoszą sprawę do sądu. Umowy zawierające klauzule abuzywne są niezgodne z prawem, dzięki czemu można je unieważnić.

Często zadawane pytania

Jak rozpoznać, czy zapis jest klauzulą abuzywną?
Jeżeli podejrzewasz, że klauzula w twojej umowie może być abuzywna, możesz sprawdzić rejestr takich klauzul na stronie internetowej UOKIK.
Co to jest rejestr klauzul abuzywnych?
Rejestr klauzul abuzywnych to publiczna baza danych, prowadzona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), w której gromadzone są postanowienia umowne uznane za niedozwolone (abuzywne). Dostęp do rejestru klauzul abuzywnych jest bezpłatny i każdy konsument może sprawdzić, czy postanowienia, które napotkał w umowie, zostały już uznane za niedozwolone.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5