Czym jest sankcja darmowego kredytu?
Sankcja darmowego kredytu jest zapisem w ustawie o kredycie konsumenckim, który odnosi się do sytuacji, w której konsument zobowiązany jest do zwrócenia jedynie tej kwoty kapitału, jaka została mu wypłacona bez odsetek i innych kosztów kredytu, jakie należne są kredytodawcy na warunkach, jakie zostały określone w umowie między obiema stronami. Oznacza to, że sankcja dotyczy wyłącznie kredytów konsumenckich, a kredytobiorca zobowiązany jest oddać kredytodawcy taką kwotę, jaką pożyczył, pod warunkiem, że kredytobiorca naruszył obowiązki zawarte w ustawie.
W jakich sytuacjach można odwołać się do sankcji darmowego kredytu?
Do sankcji darmowego kredytu można odwołać się w sytuacji, gdy doszło do naruszenia przez kredytobiorcę przepisów prawnych takich jak:
- Umowa kredytowa nie została zawarta w formie pisemnej — rozwój technologiczny umożliwił zawieranie umów kredytowych czy pożyczek w formie online. Należy jednak pamiętać, że kredytobiorca zobowiązany jest do podpisania z kredytobiorcą umowy w formie pisemnej, dlatego uchylenie się od tego obowiązku może stanowić powód do odwołania się do sankcji kredytu darmowego.
- W umowie pominięte zostały informacje odnośnie RRSO i oprocentowania — Informacje odnośnie RRSO i oprocentowania stanowią podstawę do wyliczenia kosztów kredytu oraz zysków, jakie osiąga kredytodawca. W związku z tym warto upewnić się, czy umowa uwzględnia te kluczowe informacje.
- W umowie nie ma informacji odnośnie opłat dodatkowych, na przykład za prowadzenie rachunku, a także odnośnie prowizji, marży czy ubezpieczenia.
- W umowie nie określono rodzaju kredytu.
- W umowie nie ma określonych z góry warunków spłaty kredytu — na przykład terminu spłaty zobowiązania, wysokości rat kredytu/ pożyczki czy harmonogramu spłat.
- Kiedy doszło do naruszenia art. 33a ustawy o kredycie konsumenckim. Pozaodsetkowe koszty pożyczki nie powinny przewyższać tych dopuszczalnych przez prawo.
Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?
Aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego, kredytobiorca powinien złożyć kredytodawcy oświadczenie, koniecznie w formie pisemnej. Kredytobiorca może złożyć wspomniane oświadczenie osobiście w banku lub placówce pożyczkowej, gdzie dokonano zobowiązania. Innym sposobem może być dostarczenie zobowiązania poprzez adres email danej instytucji. Warto pamiętać o tym, że:
- Sankcję darmowego kredytu można złożyć w ciągu roku od daty wykonania całkowitej spłaty zobowiązania.
- W przypadku, gdy kredytobiorca wywiązał się z umowy, ma prawo w związku z tym żądać zwrotu nadpłaconych przez niego środków, a których nie był zobowiązany spłacać, z racji, że zawarta umowa naruszała przepisy prawa.
- Jeśli umowa nie określa warunków i terminu spłaty kredytu, konsument w takim przypadku zobowiązany jest spłacać kredyt w równych ratach, co miesiąc i od dnia, w którym doszło do zawarcia umowy.
Korzyści odwołania się do sankcji darmowego kredytu
Jedną z większych korzyści odwołania się do sankcji darmowego kredytu jest zerowy koszt kredytu. Kredytobiorca spłaca należność bez odsetek i innych kosztów, które zazwyczaj wiążą się ze spłacaniem kredytu czy pożyczki. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ kredytobiorca, odwołując się do sankcji darmowego kredytu, pozbawia firmę kredytową zysków, jakie mogłaby uzyskać w ramach udzielenia pożyczki kredytobiorcy. Na wspomniane zyski składają się elementy, takie jak prowizja czy oprocentowanie. To właśnie obniżenie całkowitego kosztu kredytu jest główną motywacją kredytobiorców, kiedy decydują się na odwołanie się do sankcji kredytu darmowego.
Ryzyka odwołania się do sankcji darmowego kredytu
Jednym z większych ryzyk odwołania się do sankcji darmowego kredytu jest to, że może ona znacząco podnieść koszty pożyczki lub kredytu, w momencie, gdy wymagania umowy nie zostaną spełnione. W związku z tym warto, aby kredytobiorca upewnił się, że jest w stanie dokonać spłaty należności przed końcem okresu lub jest przekonany, że będzie dokonywał spłat regularnie.
Sankcja darmowego kredytu - podsumowanie
Podsumowując, sankcja darmowego kredytu jest zapisem w ustawie o kredycie konsumenckim. Zapis ten mówi, że konsument winien jest zwrócić tylko tę kwotę kapitału, jaka została mu wypłacona bez odsetek i innych kosztów kredytu, jakie należne są kredytodawcy na warunkach, jakie zostały określone w umowie między obiema stronami. Co ważne, sankcja darmowego kredytu obowiązuje wyłącznie w przypadku kredytów konsumenckich, a skorzystać z niej mogą Ci klienci, którzy już skorzystali z kredytu konsumenckiego. Kredytobiorcy przysługuje pełne prawo do odwołania się do sankcji darmowego kredytu. Może to nastąpić, gdy umowa kredytowa nie została zawarta w formie pisemnej, w umowie nie uwzględniono informacji o RRSO i oprocentowaniu oraz gdy nie uwzględniono w niej informacji o opłatach dodatkowych, na przykład za prowadzenie rachunku lub tych dotyczących prowizji, marży czy ubezpieczenia.
Komentarze