Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Co to jest karencja w spłacie kredytu?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 1 osób

Kredyt to często wieloletnie zobowiązanie, które wiąże się ze zmianami w naszym życiu. Jego zaciągnięcie wymaga zweryfikowania priorytetów, planowania i ewentualnych rezygnacji z wakacji czy innych, szalonych wydatków, które pojawiają się w ciągu roku. Nie oznacza to jednak, iż kredyt wiąże się z wiecznym odmawianiem sobie czy rezygnowaniem z przyjemności. Na szczęście, dla osób które zaciągają zobowiązanie wieloletnie oraz wywiązują się z założonych deklaracji, powstała tzw. karencja w spłacie kredytu gotówkowego. Na czym ona polega, czym jest i jakie niesie za sobą zmiany w naszym domowym budżecie?

Na czym polega karencja w spłacie kredytu?

Karencja w języku polskim oznacza wstrzymanie, zatrzymanie na pewien czas, odłożenie. Idąc tym tropem, karencja w spłacie kredytu jest czasowym zawieszeniem, wykonanym na wniosek kredytobiorcy. Jest to idealny sposób na umożliwienie sobie innych, ważnych dla nas wydatków, które muszą zostać wykonane, a których koszty przewyższają nasze możliwości. Często utożsamia się takie rozwiązanie z tzw. wakacjami kredytowymi. Karencja jednakże zawiesza spłatę część kapitałowej raty, jednocześnie nakazując spłatę odsetek w wyznaczonych i stałych dotychczas terminach. Wakacje kredytowe umożliwiają nie opłacanie całej raty – zarówno części kapitałowej jak i odsetkowej właśnie.

lub
Wypełnij wniosek

Karencja jest więc rozwiązaniem idealnym dla osób, które spłacają już raty kredytu, a dotychczasowe działania były zgodne z umową i przede wszystkim – terminowe. Metoda ta jest często polecana osobom, które wybrały metodę spłaty, w postaci rat malejących. Tak skonstruowane raty, na początku spłaty całego zobowiązania, są znacznie bardziej obciążające dla kredytobiorcy. Szacuje się iż pierwsze wpłaty są nawet kilkadziesiąt procent wyższe niż w przypadku metody opartej na ratach równych. Oznacza to iż lwia część kredytu zostaje spłacona w pierwszym okresie kredytobrania, dzięki czemu karencja jest chętniej przyznawana i oznaczana jako bezpieczna dla dwóch stron – banku i osoby wnioskującej.

Czy karencja jest bezpieczna i warto z niej skorzystać?

Karencja kredytowa jest całkowicie bezpieczna – często stosowana i przyznawana przez bank. Należy jednak pamiętać, iż jej zaciągnięcie nie zwalnia nas z regulowania kwot. Raz zaciągnięte zobowiązania funkcjonują, aż do czasu spłacenia całej kwoty. Dlatego też nie powinniśmy tego traktować jak odstępstwa. W przypadku zaciągnięcia karencji na dłuższy czas, musimy liczyć się z tym, iż w późniejszych miesiącach nasz portfel może zostać dość mocno nadszarpnięty – w końcu okres spłaty nie ulega wydłużeniu. Zdarza się, że ta sytuacja mocno przerasta nasze możliwości finansowe, dlatego bank, na nasz wniosek, może wydłużyć okres kredytowania o dodatkowe miesiące, które odpowiadają płatnościom nie realizowanym w całości.

W przypadku większego zadłużenia i powstawania narastających kosztów, zostanie sporządzony aneks do umowy kredytowej, którego spisanie także może obciążyć nasz portfel. Nie mniej jednak, celem karencji jest pomoc finansowa, a samo działanie tego typu jest szansą na dodatkowy zastrzyk gotówki, bez składania nowych wniosków kredytowych. Jest więc to ogromna okazja,, zwłaszcza w przypadku kredytu mieszkaniowego, który mocno wpływa na nasze comiesięczne wydatki.

Zatem, decydując się na karencję kredytową, zyskujemy płynność finansową, bez negatywnych oddziaływań na naszą historię, zapisywaną w BIK.

Jak zawsze w przypadku wszelkich decyzji finansowych, należy dokładnie przeanalizować wady i zalety podjętych kroków. Mając na uwadze iż korzystanie z takich możliwości wiąże się ostatecznie z ograniczeniami i rosnącymi kosztami w dalszym etapie. Rozwiązanie tego typu powinno być ostatecznością, którą podejmiemy po dokładnej analizie przyszłych wydatków.


lub
Wypełnij wniosek
2018.12.06 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]