Akredo Sp. z o. o. kontakt@akredo.pl 0.00
ul. Poznańska 7/3 Warszawa Mazowieckie 00-680 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Co to jest karencja w spłacie kredytu?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 1 osób

Kredyt to często wieloletnie zobowiązanie, które wiąże się ze zmianami w naszym życiu. Jego zaciągnięcie wymaga zweryfikowania priorytetów, planowania i ewentualnych rezygnacji z wakacji czy innych, szalonych wydatków, które pojawiają się w ciągu roku. Nie oznacza to jednak, iż kredyt wiąże się z wiecznym odmawianiem sobie czy rezygnowaniem z przyjemności. Na szczęście, dla osób które zaciągają zobowiązanie wieloletnie oraz wywiązują się z założonych deklaracji, powstała tzw. karencja w spłacie kredytu gotówkowego. Na czym ona polega, czym jest i jakie niesie za sobą zmiany w naszym domowym budżecie?

Na czym polega karencja w spłacie kredytu?

Karencja w języku polskim oznacza wstrzymanie, zatrzymanie na pewien czas, odłożenie. Idąc tym tropem, karencja w spłacie kredytu jest czasowym zawieszeniem, wykonanym na wniosek kredytobiorcy. Jest to idealny sposób na umożliwienie sobie innych, ważnych dla nas wydatków, które muszą zostać wykonane, a których koszty przewyższają nasze możliwości. Często utożsamia się takie rozwiązanie z tzw. wakacjami kredytowymi. Karencja jednakże zawiesza spłatę część kapitałowej raty, jednocześnie nakazując spłatę odsetek w wyznaczonych i stałych dotychczas terminach. Wakacje kredytowe umożliwiają nie opłacanie całej raty – zarówno części kapitałowej jak i odsetkowej właśnie.

Karencja jest więc rozwiązaniem idealnym dla osób, które spłacają już raty kredytu, a dotychczasowe działania były zgodne z umową i przede wszystkim – terminowe. Metoda ta jest często polecana osobom, które wybrały metodę spłaty, w postaci rat malejących. Tak skonstruowane raty, na początku spłaty całego zobowiązania, są znacznie bardziej obciążające dla kredytobiorcy. Szacuje się iż pierwsze wpłaty są nawet kilkadziesiąt procent wyższe niż w przypadku metody opartej na ratach równych. Oznacza to iż lwia część kredytu zostaje spłacona w pierwszym okresie kredytobrania, dzięki czemu karencja jest chętniej przyznawana i oznaczana jako bezpieczna dla dwóch stron – banku i osoby wnioskującej.

Czy karencja jest bezpieczna i warto z niej skorzystać?

Karencja kredytowa jest całkowicie bezpieczna – często stosowana i przyznawana przez bank. Należy jednak pamiętać, iż jej zaciągnięcie nie zwalnia nas z regulowania kwot. Raz zaciągnięte zobowiązania funkcjonują, aż do czasu spłacenia całej kwoty. Dlatego też nie powinniśmy tego traktować jak odstępstwa. W przypadku zaciągnięcia karencji na dłuższy czas, musimy liczyć się z tym, iż w późniejszych miesiącach nasz portfel może zostać dość mocno nadszarpnięty – w końcu okres spłaty nie ulega wydłużeniu. Zdarza się, że ta sytuacja mocno przerasta nasze możliwości finansowe, dlatego bank, na nasz wniosek, może wydłużyć okres kredytowania o dodatkowe miesiące, które odpowiadają płatnościom nie realizowanym w całości.

W przypadku większego zadłużenia i powstawania narastających kosztów, zostanie sporządzony aneks do umowy kredytowej, którego spisanie także może obciążyć nasz portfel. Nie mniej jednak, celem karencji jest pomoc finansowa, a samo działanie tego typu jest szansą na dodatkowy zastrzyk gotówki, bez składania nowych wniosków kredytowych. Jest więc to ogromna okazja,, zwłaszcza w przypadku kredytu mieszkaniowego, który mocno wpływa na nasze comiesięczne wydatki.

Zatem, decydując się na karencję kredytową, zyskujemy płynność finansową, bez negatywnych oddziaływań na naszą historię, zapisywaną w BIK.

Jak zawsze w przypadku wszelkich decyzji finansowych, należy dokładnie przeanalizować wady i zalety podjętych kroków. Mając na uwadze iż korzystanie z takich możliwości wiąże się ostatecznie z ograniczeniami i rosnącymi kosztami w dalszym etapie. Rozwiązanie tego typu powinno być ostatecznością, którą podejmiemy po dokładnej analizie przyszłych wydatków.


Zapisywanie danych

Proszę czekać. Dane są zapisywane

Proszę wypełnić brakujące dane

Proszę wypełnić brakujące pola przed wysłaniem zgłoszenia.

Zamknij [x]
Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]
Akceptuję wszystkie oświadczenia woli, Regulamin oraz Politykę Prywatności
Zapoznałem/-am się z treścią Regulaminu i Polityki Prywatności
Zgadzam się na przetwarzanie więcej >>
Zgadzam się na kontakt doradcy więcej >>
Zgadzam się na przekazywanie więcej >>
Upoważnienie do weryfikacji BIK więcej >>
Upoważnienie do weryfikacji BIG więcej >>
2018.12.06 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]